Պուտինը սահմանափակումներ կը սահմանէ արտերկրու մէջ գտնուող դատապարտուած ռուսաստանցիներու համար
auroranews.am Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրած օրենքը, որ սահմանափակումներ կը նախատեսէ արտերկրում գտնուող եւ քրեական կամ վարչական պատիժը չկրող ռուսաստանցիներու համար։ Փաստաթուղթը հրապարակուած է իրավական տեղեկութիւններու պաշտօնական պորտալում։
Օրենքը կը վերաբերի այն անձանց, որոնք, մասնաւորապէս, դատապարտուած են «օտարերկրյա գործակալի» պահանջները չկատարելու, Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականութիւնը խախտելուն ուղղուած հրապարակային կոչերու, ՌԴ զինուած ուժերու «վարկաբեկման», հակառուսական պատժամիջոցներու կոչերու կամ «անցանկալի» կազմակերպութիւններու գործունէութեան մասնակցելու համար։
Սահմանափակումները կ'գործեն միայն այն պարագային, եթէ ՌԴ ՆԳՆ-ն հաստատէ, որ տվյալ անձը գտնուի արտերկրում եւ խուսափի նշանակուած պատժէն։
Օրենքով նախատեսուած է 14 սահմանափակում, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատէր կամ ինքնազբաղուած գրանցուելու, անշարժ գույքի եւ տրանսպորտային միջոցներու նկատմամբ իրավունքներ գրանցելու արգելք։
Բացի այդ, անոնց կմերժուի վարկերու եւ փոխառութիւններու տրամադրումը, էլեկտրոնային պետական ու համայնքային ծառայութիւններու օգտուելը, ինչպես նաեւ լիցենզիաներու եւ հավատարմագրումներու ստացումը։ Նախկինում տրամադրուած փաստաթուղթերու գործողութիւնը կարող է կասեցուիլ։
Օրենքը նաեւ արգելում է բանկերուն այս անձանց տրամադրել առցանց բանկային ծառայութիւններ․ անոնք չեն կրնար դրամական փոխանցումներ կատարել բջջային հավելուածներու կամ կայքերու միջոցով, իսկ անոնց դրամական միջոցներն ու գույքը կրնան սառեցուիլ։

04-08-2026 19:50 Ռուսաստան Politics
auroranews.am Russian President Vladimir Putin has signed a law that imposes restrictions on Russians who are abroad and do not carry criminal or administrative penalties. The document has been published on the official legal information portal.
The law pertains to individuals who have been convicted, in particular, for failing to comply with the requirements of a "foreign agent," for public calls aimed at violating the territorial integrity of Russia, for "discrediting" the Russian Armed Forces, for calls for anti-Russian sanctions, or for participating in the activities of "undesirable" organizations.
The restrictions will only apply if the Russian Ministry of Internal Affairs confirms that the individual is abroad and is evading the assigned penalty.
The law provides for 14 restrictions, including a ban on registering as an individual entrepreneur or self-employed, and on registering rights to real estate and vehicles.
In addition, they will be denied access to loans and borrowings, to use electronic state and municipal services, as well as to obtain licenses and accreditations. The validity of previously issued documents may be suspended.
The law also prohibits banks from providing online banking services to these individuals: they will not be able to make money transfers through mobile applications or websites, and their funds and property may be frozen.