Թբիլիսիիում շարունակում է զբոսնել ևս մեկ վագր և բորենի. Վրաստանի վարչապետ
Գրեթե ողջ գիշերվա ընթացքում Վրաստանի վարչապետի վարչությունում Արտահերթ Շտաբի նիստ էր տեղի ունենում հունիսի 14-ին Թբիլիսիում տեղի ունեցած տարերային աղետի հետևանքները վերացնելու ուղղության հարցերով: Նիստը ղեկավարում էր երկրի վարչապետը: Նիստի ավարտին հայտարարություն է արվել, որի համաձայն` աղետի հասցրած վնասի ընդհանուր գումարը կազմում է 100 000 000 լարի: Վրաստանի Ֆինանսերի նախարարի հայտարարության համաձայն` «Մի քանի օրվա ընթացքում հաջողվել է հավաքել 4 600 000 լարի: Տվյալ գումարը քաղաքացիների և տարբեր կազմակերպությունների նվիրատվությունն է»: Առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ տվյալ պահին հիվանդանոցներում տարերային աղետից տուժած 6 մարդու բուժում է անցկացվում: Մահացածների թիվը 19 է, անհետ կորածները  7-ն են: Ընդհանուր առմամբ տուժել է 266 մարդ:
Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարի հայտարարության համաձայն` Վրաստանի Դատախազությունում տարերային աղետի և նրա հետևանքների հարցով քրեական գործ է հարուցվել: «Դատախազությունն արդեն սկսել է հետաքննություն վարել: Փորձաքննությունը կպարզի թուլատրվե՞լ են արդյոք սխալներ աղետից ամենաշատը տուժած ենթակառույցի շինարարության ընթացքում: Եթե բացահայտվի, որ հնարավոր էր կանխել նման հետևանքները, ապա, բնականաբար, կառաջադրվի մեղավորներին պատասխանատվության ենարկելու հարցը: Մենք դեռևս պետք է ճշմարտությունը պարզենք: Մահացել են մարդիկ, քաղաքին հասցվել է բազմամիլիոնանոց վնաս: Բնականաբար, Դատախազությունը չի կարող դա անտեսել», -հունիսի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարը:
Հունիսի 17-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել միանգամայն սպասելի դժբախտ պատահար: Տարերային աղետի գիշերը կենդանաբանական այգուց փախած վայրի կենդանիներից մեկը` վագրը, մայրաքաղաքի կենտրոնում հարձակվել է մարդկանց վրա: Վագրի հարձակման արդյունքում մահացել է մեկ մարդ, ևս մեկ մարդ տեղափոխվել է հիվանդանոց: Պարզվել է, որ երեք օրվա ընթացքում վագրը գտնվել է ոչնչացված կենդանաբանական այգու տարածքին մոտ գտնվող առևտրային շենքերից մեկում: Վագրի` մարդկանց վրա հարձակումից անմիջապես հետո դեպքի վայր են ժամանել հատուկ ծառայությունները, որոնք էլ կրակել են վայրի կենդանուն:
«Մենք դեռևս երեկ հայտարարել էինք, որ Թբիլիսիի փողոցներում վայրի կենդանիներ չեն մնացել: Նրանք չպետք է լինեին քաղաքում, բայց փաստ է, որ մարդ է մահացել… Մենք չենք հասկանում, թե ինչպե՞ս է կենդանաբանական այգու վարչությունը կենդանիների հաշվարկ անում: Մենք չենք կարող պատասխանատվություն կրել այն բանի համար, որ կենդանաբանական այգին հաշվել չգիտի և սխալ տեղեկություն է տարածում», -մեկնաբանելով վագրի հարձակման պատճառով քաղաքացու մահը` հայտարարել է երկրի Ներքին Գործերի նախարարը:
«Կատարվածի կապակցությամբ պատասխանատվությունը կրում է կենդանաբանական այգու վարչությունը: Կենդանաբանական այգու վարչությունը պարտավոր է ճշմարիտ տեղեկություն հաղորդել, իսկ նրանք հանգստացնում են մեզ, թե իբր բոլոր կենդանիները բռնված են կամ մեռած», -հունիսի 17-ին հայտարարել է Թբիլիսիի քաղաքապետը: Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիի կենտրոնում մարդու վրա վագրի հարձակման կապակցությամբ երկրի դատախազությունն արդեն հետաքննություն է նախաձեռնել և հարցաքննել կենդանաբանական այգու տնօրենին:
