Վրաստանի նախագահը մեղադրել է «Վրացական երազանք»-ին՝ նախընտրական ժամանակահատվածում տրված խոստումների չիրականացման մեջ
• 23-07-2015 12:02:48   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Վրացական երազանքի կառավարությունը կատարել է նախընտրական ժամանակահատվածում տրված բոլոր խոստումները», -հուլիսի 22-ին հայտարարել է Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: «Վրացական մամուլը և վրաց հասարակությունը սխալ են թույլ տալիս, նրանք ոչ ճիշտ վերլուծություն են կատարում: Ես չեմ կարծում, որ մենք չենք կատարել մեր տված խոստումների թեկուզ չնչին մասը: Չնայած նրան, որ ես այսօր իշխանության անդամ չեմ, ես ինձնից չեմ օտարացնում 2012թ. տված պատասխանատվությունը», -հայտնել է Բիձինա Իվանիշվիլին: Հիշեցնենք, որ 2012թ. ընտրությունների ժամանակահատվածում «Վրացական երազանք» կոալիցիայի տված բազմաթիվ խոստումների մեջ է նաև սոցիալական և քաղաքական իրավունքների հարցերում ազգային փոքրամասնությունների իրավահավասարության խոստումը:
«Ինչ վերաբերում է իմ այն խոստմանը, որ ղեկավարման երրորդ տարում (2015 թվ. -խմբ) մենք ոտքի կկանգնեցնեք վրացական տնտեսությունը, կարծում եմ, որ դա եղել էր սխալ, անմտածված խոստում: Խոստանալ, որ երեք տարի անց յուրաքանչյուրն իր գրպանի վրա կզգա բարելավում, եղել է սխալ խոստում: Անհնար է խոստանալ նման բան: Երեք տարում հասնել դրան անհնար է: Ես դա ասել եմ ընդամենը մեկ անգամ… Ես դա չեմ խոստացել… Ավելին, ես կարծում եմ, որ մեր վիճակագրությունն այնքան էլ հավաստի չէ: Երկրում ավելի շատ գործազրկություն է: Չի´ կարելի մի գյուղացուն հաշվառել աշխատանքի ընդունված բնակչության ցուցակում: Երկրում գործազուրկները շատ են», -հայտարարել է Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին:
«Բոլոր խոստումները, որոնք մենք տվել ենք, կա´մ արդեն իրականացել են, կա´մ իրականացման փուլում են: Ինչ վերաբերում է Ընտրական համակարգում փոփոխությունների մասին խոստմանը, Խորհրդարանն արդեն աշխատում է այդ հարցի շուրջ: Նախագահը խոսում է այնպես, կարծես նա մեր թիմի մասնիկը չէ: Այն, որ Մարգվելաշվիլին ընտրվեց նախագահի պաշտոնում, մեր կոալիցիայի շնորհիվ է: Դա անձամբ Բիձինա Իվանիշվիլու արժանիքն է, որը Մարգվելաշվիլուն երեխայի նման ուղեկցում էր երկրով մեկ և կոչ էր անում մարդկանց քվեարկել նրա օգտին», -հուլիսի 22-ին հայտնել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարար Կախի Կալաձեն: Հիշեցնենք, որ հուլիսի 22-ին Վրաստանի նախագահը մեղադրել է «Վրացական երազանք» կոալիցիային նախընտրական ժամանակահատվածում տրված խոստումների չիրականացման մեջ, մասամբ երկրում Ընտրական համակարգի փոփոխությունների վերաբերյալ:
«Վրաստանի Ներքին Գործերի նախարարության վիճակագրությունն ամբողջովին շինծու է, և այն շինծու է դարձել ներկային նախարարի օրոք: Ներկայիս ղեկավարի օրոք ՆԳՆ-ն չի կարողացել հետաքննել կրոնական փոքրամասնությունների, քաղաքական հակառակորդների վրա քրեական հարձակումների հետ կապված ոչ մի գործ… Ավելին, ոստիկանության կառույցում հաճախակիացել են ոստիկանների կողմից քաղաքացիների ծեծի և կտտանքի ենթարկման դեպքերը: Ոստիկանների կողմից ծեծի ենթարկված այդ քաղաքացիները հայտնվում են բանտերում ոստիկանությանն ընդդիմություն ցուցաբերելու մեղադրանքով», -հուլիսի 22-ին հայտարարել է խորհրդարանական փոքրամասնության պատգամավորը Ներքին Գործերի ներկայիս նախարարին նորաստեղծ Պետական Անվտանգության Ծառայության ղեկավարի պաշտոնին հաստատելու հարցով խորհրդարանական լսումների ընթացքում:
Հուլիսի 22-ին Վրաստանի Ազգային Կանոնակարգող Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու խնդրանքով էներգետիկայի ընկերությունների դիմումը: Կանոնակարգող Հանձնաժողովի կողմից ընդունած որոշման համաձայն` երկրում օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագինը կբարձրանա միջինը 0.04 լարիով: Ինչպես հայտարարում են վրացի փորձագետները, Կանոնակարգող Հանձնաժողովի տվյալ որոշումն անպայման կազդի այլ ապրանքների, այդ թվում նաև սննդամթերքի թանկացման վրա:
Նույն օրը ևեթ` հուլիսի 22-ին Կառավարության ներկայացուցիչները երկրի վարչապետի գլխավորությամբ ներկա են գտնվել Գարդաբանիի վերանորոգված Ջերմաէլեկտրակայանի բացման արարողությանը: «Տվյալ էլեկտրակայանի հզորությունն է` 237 մեգավատտ, և այն կարտադրի տարեկան 1.6 միլիարդ կիլովատ էլեկտրաէներգիա: Մեր էներգոհամակարգում բարդությունների առաջացման դեպքում նոր ջերմաէլեկտրակայանը կարճ ժամկետում կարտադրի անհրաժեշտ քանակության էլեկտրաէներգիա: Ես համոզված եմ, որ Գարդաբանիի վերանորոգված ՋԷԿ-ը մեծ օգուտ կբերի մեր երկրին և կդարձնի մեր էներգետիկ անվտանգությունն ավելի անկախ», -հայտնել է Վրաստանի վարչապետը: Վրաստանի ադրբեջանաբնակ շրջանում կառուցված Ջերմաէլեկտրակայանի տերն է թուրքական «Çalik enerji» ընկերությունը:
Հուլիսի 22-ին Տարածաշրջանային զարգացման նախարարությունը Ծալկայի ջրամատակարարման համակարգի վերանորոգման աշխատանքներ է սկսել: Նախագծի արժեքն է 3 000 000 լարի: Ինչպես հայտնում են Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման նախարարությունում, «Վերանորոգիչ աշխատանքների ավարտից հետո Ծալկայում 1 200 ընտանիք ապահովված կլինի 24 ժամվա ջրամատակարարմամբ»: «Վերանորոգիչ աշխատանքների ավարտից հետո քաղաքի ավելի քան 5000 բնակիչ կստանա կայուն հասանելիություն խմելաջրին: Կբարելավվի ջրամատակարարման գրաֆիկը և ջրի որակը: Վերանորոգողական աշխատանքներում աշխատանքի կտեղավորվի 20 մարդ, և աշխատանքները կավարտվեն 2016թ.-ին», -ասված է Տարածաշրջանային զարգացման նախարարույթան տարածած հայտարարությունում: Հիշեցնենք, որ Ծալկայի բնակիչները (առավելապես հայ և հույն բնակիչներ -խմբ.) երկար տարիների ընթացքում լուրջ խնդիրներ ունեին խմելաջրի մատակարարման հետ կապված:
«Մենք ծայրահեղ զգույշ պետք է լինենք, որպեսզի մեր դրությունը չվատթարանա: Խնդրի լուծման երկու ուղի կա. առաջինը` պատերազմ, երկրորդը` Ռուսաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնում: Պատերազմը մենք արդեն փորձել ենք և տեսել, թե ինչ է այն մեզ տալիս: Մենք հասկացանք, որ մենք տեր չունենք` ո´չ ԱՄՆ-ն, ո´չ Եվրոպան, ո´չ Ռուսաստանը… Բոլորը իրենց պետությունների շահերի մասին են մտածում: ԱՄՆ-ն և Եվրոպան խորհուրդ են տալիս մեզ ընդհանուր լեզու գտնել Ռուսաստանի հետ, բայց երբ որ հարկ է լինում գործել, բանակցություններ սկսել, մեզ անընդհատ ինչ-որ բան խանգարում է… Նույն բանը մեզ ասում է Ռուսաստանը` լեզու գտեք օսերի և աբխազների հետ: Բայց մենք հիանալի հասկանում ենք, որ մեզ ոչ ոք թույլ չի տա անմիջականորեն շփվել նրանց հետ: Ահա այսպես էլ մենք ապրում ենք արդեն 20 տարի: Ոչինչ չի փոխվում: Ես համոզված եմ, որ ոչ ոք հանուն մեզ ոչինչ չի անի: Ավելին, մեզ ուղղակի խաբում են: Մենք պետք է մի քայլ առաջ անենք և սկսենք Ռուսաստանի հետ երկխոսություն վարել: Այլընտրանք ուղղակի գոյություն չունի», -հուլիսի 22-ին հայտարարել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Սոսո Ջաճվլիանին:

«Правительство Грузинской Мечты выполнило все обещания, данные в предвыборный период», -22 июля заявил бывший премьер министр Грузии Бидзина Иванишвили. «Грузинская пресса и грузинское общество допускает ошибку, они не делают правильного анализа. Я не думаю, что мы не выполнили хоть какую-то часть от данных нами предвыборных обещаний. Не смотря на то, что сегодня я не являюсь частью власти, я не снимаю с себя ответственность за данные в 2012 году обещания», -заявил Бидзина Иванишвили. Напомним, что среди многочисленных обещаний, данных коалицией «Грузинская Мечта» в период парламентских выборов 2012 года, так же есть и обещания по обеспечению равенства для национальных меньшинств в вопросах социальных и политических прав.
