«Թուրքիայի հետ համագործակցությունը կդառնա ինտենսիվ և կծառայի Վրաստանի Զինված ուժերի ամրացմանը».Վրաստանի ՊՆ
• 25-11-2014 18:35:36   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Նոյեմբերի 24-ի վաղ առավոտյան Գարդաբանիի ջերմաէլեկտրայանում վթար է տեղի ունեցել, որի արդյունքում Վրաստանի էլեկտրոհամակարգը խափանված է եղել գրեթե երեք ժամ: «Տեղի ունեցած վթարը փաստացիորեն զրոյացրել է երկրի էներգոհամակարգը: 15 րոպե ամբողջ երկրով մեկ լույս չի եղել, մինչդեռ հետո սկսվել է էլեկտրոէներգիայի մատակարարումը սկզբում Վրաստանի Արևմուտքում, իսկ հետո աստիճանաբար մյուս շրջաններում: Առավոտյան ժամը 04:00 դրությամբ արդեն ամբողջ Վրաստանում լույս կար», -հայտարարել է Էներգետիկայի նախարար Կախի Կալաձեն:
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարության կողմից տարածած տեղեկության համաձայն` «վերջին 9 ամիսների ընթացքում երկրում հաստատվել է 5% տնտեսական աճ, ինչն իր հերթին անպայման կարտացոլվի պետական եկամուտների և ընդհանուր տնտեսական ցուցանիշի վրա»:
Վրաստանի Ազգային Բանկի տվյալների համաձայն` լարիի փոխարժեքը դոլարի համեմատ նոյեմբերի 24-ի դրությամբ կազմել է 1.82 լարի: Բանկի հայտարարությունում հատկանշվում է, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում լարիի կուրսը դոլարի նկատմամբ ընկել է 1.76-ից մինչ 1.82: Վրացական փոխարժեքի հատկապես զգալի անկում է նկատվել նոյեմբերի 23-ի լույս 24-ի գիշերը, երբ լարին արժեզրկվել էր 2.3 թեթրիով: Փորձագետների սպասումների համաձայն` դոլարի կուրսը լարիի հանդեպ կշարունակի աճել ամբողջ ամսվա ընթացքում:
«Հայ-վրացական սահմանազատման գործընթացն արդեն փաստացիորեն ավարտված է», -նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է Վրաստանի մաքսային ոստիկանության պետը: «Վրաստանը ամբողջությամբ սահմանազատել է սահմանը Թուրքիայի հետ: Շուտով կավարտվի հայ-վրացական սահմանազատման գործընթացը: Նաև շարունակվում են Ադրբեջանի հետ սահմանազատման բանակցությունները»:
«Վրաստանում ավելի ու ավելի են շատանում կացարան փնտրող մարդիկ: Հիմնականում դրանք Սիրիայի և Իրաքի քաղաքացիներն են` քրդերը, եզդիները, արաբները: Կան նաև փախստականներ Ուկրաինայից: Մենք ինքներս ունենք 56 000 ընտանիք, որոնց պետք է  կացարանով ապահովենք և, բնականաբար, նոր փախստականների ժամանումը խնդիր է հանդիսանում: Մենք մեր հնարավորությունների սահմաններում փորձում ենք օգնել այդ մարդկանց` բնակարաններ ենք վարձում նրանց համար, տեղավորում ենք նրանց տնանկների համար նախատեսված ժամանակավոր կացարաններում: Նոր փախստականների հարցում մեզ օգնում է ԱՄՆ-ի Կառավարությունը: ԱՄՆ-ի աջակցությամբ մենք կառուցում ենք մասնաշենք-կացարան` նախատեսված 120 հոգու համար», -նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է փախստականների հարցերով նախարար Սոզար Սուբարին:
Վրաստանը խնդրում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդին նիստ գումարել: Այդ մասին նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավար Թամար Բերուճաշվիլին: Ըստ նախարարի խոսքերի` համապատասխան խնդրանքն արդեն ուղղված է: Մոսկվայի և Սուխումիի միջև «Դաշնակցության և ռազմավարական համագործակցության մասին» պայամանգրի ստորագրման կապակցությամբ մամլո-ասուլիսի ընթացքում Բերուճաշվիլին անվանել է այդ ակտը` որպես քայլ Աբխազիայի դե-ֆակտո անեքսիայի ճանապարհին: «Բռնագրավված