«Եթե դու Պետական Անվտանգության  և Ճգնաժամային Կառավարման Խորհրդի ղեկավարն ես, դու չպետք է հիմնվես կենդանաբանական այգու վարչությունից ստացած տեղեկությունների վրա: Քո տեղեկության աղբյուրները պետք է լինեն հատուկ ծառայությունները և ոչ թե կենդանաբանական այգու վարչությունը: Անհրաժեշտ է ուժեղացնել քաղաքի պաշտպանությունը և Թբիլիսիի բնակիչներին և ոչ թե ձեռքերը ծալած նստել», -դիմելով Ազգային Անվտանգության Խորհրդին` հայտարարել է փորձագետ Գիա Աբաշիձեն:
Վրաստանի վարչապետը հունիսի 17-ին ներողություն է խնդրել Թբիլիսիի բնակչությունից, որ սխալ տեղեկություն է հաղորդել այն մասին, որ հունիսի 14-ին ավերիչ ջրհեղեղի ընթացքում կենդանաբանական այգուց փախած կենդանիներն այլևս չկան մայրաքաղաքի փողոցներում: «Ես ուզում եմ ներողություն հայցել երեկ չէ մյուս օրը արված սխալ տեղեկատվության համար», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Նա նշել է, որ պետական գերատեսչությունները չպետք է հիմնվեին միայն կենդանաբանական այգու հաղորդած տեղեկությունների վրա:
«Ես ունեմ նոր տեղեկություն, որի համաձայն քաղաքում շարունակում է զբոսնել ևս մեկ վագր և բորենի: Կոչ եմ անում Թբիլիսիի բնակչությանը զգոնություն ցուցաբերել և վայրի կենդանի նկատելուն պես դիմել համապատասխան մարմիններին», -հունիսի 17-ին հայտարարել է Պետական Անվտանգության և Ճգնաժամերի Կառավարման Խորհրդի ղեկավար Մինդիա Ջանելիձեն: Միաժամանակ հարկ է նշել, որ դեռևս երեկ «Միությունը», հենվելով կենդանաբանական այգու վարչության հայտարարության վրա, գրում էր, որ «…տվյալ պահին (հունիսի 16 –խմբ.) մեկ արջի, մեկ վագրի և մեկ բորենու փնտրման աշխատանքներ են տարվում, որոնք զբոսնում են Թբիլիսիի տարածքում»:
Հունիսի 17-ին Թբիլիսիում «Մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով Վրաստանի հետ Եվրամիության երկխոսության» շրջանակներում 8-րդ հանդիպումն է կայացել: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության դրությունը, ինչպես նաև մարդու իրավունքների հետևման և պահպանման` Վրաստանի միջազգային պարտականությունների իրականացման շրջանակներում երկրի կողմից իրականացվող քայլերը: Եվրամիության ներկայացուցիչները կոչ են արել Վրաստանին մեծացնել աշխատավորների, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների դրության կանոնակարգմանն ուղղված ջանքերը: Հանդիպման ընթացքում երկրի կողմից ձեռք բերած գենդերային քաղաքականության և կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցում առաջընթաց է նշվել: Տարածված տեղեկության համաձայն` «Մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով Վրաստանի հետ Եվրամիության երկխոսության» շրջանակներում հաջորդ հանդիպումը կկայանա 2016թ. Բրյուսելում:

• 18-06-2015 11:21:15   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
На протяжении почти всей ночи в Администрации премьер министра Грузии проходило заседание Экстренного Штаба по вопросам ликвидации последствий стихийного бедствия произошедшего в Тбилиси в ночь на 14 июня. Заседанием руководил премьер министр страны. По итогам заседания было сделано заявление, согласно которому, общий ущерб нанесенные стихией составляет около 100 000 000 лари. По заявлениям министра финансов Грузии «за несколько дней удалось собрать сумму в 4 600 000 лари. Данная сумм является пожертвованием граждан и различных организаций». Министр здравоохранения заявил, что на данный момент в больницах проходят лечение 6 человек, пострадавших при стихийном бедствии. Число погибших -19, без вести пропавшими числятся 7 человек. В общей сложности пострадало 266 человек.
