Հարութ Սասունյան.Կանադայի թուրքերը պետք է դատապարտեն և ոչ թե արդարացնեն Ցեղասպանության ժխտումը
Կանադայի թուրքերն անցյալ ամիս մի ստորագրահավաք էին ձեռնարկել՝ պահանջելով Հայոց ցեղասպանության մասին բոլոր հղումների վերացումը Տորոնտոյի ավագ դպրոցների 11-րդ դասարանի ուսումնական ծրագրից:
Այս ստորագրահավաքը մաս է կազմում թուրք ժխտողականների երկարատև ջանքերի՝ փոխելու համար Տորոնտոյի շրջանային դպրոցական խորհրդի (TDSB) 2008 թվականի որոշումը, որի համաձայն աշակերտներին դասավանդում էին Հայոց, Հրեական և Ռուանդական ցեղասպանությունների մասին: TDSB-ի որոշումը հաջորդեց 2002 թվականին Կանադայի Սենատի և 2004 թվականին Խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Բացի այդ, 2006 թվականից Կանադայի վարչապետները հաջորդաբար հանդես են եկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման տարեկան պաշտոնական հայտարարություններով՝ չնայած թուրքական կառավարության կողմից բուռն քաղաքական ճնշման ու տնտեսական շանտաժի:
Դեռևս 2008 թվականին թուրքական մեկ այլ նմանատիպ ստորագրահավաքով չհաջողվեց ստիպել TDSB-ին փոփոխելու ցեղասպանության ուսումնական ծրագիրը՝ ավելի քան 11 հազար ստորագրություն հավաքելուց հետո, հիմնականում Թուրքիայից: Իսկապես, Անկարայի կառավարությունը և Տորոնտոյում նրա թուրքական կամակատարները վերջին յոթ տարիների ընթացքում արել են հնարավոր ամեն ինչ այս ուսումնական ծրագիրը խափանելու համար:
Ստորև մեջբերված են թուրքական դիմումնագրով ներկայացված անհիմն բողոքները TDSB-ի ցեղասպանության ուսումնական ծրագրի դեմ՝ դրանց հաջորդող իմ հերքումներով.
-- Թուրքական դիմումնագիր . «Որպես Տորոնտոյի դպրոցներ հաճախող աշակերտների թուրքախոս ծնողներ, մենք խորապես մտահոգված ենք «Հայոց ցեղասպանության» վերաբերյալ ներկայիս ուսումնական ծրագրի և 2008 թվականից TDSB-ի կողմից ընդունված ուսումնական նյութի բացասական ազդեցությամբ»:
Իմ պատասխանը. Տորոնտոյի դպրոցներում ՈՉ մի բռնություն կամ ճնշում չի կիրառվել որևէ թուրք աշակերտի նկատմամբ, չնայած որ ցեղասպանության ուսումնական ծրագիրը մի քանի տարի դասավանդվում է: Պատճառն այն է, որ հայերն այսօրվա անհատ թուրքերին պատասխանատու չեն համարում այն ոճրագործությունների համար, որոնք Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության կողմից իրագործվել են գրեթե հարյուր տարի առաջ, բացառությամբ նրանց, ովքեր ժխտողականությամբ իրենց շաղկապում են այդ ոճիրների հետ: Մյուս կողմից, Թուրքիայի Հանրապետությունը որպես Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդ, պատասխանատվություն է կրում Հայոց ցեղասպանության շարունակվող հետևանքների համար: Ցեղասպանության փաստերի ժխտումը շատ ավելի լուրջ բացասական հոգեբանական ազդեցություն ունի հայերի վրա, քան ուսումնական ծրագրում դրա ընդգրկումը՝ թուրքերի վրա: Ավելին, ճշմարտությունը չի կարելի թաքցնել միայն այն պատճառով, որպեսզի այն չվիրավորի նրանց զգացմունքները, ովքեր ուզում են քողարկել պատմական իրողությունները: Կարելի՞ է արդյոք պաշտպանել հրեական Հոլոքոստի ջնջումը պատմության դասագրքերից ժամանակակից գերմանացիներին չվիրավորելու համար:
-- Թուրքական դիմումնագիր. «Հայերի Ցեղասպանության վերաբերյալ դասագիրքը և այլ գրքեր, ինչպիսին է Բարբարա Քոլորոսոյի «Արտասովոր չարիքը», անընդհատ վարկաբեկում են մի համայնքի նկարագրությունը մյուսների նկատմամբ և բացասական ազդեցություն ունենում Տորոնտոյի դպրոցների թուրքական ժառանգությամբ աշակերտների վրա»:
Իմ պատասխանը. Չի կարող երկու տարբերակ կամ երկու վարկած լինել Հայոց ցեղասպանության ապացուցված փաստերի վերաբերյալ: Կա միայն մեկ ճշմարտություն:
-- Թուրքական դիմումնագիր. «Մենք խորապես համոզված ենք, որ փոխադարձ հարգանքի, փոխըմբռնման և խաղաղ գոյակցության արժեքները կարող են ձեռք բերվել պատմության մասին ազնիվ և բաց երկխոսության միջոցով: Ավելին, արդար և անաչառ ուսուցումը պիտի հիմնված լինի պատմական փաստերի, այլ ոչ թե միայն ընտրյալ համայնքների պատումների վրա, անտեսելով մյուսներին: Պետք է նաև նշել, որ այս պատմական պնդումներից որևէ մեկի վերաբերյալ դատավճիռ գոյություն չունի, իսկ պատմաբանների կարծիքները տարբերվում են այս իրադարձությունների մանրամասների և սահմանումների առնչությամբ»:
Իմ պատասխանը. «Փոխադարձ հարգանքը, փոխըմբռնումը և խաղաղ գոյակցությունը» չեն կարող ձեռք բերվել խեղաթյուրումների և կեղծիքների միջոցով: Միայն ճշմարտությունն ընդունելուց և համապատասխան հատուցումից հետո Կանադայի թուրքերը կարող են խոսել նման վեհ գաղափարների մասին: Բացի այդ, հակառակ թուրքական պնդումներին, կան մի քանի դատավճիռներ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սկսած 1919 թվականի թուրքական ռազմական դատարանների վճիռներից մինչև արգենտինական, շվեյցարական և ամերիկյան դատարանների վճիռները: Ուշագրավ է, որ ՄԱԿ-ի խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնախումբը 1985 թվականին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին զեկույց է ընդունել: Ցանկացած ցեղասպանության ամենաճիշտ  ատյանը Միավորված ազգերի կազմակերպությունն է, քանի որ Ցեղասպանության կոնվենցիան ՄԱԿ-ի փաստաթուղթ է:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ այս վերջին թուրքական դիմումնագիը լիակատար ձախողման է դատապարտված, քանի որ դրա նախաձեռնողը՝ Կանադայի թուրքական միությունների ֆեդերացիան, առայժմ հավաքել է 2 հազարից էլ պակաս ստորագրություն, երբ պնդում են, թե Կանադայում ունեն 200 հազար անդամ: Հետաքրքիր է, որ ստորագրողների մեծ մասը ոչ թե Կանադայից է, այլ Թուրքիայից, որտեղ դիմումնագիրը լայնորեն տարածվել է կայքէջերում:
Կանադայի թուրքերի համար ավելի արժեքավոր նախաձեռնություն կլինի մի այլ  դիմումնագիր ձեռնարկել, կոչ անելով թուրքական կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և պատշաճ փոխհատուցում կատարել այս հրեշավոր ոճրագործության զոհերի ժառանգներին Ցեղասպանության հարյուրամյակի առիթով:

• 14-01-2014 11:01:50   | USA  |  Articles and Analyses
Canadian Turks launched a petition last month seeking the removal of all references to the Armenian Genocide from the 11th grade curriculum of Toronto high schools.
This petition is a part of Turkish denialists’ long-standing efforts to reverse the Toronto District School Board’s (TDSB) 2008 decision to educate students about the Armenian, Jewish, and Rwandan genocides. TDSB’s action follows the recognition of the Armenian Genocide by the Canadian Senate in 2002 and the House of Commons in 2004. In addition, since 2006, successive Canadian Prime Ministers have issued official annual statements acknowledging the Armenian Genocide, despite intensive political pressure and economic blackmail by the Turkish government.
Back in 2008, a similar Turkish petition failed to sway TDSB to amend the genocide curriculum, after gathering over 11,000 signatures, mostly from Turkey. Indeed, the Ankara government and its Turkish proxies in Toronto have done everything possible during the past seven years to undermine this curriculum.
Below are the baseless claims made by the Turkish petition against TDSB’s genocide curriculum, followed by my rebuttal:
-- Turkish Petition: "As the Turkish/Turkic speaking parents of students attending the Toronto District School Board, we are deeply concerned about the negative impact of the current curriculum module on ‘Armenian Genocide’ and the learning resources adopted by the Board since 2008."
My response: There has been NO violence or intimidation against a single Turkish student in Toronto schools even though the genocide curriculum has been taught there for several years. The reason is that Armenians do not hold today’s Turks responsible for the crimes committed by the Government of Ottoman Turkey almost 100 years ago, except those who associate themselves with these crimes by their denial. The Republic of Turkey, on the other hand, as successor to the Ottoman Empire, is responsible for the continuing consequences of the Armenian Genocide. Denying the facts of the Genocide has a far more serious negative psychological impact on Armenians than its inclusion in the curriculum on Turks. Furthermore, the truth cannot be concealed in order not to offend the sensibilities of those who wish to cover up historical facts. Would anyone advocate erasing all references to the Jewish Holocaust from history books not to offend present-day Germans?
-- Turkish Petition: "The textbook on the Genocide of the Armenians and other readers, such as Barbara Coloroso’s Extraordinary Evil, unremittingly discredits one community's narrative over the other; and, adversely affects the students of TDSB with Turkish and Turkic heritages."
My response: There cannot be two narratives or two versions of the proven facts of the Armenian Genocide. There can only be one version -- the truth!
-- Turkish Petition: "We firmly believe that the values of mutual respect, understanding and peaceful coexistence can be achieved through an honest and open dialogue on history. Moreover, fair and unprejudiced learning should be based on historical facts and not solely on the narratives of select communities while ignoring others. It should also be noted that there are no court decisions on any of these historical claims and the opinions of historians differ regarding the details and the definitions of these events."
My response: 'Mutual respect, understanding and peaceful coexistence' cannot be achieved through distortions and lies. Only after acknowledging the truth and making appropriate amends, Canadian Turks can talk about such lofty ideals. Furthermore, contrary to the Turkish claims, there are several court verdicts on the Armenian Genocide, starting with the Turkish Military Tribunals of 1919, and judgments by Argentinean, Swiss, and U.S. courts. Significantly, the UN Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities adopted in 1985 a report acknowledging the Armenian Genocide. The ultimate arbiter of any genocide is the United Nations, since the Genocide Convention is a UN document.
To sum up, this latest Turkish petition is a total failure since its initiator, the Federation of Canadian Turkish Associations, has so far collected less than 2,000 signatures out of a claimed membership of 200,000 in Canada. Interestingly, most of the signatories are not from Canada, but Turkey where the petition has been widely circulated.
A more worthwhile initiative for Canadian Turks would be to start a petition urging the Turkish government to acknowledge the Armenian Genocide and make proper restitution to the descendants of this heinous crime on the occasion of the Genocide’s Centennial.