Աբխազիայի և Ռուսաստանի միջև պայմանագրի ստորագրումը իրենից ներկայացնում է քայլ Ռուսաստանի կողմից Աբխազիայի դե-ֆակտո անեքսիայի ճանապարհին: Վրաստանի Կառավարությունը քննադատում է այդ անօրիանական քայլը և կոչ է անում միջազգային հանրությանը համապատասխան գնահատական տալ գործողություններին` ուղղված տարածքային ամբողջականության և միջազգային իրավունքների սկզբունքների դեմ: Փաստաթուղթը 2008թ. օգոստոսի 12-ին հրադադարի մասին Ռուսաստանի կողմից վերցված պարտականությունների կոպիտ խախտում է: Փաստաթղթի ստորագրումը բացասական ազդեցություն կունենա ինչպես բռնագրավված տարածաշրջանների անվտանգության հարցերի վրա, այնպես էլ, ընդհանուր առմամբ, եվրոպական անվտանգության համատեքստում: Այդ պայմանագիրը չունի որևէ իրավական հիմք և համապատասխանաբար նրան երբեք չի ճանաչի միջազգային հանրությունը: Չնայած դրան` մենք կոչ ենք անում միջազգային դաշնակիցներին ևս մեկ անգամ քննել այդ գործողությունը», -նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:
Նոյեմբերի 24-ին Վրաստանի Գլխավոր Դատախազությունում կայացել է նախկին նախագահ Սահակաշվիլու նախկին օպերատորի հարցաքննությունը: Նախկին օպերատորի փաստաբանի խոսքերի համաձայն` Դատախազությունը հետաքրքրվել է` որտեղ է պահվում այն հանդիպումների տեսագրությունը, որոնք անցկացրել է Միխաիլ Սահակաշվիլին 2008թ. օգոստոսին: Վրացական մամուլի տարածած տեղեկության համաձայն` Սահակաշվիլու օպերատորը հարցաքննության է կանչվել Գլխավոր Դատախազություն «Ցեղասպանության և միջազգային իրավունքի կանոնների խախտման» անունով հարուցած գործի շրջանակներում: Վրաց մամուլը նշում է, որ այդ անվանմամբ քրեական գործը քննում է 2008թ. վրաց-ռուսական պատերազմի ժամանակահատվածը:
Նոյեմբերի 24-ին Վրաստանում Թուրքիայի դեսպանը թուրքական ռազմական կցորդի հետ միասին այցելել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունը, որտեղ հանդիպում է անցկացրել Պաշտպանության նախարարի հետ: Պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկության համաձայն` «հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկրների միջև ռազմական բնագավառում համագործակցության խորացման հետ կապված հարցեր»: «Մենք շատ հետաքրքիր հանդիպում ունեցանք: Խոսքը նաև վերաբերել է համագործակցության ընթացիկ ծրագրերի մասին: Մեր երկրի` եվրոատլանտյան ինտեգրացիայի հարցում Թուրքիան մեր ամենագլխավոր օգնականներից մեկն է: Թուրքիան պատրաստվում է մասնակցել այն ծրագրերի իրականացման գործընթացներին, որոնց անցկացումը նախատեսված է ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթաժողովի որոշումներով: Թուրքիայի հետ համագործակցությունը ավելի կխորանա, կդառնա ավելի ինտենսիվ և կծառայի մեր երկրի Զինված ուժերի ամրացմանը», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարությունում:

24 ноября ранним утром на Гардабанской теплоэлектростанции произошла авария, в результате которой энергосистема Грузии была парализована приблизительно в течении 3 часов. «Произошедшая авария практически обнулила всю энергосистему страны. В течении 15 минут во всей стране не было электричества, однако позже началась подача электроэнергии вначале Западной Грузии, а потом, поэтапно и остальным регионам. В 04:00 утра уже во всей Грузиибыл свет», заявил министр энергетики Кахи Каладзе.