Согласно заявлению министра Внутренних дел Грузии, в Прокуратуре Грузии возбуждено следствие по факту стихийного бедствия и его последствий. «Прокуратура уже начала вести следствие. Экспертиза определит –были ли допущены нарушения в ходе строительства инфраструктуры, больше всего пострадавшей от стихии. Если выяснится, что можно было бы избежать подобных последствий, то естественно встанет вопрос ответственности виновных. Нам еще предстоит узнать правду. Погибли люди, городу нанесен многомиллионный ущерб. Естественно, что Прокуратура не может обойти это стороной», -17 июня заявил министр Внутренних Дел Грузии.
17 июня в Тбилиси произошел вполне ожидаемый несчастный случай. Один из хищников, сбежавших из зоопарка в ночь стихийного бедствия –тигр, напал на людей в центре столицы. В результате нападения тигра погиб один человек, второй был доставлен в больницу. Выяснилось, что на протяжении трех дней тигр находился в одном из коммерческих зданий, расположенных в близости от территории уничтоженного зоопарка. Сразу же после нападения тигра на людей, на место происшествия прибыл спецназ, который и застрелил хищника.
«Мы еще вчера заявляли, что хищников на улицах Тбилиси уже не осталось. Их не должно было быть в городе, но факт, что погиб человек… Мы не понимаем –как зоопарк ведет учет животных?! Мы не можем нести ответственность за то, что зоопарк не умеет считать и распространяет ложную информацию», -комментируя смерть гражданина от нападения тигра, заявил министр Внутренних дел страны.
«В связи с происшедшим ответственность несет администрация зоопарка. Зоопарк должен был предоставить истинную информацию, а они успокаивали нас тем, что все хищники либо пойманы, либо мертвы», -17 июня заявил мэр Тбилиси. Отметим, что в связи с нападением тигра на человека в центре Тбилиси, Прокуратура страны уже возбудила расследование и допросила директора Тбилисского зоопарка.
«Если ты являешься главой Совета Государственной Безопасности и Управления кризисами, то ты не должен основываться на информацию, полученную от администрации зоопарка. Твоим информатором должны быть спец. службы, а не зоопарк. Необходимо усилить охрану города и жителей Тбилиси, а не сидеть сложа руки», -обращаясь к Совету Национальной Безопасности заявил эксперт Гиа Абашидзе.
Премьер министр Грузии в среду, 17 июня, извинился перед населением Тбилиси за распространение ошибочной информации о том, что на улицах столицы нет хищников, бежавших из вольеров зоопарка во время разрушительного наводнения в ночь на 14 июня. «Я хочу извиниться за распространение неправильной информации позавчера вечером», -заявил премьер министр Грузии. Он отметил, что государственные ведомства должны были основываться не только на информации зоопарка.
«Мне стала известна новая информация, согласно которой по городу продолжают гулять еще один тигр и гиена. Призываю население Тбилиси проявить бдительность и в случае обнаружения хищников, сразу же обратиться к соответствующим органам», -17 июня заявил глава Совета Государственной Безопасности и Управления кризисами –Миндия Джанелидзе. Тем временем следует отметить, что еще вчера «Миутьюн», ссылаясь на заявления Тбилисского зоопарка, писал что «..на данный момент (16 июня -ред) ведутся работы по поиску и отлову одного медведя, одного тигра и одной гиены, которые гуляют где то в пределах Тбилиси».
17 июня в Тбилиси состоялась 8-ая встреча в рамках «диалога Европейского Союза с Грузией по вопросам защиты прав человека». В ходе встречи, стороны обсудили состояние прав человека в Грузии, а так же шаги, осуществляемые страной в рамках международных обязанностей Грузии по защите и соблюдению прав человека. Представители Европейского Союза призвали Грузию увеличить усилия направленные на нормализацию состояния прав трудящихся, а так же национальных меньшинств. В ходе встречи был отмечен прогресс, достигнутый страной в вопросе соблюдения гендерной политики и защиты прав женщин. Согласно распространенной информации следующая встреча в рамках «диалога Европейского Союза с Грузией по вопросам защиты прав человека» состоится в 2016 году, в Брюсселе.