«Վրաստանի Ազգային Բանկը պետք է շարունակի պահպանել իր անկախությունը».Վրաստանի Նախագահի վարչություն
Հունիսի 1-ին Վրաստանի նախագահը հանդիպում է անցկացրել Թբիլիսի ժամանած Միջազգային Արժույթային Ֆոնդի առաքելության ղեկավար Մարկ Գրիֆիտսի և Վրաստանում ՄԱՖ-ի մշտական ներկայացուցչի հետ: «Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՄԱՖ-ի գործունեությունը Վրաստանում: Խոսքը վերաբերել է նաև այն մարտահրավերներին, որոնց առջև այսօր կանգնած է Վրաստանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասնորեն քննարկել են երկրում գոյություն ունեցող արժույթային ճգնաժամը (!), ինչպես նաև տնտեսական աճը: Կողմերը խոսել են Վրաստանում Ազգային բանկի մասին և հանգել են միաձայն կարծիքի, որ Վրաստանի Ազգային Բանկը պետք է շարունակի պահպանել իր անկախությունը», -ասված է Վրաստանի նախագահի վարչության տարածած հայտարարությունում:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել լարիի փոխարժեքային կուրսը հունիսի 2-ի համար: 1 դոլարը կարժենա 2.302 լարի, իսկ 1 եվրոն 2.5220 լարի: Լարին աննշան կայունացել է:
Մայիսի 30-ին Վրաստանի Նախագահի վարչությունում կայացել է մեմորանդումի ստորագրում` կապված երկրի Ընտրական Կոդեքսում փոփոխությունների հետ: Մեմորանդումը ստորագրել են 14 քաղաքական կուսակցություններ և 8 խոշոր ոչ կառավարական կազմակերպություններ: Մեմորանդումի տեքստի համաձայն` ստորագրողները դիմում են երկրի Խորհրդարանին երկրի Սահմանադրոթյունը փոխելու կոչով` մերժել մեծամասնական համակարգը և թողնել միայն համամասնականը: Խորհրդարանական և ոչ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչները կոչ են անում խորհրդարանին ժամանակին անցկացնել բարեփոխումներ, որպեսզի 2016թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ արդեն կիրառվի միայն համամասնական համակարգը: Հարկ է նշել, որ իշխող կոալիցիան չի միացել տվյալ նախաձեռնությանը:
Խորհրդարնական մեծամասնության առաջնորդի խոսքերի համաձայն` ներկայիս ընտրական համակարգն անընդունելի է, այն անպայման պետք է փոփոխվի: «Համակարգը պետք է լինի համամասնական: Մեծամասնական խմբերը պետք է մերժվեն: Տարածաշրջանային-համամասնական համակարգի գոյության հարցը պետք է քննարկվի սահմանադրական բարեփոխման ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ մեզ համար անընդունելի է ինքնին մեծամասնական պատգամավորների քանակը, բայց մյուս կողմից չեմ կարող ասել, որ մեծամասնությունն ընդհանրապես պետք է դադարի գոյություն ունենալ: Հնարավոր է, որ մեծամասնական համակարգի լավ փոխարինող կարող է դառնալ տարածաշրջանային-մեծամասնության ներդրումը», -հայտարարել է Դավիթ Սագանելիձեն:
Վրաստանի նախագահի վարչությունը մեկնաբանել է երկրի նախկին նախագահ Սահակաշվիլու` ուկրաինական քաղաքացիություն ստանալու փաստը: «Սահակաշվիլին զրկվում է վրացական քաղաքացիությունից: Այդպես է ասում մեր օրենքը: Որպեսզի այլ երկրի քաղաքացին ստանա Վրաստանի քաղաքացիություն, նա պետք է գրի պատճառաբանված հայտ և դիմի երկրի նախագահին: Ինչքան մեզ հայտնի է, Սահակաշվիլին դեռևս չի զրկվել Վրաստանի քաղաքացիությունից, բայց դա ժամանակի գործ է: Կներկայացնի՞ արդյոք նա հայտ և կլինի այն բավարարված, թե՞ ոչ, դեռևս  վաղ է ասել»:
«Երբ երկրի նախկին նախագահը հրաժարվում է այն երկրի քաղաքացիությունից, որի ղեկավարն ինքն է եղել, դա նորմալ չէ: Դա վիրավորանք է երկրի և նախագահի ինստիտուտի հանդեպ: Մյուս կողմից Վրաստանը չի պատրաստվում վատթարացնել իր հարաբերություններն Ուկրաինայի հետ, այն պատճառով, որ Ուկրաինայի նախագահը Սահակավիլուն նշանակել է Օդեսսայի նահանգապետը: Մենք ուկրաինացիներին բողոքի նոտա չենք ցուցաբերի», -հունիսի 1-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:

События дня. 1 июня, Грузия
1 июня президент Грузии провел встречу с прибывшим в Тбилиси руководителем миссии Международного Валютного Фонда –Марком Грифитсом и постоянным представителем МВФ в Грузии. «В ходе встречи стороны обсудили деятельность МВФ в Грузии. Речь так же зашла о тех экономических вызовах, перед которыми сегодня стоит Грузия. В ходе встречи стороны детально обсудили существующий в стране валютный кризис (!) а так же экономический рост. Стороны поговорили о Национальном Банке Грузии и пришли к единому мнению, что НБ Грузии должен продолжать сохранять свою независимость», -сказано в заявлении распространенном администрацией президента Грузии.
Национальный Банк Грузии установил новый обменный курс лари на 2 июня. 1 доллар стоит 2,302 лари, а 1 евро -2,5220 лари. Лари незначительно укрепился.
30 мая в администрации Президента Грузии состоялось подписания меморандума связанного с изменениями в Избирательном Кодексе страны. Меморандум подписали 14 политических партий и 8 крупных неправительственных организаций. Согласно тексту меморандума, подписавшиеся обращаются к Парламенту страны с призывом изменить Конституцию страны -отменить мажоритарную систему и оставить лишь пропорциональную. Представители парламентской и непарламентской оппозиции призывают парламент вовремя провести реформы, для того, что бы во время парламентских выборов 2016 года уже была бы применена только пропорциональная система. Следует отметить, что правящая коалиция не присоединилась к данной инициативе.
По словам лидера парламентского большинства, нынешняя избирательная система –неприемлема и должна быть обязательно изменена. «Система должна быть пропорциональной. Мажоритарные округа должны быть отменены. Вопрос существования регионально-пропорциональной системы должен быть обсужден в ходе конституционной реформы. В целом, для нас не приемлемо само количество мажоритарных депутатов, но с другой стороны не могу сказать, что мажоритарии вообще должны прекратить существование. Возможно, что хорошей заменой мажоритарной системы может стать внедрение регионального-мажоритаризма», -заявил Давит Саганелидзе.
Администрация президента Грузия прокомментировала получение бывшим президентом страны –Саакашвили, Украинского гражданства. «Саакашвили лишается грузинского гражданства. Так говорит наш закон. Для того, что бы гражданин другой страны получил бы гражданство грузи, он должен написать мотивированное заявление и должен обратиться к президенту страны. На сколько нам известно, Саакашвили еще не лишился гражданства грузи, но это дело времени. Подаст ли он заявление и будет ли оно удовлетворено –пока говорить рано».
«Когда бывший президент страны отказывается от гражданства страны, руководителем которой он был –это не нормально. Это оскорбление страны и института президента. С другой стороны, Грузия не планирует ухудшать свои отношения с Украиной, из за того, что президент Украины назначил Саакашвили губернатором Одесской области. Мы не будем посылать украинцам ноту протеста», -1 июня заявила министр Иностранных Дел Грузии.