«Что касается моего обещания о том, что на третий год правления (2015 год -ред) мы поставим грузинскую экономику на ноги, думаю, что это было ошибочным, непродуманным обещанием. Обещать, что через три года каждый, на своем кошельке почувствует улучшение –было некорректным обещанием. Невозможно обещать такие вещи. За три года добиться такого невозможно. Я это сказал всего лишь один раз… Я же не обещал этого… Более того, я считаю, что наша статистика не совсем верна. В стране гораздо больше безработных. Нельзя бедного крестьянина засчитывать в списки трудоустроенного населения. Безработных в стране очень много», -заявил бывший премьер министр Грузии Иванишвили.
«Все обещания, которые мы дали либо уже выполнены, либо на стадии выполнения. Что касается обещания о изменении Избирательной системы –парламент уже работает над данным вопросом. Президент говорит так, будто бы он не является частью нашей команды. То, что Маргвелашвили избрали на пост президента, является заслугой нашей коалиции. Это личная заслуга Бидзины Иванишвили, который возил Маргвелашвили, как ребенка, по стране и призывал людей голосовать за него», -22 июля заявил министр энергетики Грузии Кахи Каладзе. Напомним, что 22 июля президент Грузии обвинил коалицию «Грузинская мечта» в невыполнении предвыборных обещаний, по части изменения Избирательной системы в стране.
«Статистика министерства Внутренних Дел Грузии полностью подделана и ее подделывали в период нынешнего министра. При нынешнем руководителе МВД не смогло расследовать ни одного дела связанного с криминальными нападениями на политических оппонентов, на религиозных меньшинств… Более того, в структуре полиции участились случаи избиения и пыток граждан со стороны полицейских. После избиения со стороны полицейских эти граждане оказываются в тюрьмах, с обвинением в оказании сопротивления полиции», -22 июля заявила депутат от парламентского меньшинства в ходе парламентских слушаний по вопросу утверждения нынешнего министра Внутренних Дел на пост главы ново-созданной Службы Государственной Безопасности.
22 июля Национальная Регуляционная Комиссия Грузии рассмотрела заявление энергетических компаний с просьбой о повышении тарифов на электроэнергию. Согласно решению, принятому Регуляционной Комиссией, тарифы на электроэнергию в стране с 1 августа текущего года будут повышены в среднем на 0,04 лари. Как заявляют грузинские эксперты, данное решение Регуляционной Комиссии непременно повлияет так же и на подорожание другой продукции, в том числе и пищевой.
В тот же день, 22 июля представители правительства, во главе с премьер министром страны присутствовали на церемонии открытия восстановленной Гардабанской Теплоэлектростанции. «Мощность данной электростанции -237 мегаватт и она будет вырабатывать 1,6 миллиардов Киловатт электроэнергии ежегодно. В случае возникновения сложностей в нашей энергосистеме, новая Теплоэлектростанции, в кратчайшие сроки выработает необходимое количество электроэнергии. Я уверен, что восстановленная Гардабанская ТЭС принесет много пользы нашей стране и сделает нашу энергетическую безопасность более независимой», -заявил премьер министр Грузии. Строителем и владельцем Теплоэлектростанции, построенной в азербайджано-населенном регионе Грузии, является турецкая компания «Çalik enerji».
22 июля министерство регионального развития начало работы по восстановлению водно-канализационной системы Цалки. Стоимость проекта -3 000 000 лари. Как сообщают в министерстве регионального Развития Грузии «после окончания восстановительных работ 1 200 семей в Цалке будут обеспечены 24 часовой подаче воды». «После окончания восстановительных работ более 5 000 жителей города получат стабильный доступ к питьевой воде. Будет улучшен график подачи воды и ее качество. На восстановительных работах будут трудоустроено 20 человек и работы завершаться в 2016 году», -сказано в заявлении, распространенном министерством Регионального Развития. Напомним, что жители Цалки (преимущественно армянское и греческое население –ред.), на протяжении многих лет испытывали серьезные проблемы с поставками питьевой воды.
«Мы должны быть крайне осторожными, что бы наше положение не ухудшилось. Есть два пути устранения проблемы. Первый –война, а второй –восстановление дипломатических отношений с Россией. Войну мы уже попробовали и увидели, что она нам дает. Мы поняли, что у нас нет хозяина –ни США, ни Европа, ни Россия… Все думают о интересах своего государства. США и Европа советуют нам найти общий язык с Россией, но когда нужно действовать, начинать переговоры -нам постоянно что то мешает… То же самое нам говорит Россия –найдите общий язык с осетинами и абхазами… Но мы прекрасно понимаем, что нам никто не позволит общаться с ними напрямую. Вот так мы и живем вот уже 20 лет. Ничего не меняется. Я уверен, что никто ради нас ничего не сделает. Более того, нас просто обманывают. Мы должны совершить шаг вперед и начать прямой диалог с Россией. Другого выхода просто не существует», -22 июля заявил депутат от парламентского большинства Сосо Джачвлиани.