Ըստ եվրոպացի դիտորդների, Հայաստանի ընտրությունների մրցավազքում շահագրգիռ որոշ կողմեր ձախողել են օրենքին համապատասխանելու գործելաոճը
• 07-05-2012 17:40:28   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Մայիսի 6-ի խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում աչքի են ընկել ակտիվ եւ մեծամասամբ խաղաղ քարոզարշավի դրսեւորմամբ եւ հիմնականում լրատվամիջոցների հավասարակշռված լուսաբանմամբ, սակայն քվեարկողների վրա գործադրված ճնշումը, ինչպես նաեւ բողոքների քննարկման անկատար գործընթացը ստեղծել են անհավասար մրցակցային դաշտ: Այս մասին մայիսի 7-ին նշել են միջազգային դիտորդները` ներկայացնելով իրենց նախնական կարծիքը: Դիտորդները արձանագրել են, որ քարոզարշավն ընթացել է մի միջավայրում, որտեղ հանրահավաքների եւ խոսքի ազատությունները հիմնականում հարգվել են եւ թեկնածուները շատ դեպքերում ազատ քարոզելու հնարավորություն են ունեցել: Միեւնույն ժամանակ նշվել է, որ, այնուամենայնիվ, քաղաքական կուսակցությունների եւ հասարակության մեծ մասի կողմից գործընթացի ամբողջականության նկատմամբ թերահավատությունը մեծ մտահոգությունների տեղիք է տալիս: Ընտրությունները անցկացվել են նոր Ընտրական օրենսգրքով, որն ապահովում էր ժողովրդավարական ընտրություններ իրականացնելու համար կայուն իրավական հիմք, սակայն շահագրգիռ մարմինները չեն իրականացրել նոր օրենքի կարեւոր դրույթները, եւ այն եղանակը, որով քննվել են ներկայացված բողոքները, խարխլել է արդյունավետ իրավական պաշտպանության իրավունքի հիմքերը: «Հայաստանն արժանի է գնահատվելու ընտրական ոլորտում իր բարեփոխումների, ինչպես նաեւ խաղաղ քարոզարշավ իրականացնելու համար, սակայն այս մրցավազքում շահագրգիռ որոշ կողմեր շատ հաճախ ձախողել են օրենքին համապատասխանելու գործելաոճը, իսկ ընտրական հանձնաժողովները շատ հաճախ չեն կիրառել օրենքը»,- ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության հատուկ համակարգող, ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոննեան` հավելելով.«Արդյունքում, այն միջազգային պարտավորությունները, որոնք Հայաստանը ազատորեն ստանձնել է, ոչ միշտ են հարգվել»: Դիտորդների գնահատմամբ, թեկնածուների գրանցման գործընթացն ընդհանուր առմամբ ամբողջական էր: Չնայած ընտրողների գրանցման ընթացակարգերին առնչվող բարելավված օրենսդրությանը, ըստ դիտորդների, ընտրացուցակների հնարավոր չարաշահումն ընտրակեղծիքների համար ավելացրել են գործընթացի նկատմամբ թերահավատությունը: «Վաթսուն տոկոսից ավել բարձր մասնակցությունը, տարբեր տարիքային խմբերի պատկանող քվեարկողների ներգրավումը, ինչպես նաեւ երիտասարդների եւ տարեցների` ընտրական գործընթացների հստակ ընկալումը տպավորիչ է, այնուամենայնիվ, քվեարկության ամբողջ օրվա ընթացքում ընտրատեղամասերի կառավարման, քվեարկողների շարժի եւ քվեների տեղավորման ուղղությամբ որոշ քաղաքական կուսակցությունների լայնածավալ միջամտությունների վերաբերյալ հաղորդումները լուրջ մտահոգությունների տեղիք են տալիս»,- ասել է Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության ղեկավար, Վինթերբորնի բարոնուհի Նիքոլսոնը: «Իշխանությունները պետք է հասցեագրեն այս անընդունելի վարքագիծը` նախքան հաջորդ տարի անցկացվող նախագահական ընտրությունները»: «Ես սրանից ավել չեմ կարող շեշտել, թե որքան կարեւոր է տեսնել այս ընտրությունները եւ մեր նախնական եզրակացություններն ավելի լայն համատեքստում, դիտարկելով այն որպես գործընթացի սկիզբ, այլ ոչ թե վերջ», -ասել է Կշիշտոֆ Լիսեկը, Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավարը: «Այսօր ներկայացվող նախնական մեր եզրակացությունները եւ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի վերջնական առաջարկությունները, հրապարակվելուց ի վեր, պետք է ընկալվեն որպես նպատակ` գալիք նախագահական ընտրություններում իրականացնելու համար»: Քվեարկության օրը հիմնականում անցել է հանգիստ եւ խաղաղ պայմաններում, բայց աչքի է ընկել կազմակերպչական խնդիրներով եւ գործընթացին հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից անտեղի միջամտությամբ: «Ընտրարշավը բաց էր եւ ապահովում էր հիմնարար ազատությունները, լրատվամիջոցները իրականացրել են պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակահատվածի լայնածավալ եւ հավասարակշռված լուսաբանում»,- ասել է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի ընտրությունների դիտորդականն առաքելության ղեկավար Ռադմիլա Շեկերինսկան: «Ցավոք սրտի, ընտրացուցակների ճշգրտության եւ Ընտրական օրենսգրքի` անահավասար մրցակցային դաշտ ստեղծող խախտումների վերաբերյալ մտահոգութունները ստվեր են գցել այս ամենի վրա»:

Armenian elections competitive and largely peaceful, but shortcomings undermined confidence in the process, observers say
• 07-05-2012 17:40:28   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, 7 May 2012 – Sunday’s parliamentary elections in Armenia featured a vibrant and largely peaceful campaign, with overall balanced media coverage, but pressure on voters and a deficient complaints process created an unequal playing field, the international election observers said today. Observers noted a campaign environment that generally respected freedoms of assembly and expression and candidates were, for the most part, able to campaign freely. But the general lack of confidence in the integrity of the process amongst political parties and the general public is an issue of great concern. The elections were held under a new Electoral Code that provided a sound legal framework for conducting democratic elections, but stakeholders failed to implement important aspects of the new law and the manner in which complaints were dealt with undermined the right to effective legal redress. “Armenia deserves recognition for its electoral reforms and its open and peaceful campaign environment but, in this race, several stakeholders too often failed to comply with the law and election commissions too often failed to enforce it,” said Francois-Xavier de Donnea, the Special Co-ordinator to lead the short-term OSCE observer mission and the Head of the OSCE Parliamentary Assembly delegation. “As a result, the international commitments to which Armenia has freely subscribed were not always respected.” The process of candidate registration was inclusive overall. Despite improved legislation with regard to voter registration, observers said, that the accuracy of the voter lists and their potential misuse for electoral fraud added to the lack of confidence in the process. “The high turnout of over 60 per cent, the wide age range among voters, and the clear understanding of the electoral process by young and old alike were impressive, but reports of widespread interference with the running of pollings stations, voters’ movement and casting of votes throughout the day by certain political parties raised serious concerns,” said Baroness Nicholson of Winterbourne, the Head of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe delegation. “The authorities must address this unacceptable behaviour before the presidential election next year.” “I cannot stress enough how important it is to see these elections and our preliminary findings in the broader context and as the beginning of the process, not the end,” said Krzysztof Lisek, the Head of the European Parliament delegation. “Our preliminary conclusions today and the final recommendations of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, once they are published, should be taken as the goal to achieve in view of the upcoming presidential election.” Election day was generally calm and peaceful, but marked by organizational problems and undue interference in the process, mostly by party representatives, the observers noted. “The election campaign was open and respected fundamental freedoms, and the media offered broad and balanced coverage during the official campaign period,” said Radmila Šekerinska, the Head of the Election Observation Mission of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights. “Unfortunately, this was overshadowed by concerns over the accuracy of voter lists and violations of the Electoral Code that created an unequal playing field.” For further information contact: Thomas Rymer, OSCE/ODIHR, +374 96 698024 or +48 609522266,thomas.rymer@odihr.pl Neil Simon, OSCE PA, +374 96 245 623 or +45 60108380, neil@oscepa.dk Bogdan Torcatoriu, PACE, +374 98 355387 or +33 388 41 32 82, bogdan.torcatoriu@coe.int Emilia Gallego Perona, EP, +374 96 697903 or +32 4989 81364, emilia.gallego@europarl.europa.eu