Մոսկվան կը համարի ռուսաստանցիներու մասին Ալեն Սիմոնյանի յայտարարութիւնները՝ Զախարովա
Հայկական ժամանակ․ «Մոսկվան սադրիչ է համարում Հայաստանի Անվտանգութեան խորհրդի քարտուղար Ալեն Սիմոնյանի յայտարարութիւնները ռուսաստանցիների մասին՝ Ռուսաստանում հնարաւոր զորահաւաքի վերաբերեալ պաշտօնական անձանց կողմէ բազմիցս հերքուած շահարկումներու ֆոնին»:
Այս մասին ըսած է ՌԴ ԱԳՆ պաշտօնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Դիվանագէտը ուշադրութիւն կը հրավիրի Սիմոնյանի յայտարարութեան վրայ, թէ հանրապետութիւնը պատրաստ է ընդունիլ Ռուսաստանի քաղաքացիների նոր ալիք, որոնք կը ցանկանան խուսափիլ ռազմաճակատ մեկնելուց:
«Ցաւով ենք նշում, որ պաշտօնական Երևանի ներկայացուցիչներու կողմէ Մոսկվայի հետ երկկողմ համագործակցութիւնը խաթարող հրապարակային յայտարարութիւններու տարածման միտումը շարունակուեցաւ: Սիմոնյանի յայտարարութիւնները համարում ենք սադրիչ: Ըստ էութեան, անոնք խրախուսում են Ռուսաստանի քաղաքացիներին հակաօրինական գործողութիւններու եւ ավանդական հայկական հյուրընկալութեան կը տան թունաւոր քաղաքական երանգ»,- նշած է Զախարովան։
Նա հավելած է, որ ռուսական կողմը Սիմոնյանի յիշատակուած մեկնաբանութիւններուն տեսնում է հանրապետութեան իշխանութիւններու՝ «Արևմուտքին եւ Կիևի ռեժիմին ծառայելու ձգտման եւս մէկ ապացոյց»:
Զախարովան հավելած է, թէ ՌԴ-ում երկրում հնարաւոր զորահաւաքի վերաբերեալ տեղեկութիւնները բազմիցս հերքուած են Ռուսաստանի պաշտօնական անձանց կողմէ:

Moscow considers Alen Simonyan's statements about Russians to be provocative. Zakharova
Armenian Time: «Moscow considers the statements of the Secretary of the Security Council of Armenia, Alen Simonyan, about Russians as provocative, against the backdrop of the repeatedly denied speculations by officials regarding a possible mobilization in Russia»:
This was stated by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova:
The diplomat drew attention to Simonyan's statement that the republic is ready to accept a new wave of Russian citizens who wish to avoid going to the front:
«We regret to note that the trend of spreading public statements by representatives of official Yerevan that disrupt bilateral cooperation with Moscow continues. We consider Simonyan's statements to be provocative. Essentially, they encourage Russian citizens to engage in illegal actions and give a toxic political tint to traditional Armenian hospitality», Zakharova noted.
She added that the Russian side sees in Simonyan's mentioned comments yet another proof of the republic's authorities' «desire to serve the West and the Kyiv regime»:
Zakharova added that information regarding a possible mobilization in Russia has been repeatedly denied by Russian officials: