Քրեական հետախուզության վերլուծությունների մասին գիտելիքների բարելավում
2014թ. փետրվարի 17­ից սկսած Հայաստանի իրավապահ մարմինների և քրեական արդարադատության ոլորտի ընտրված մասնագետներ մասնակցում են հինգօրյա ինտենսիվ դասընթացների քրեական հետախուզության պարզ վերլուծության մասին, որը կազմակերպվում  է ԵՄ խորհրդատվական խմբի կողմից: Դասընթացը վարում է վերլուծական վերապատրաստման դասընթացների` միջազգային մակարդակում Allan Consultancy առաջատար ընկերության գործադիր տնօրեն Փիթեր Ալանը, ով նախկինում աշխատել է Քրեական հետախուզության ազգային ծառայությունում (ՄԹ)` որպես ավագ վերլուծաբան, և Եվրոպոլում:
Հանցագործության վերլուծությունը լայնորեն չի կիրառվում Հայաստանում, սակայն սա մի գործիք է, որն օգտագործվում է իրավապահ մարմինների կողմից շատ տարբեր երկրներում, ինչպես նաև այնպիսի միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսիք են Եվրոպոլը և Ինտերպոլը: ԵՄ խորհրդատվական խմբի իրավապահ մարմինների հարցերի խորհրդատու Սթիվեն Բրաունն ասել է. «Վերլուծությունը կարևոր գործիք է հանցավորության դեմ պայքարի գործիքակազմում: Այն ոչ միայն օգնում է կայացնել օբյեկտիվ որոշումներ և արդյունավետորեն կառավարել ռեսուրսները, այլ նաև հանդիսանում է տեղեկատվական հենքով ոստիկանական գործելակերպի կարևոր բաղադրիչ, որն ընդունվել է ԵՄ­ի Հաագայի ծրագրի շրջանակներում 2004 թվականին:»
Վերլուծությունը ավելացնում է տվյալներին և տեղեկատվության գործառնական և ռազմավարական արժեքը` նախանշելով հանցագործությունների մոդելները և բացահայտելով կապերը հանցավոր վարքի միջև, ինչի արդյունքում հնարավոր է լինում կայացնել խելացի ընտրություն հանցագործությունը վերլուծելիս և ոստիկանության ռեսուրսներն օգտագործելիս: Այս դասընթացը առաջին քայլն է Հայաստանի իրավապահ ոլորտի մասնագետների կայուն կարողությունները զարգացնելու գործընթացում: Ավելի ուշ դրան կհաջորդի վերլուծությունների դասավանդողների վերապատրաստման նախաձեռնությունը:
Այս դասընթացը հավատարմագրված է Քրեական հետախուզության վերլուծությունների միջազգային ասոցիացիայի կողմցի (IALEIA) և հանդիսանում է IALEIA­ի մասնագիտական հավատարմագրման ծրագրի առաջին մակարդակ, հայտնում են Training Course ընկերությունից:
Մանրամասն տեղեկությունների համար կարող եք դիմել`
Իննա Գալոյան
Հաղորդակցման գծով պատասխանատու
Հայաստանում ԵՄ խորհրդատվական խումբ
Հեռ:         +374 (0) 10 540 459 (156)
+374 (0) 91 509223, 093 401016
Է.փոստ: igaloyan@euadvisorygroup.eu
ԵՄ խորհրդատվական խումբը ստեղծվել է 2009թ. ապրիլին` աջակցելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ձեռնարկված քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների իրականացմանը: Համաձայն Եվրոպական հարևանության քաղաքականության գործողությունների ծրագրի, ԵՄ խորհրդատվական խումբը բարձր մակարդակի և հատուկ մշակված խորհրդատվություն է տրամադրում  մարդու իրավունքների, հանրային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների և ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ: Տեղեկությունների համար այցելեք` www.euadvisorygroup.eu ինտերնետային կայք:

Improving the knowledge of Criminal Intelligence Analysis
Starting from 17 February 2014, the selected professionals from Armenia’s law enforcement and criminal justice community have started a five day intensive course on Basic Criminal Intelligence Analysis arranged by the EU Advisory Group. This course is conducted by Mr Peter Allan, managing director of the Allan Consultancy, a leading international provider of analysis training, and a former senior analyst with the National Criminal Intelligence Service (UK) and Europol.
Crime analysis is not widely known in Armenia, but is a tool used by law enforcement in many countries and in international agencies like Europol and Interpol. Steven David Brown, the EU Advisory Group policy advisor to law enforcement agencies, said, “Analysis is a significant tool in the crime fighter’s toolkit. It not only supports objective decision-making and effective resource management, but is also a key component of the intelligence-led policing approached adopted under the EU’s Hague Programme in 2004.”
Analysis gives operational or strategic value to data and information by identifying patterns and linkages between crimes and criminal behaviours so that smart choices can be made both in solving crime and in the deployment of police resources. This course is a necessary first step in the process of developing a sustainable capacity in crime analysis for Armenian law enforcement and will be followed by an initiative to train analysis trainers later in the year.
The course is accredited by the International Association of Criminal Intelligence Analysts (IALEIA) and is the entry level qualification to the IALEIA professional accreditation programme.