Согласно информации распространенной министерством финансов Грузии «в течении последних девяти месяцев в стране зафиксирован 5%-ый экономический рост, что в свою очередь обязательно отразится на росте государственных доходов и на росте общего экономического показателя».
Согласно данным национального Банка Грузии обменный курс лари, по отношению к доллару, на положение 24 ноября, составил 1,82 лари. В заявлении Банка отмечается, что курс лари к доллару за последнюю неделю упал с 1,76 до 1,82. Особенно ощутимое падение грузинской валюты произошло в ночь с 23 на 24 ноября, когда лари обесценился на 2,3 тетри. По ожиданиям экспертов, курс доллара по отношению к лари продолжит расти в течении всего месяца.
«Процесс демаркации армяно-грузинской границы уже практически завершен», 24 ноября заявил руководитель пограничной полиции Грузии. «У Грузии полностью демаркирована граница с Турцией. В скором времени завершиться процесс демаркации армяно-грузинской границы. Так же продолжаются переговоры о демаркации границы с Азербайджаном».
«В Грузию все больше и больше прибывают люди ищущие убежища. В основном это граждане Сирии и Ирака –курды, езиды, арабы. Есть так же и беженцы из Украины. У нас самих 56 000 семей, которых мы должны обеспечить жильем, и конечно же прибытие новых беженцев является проблемой. Мы, в рамках наших возможностей пытаемся помочь этим людям –снимаем для них квартиры, устраиваем их в временные убежища для бездомных. В вопросе новых беженцев нам помогает правительство США. При поддержке США мы строим корпус-убежище, рассчитанный на 120 человек», -24 ноября заявил министр по вопросам беженцев Созар Субари.
Грузия просит созвать Совет безопасности ООН. Об этом 24 ноября заявила глава МИД Грузии Тамар Беручашвили. По словам министра, соответствующая просьба уже направлена. На пресс-конференции в связи с подписанием между Москвой и Сухуми договора «О союзничестве и стратегическом партнерства» Беручашвили назвала этот акт шагом на пути к де-факто аннексии Абхазии. «Подписание договора между оккупированной Абхазией и Россией представляет шаг на пути де-факто аннексии Абхазии со стороны России. Правительство Грузии осуждает этот незаконных шаг и призывает международное содружество дать соответствующую оценку направленным против территориальной целостности и фундаментальных принципов международного права действиям. Документ представляет грубое нарушение взяты Россией обязательств о прекращении огня от 12 августа 2008 года. Подписание документа будет иметь негативное воздействие на вопросы безопасности как на оккупированных территориях, так и в целом, в контексте европейской безопасности. Этот т.н. договор не имеет никаких правовых оснований и соответственно, его никогда не признает международное содружество. Несмотря на это, мы призываем международных партнеров еще раз осудить это действие», -24 ноября заявила министр Иностранных Дел Грузии.
24 ноября в Генеральной Прокуратуре Грузии состоялся допрос бывшего оператора экс-президента Саакашвили. По словам адвоката бывшего оператора –Прокуратура интересовалась –где храниться архив видеозаписей встреч, которые проводил Михаил Саакашвили в августе 2008 года. Согласно информации, распространенной грузинской прессой, оператор Саакашвили был вызван на допрос в Генеральную Прокуратуру по делу, касающемуся «Геноцида и нарушения норм международного права». Грузинская пресса отмечает, что уголовное дело с этим названием изучает период грузино-русской войны 2008г.
24 ноября посол Турции в Грузии, вместе с турецким военным атташе посетил министерство Обороны Грузии, где провел встречу с министром Обороны. Согласно информации, распространенной министерством Обороны «в ходе встречи стороны обсудили вопросы связанные с углублением сотрудничества между странами в военной сфере». «У нас состоялась очень интересная встреча. Речь так же шла и о текущих программах сотрудничества. В вопросе евроатлантической интеграции нашей страны Турция является одним из главных наших помощников. Турция собирается принять участие в процессе имплементации программ, предусмотренных решениями последнего Саммита НАТО. Сотрудничество с Турцией будет еще больше углубленно, станет более интенсивным и будет служить усилению Вооруженных Сил нашей страны», -сказано в заявлении распространенном министерством обороны Грузии.