Ոստիկանության հանցագործության զոհ դարձած հայերին ազատ են արձակել գրավադրման դիմաց
Հուլիսի 27-ին Թբիլիսիի Քաղաքային Դատարանում «Բաբայան-Օհանեզովի» գործով հերթական դատական նիստն է կայացել: Ի տարբերություն նախկին դատական նիստերի` հուլիսի 27-ի դատական նիստը երկար չտևեց: Նիսիտի սկզբից անմիջապես հետո դատավորը մեղադրյալներ Բաբայանին և Օհանեզովին կալանքի տակ պահելու միջոցը փոխելու մասին առաջարկությամբ  ներկայացավ:
Դատավորի տվյալ առաջարկության համար հիմք էր ծառայել ուղղումները օրենսդրությունում: Հիշեցնենք, որ դեռևս մայիսի 28-ին երկրի Խորհրդարանը դատավարական օրենսդրությանը վերաբերող մի շարք ուղղումներ է իրականացրել: Ընդունված փոփոխությունների համաձայն` դատավորները պարտականություն են ստանձնել երկու ամիսը մեկ (դատական գործընթացի ընթացքում, որի առավելագույն ժամկետը սահմանափակվում է 9 ամսով -խմբ.) վերանայել մեղադրյալների նկատմամբ կիրառվող նախնական կալանքի միջոցների փոփոխության հարցը: Դատավորը կատարել է իր վրա դրված պարտականությունը, և տվյալ հարցը քննարկման է ներկայացրել պաշտպաններին և մեղադրող կողմին:
Պաշտպանող կողմը հանդես է եկել խնդրանքով ազատել ձերբակալված Բաբայանին և Օհանեզովին յուրաքանչյուրին 1000-ական լարի գրավադրման դիմաց: Ինչքան էլ, որ տարօրինակ է, Դատախազությունն աջակցել է տվյալ նախաձեռնությանը, մինչդեռ պնդել է, որ գրավադրման գումարը կազմի 10 000 լարի յուրաքանչյուրի համար: Կարճ քննարկումից հետո դատավորը որոշում է կայացրել: Բաբայանը և Օհանեզովը, որոնք ապրիլի սկզբից գտնվել են կալանքի տակ, բանտում, այն հանցագործության համար, որն իրականացվել է իրենց իսկ հանդեպ, ազատ են արձակվել 2 000 լարի գրավադրման դիմաց: Տուժած «մեղադրյալներն» իսկույն ևեթ ազատ են արձակվել կալանքից: Դատական գործընթացը շարունակվել է…
Դատարանի դահլիճ վկա է հրավիրվել մեղադրով կողմից: Վկան մասնագետ է, որը «տուժած» ոստիկանների հագուստի փորձաքննություն է անցկացրել: Նա ցուցմունք է տվել, որի համաձայն` պարզվում է, որ «տուժած» ոստիկանների հագուստին իսկապես վնաս է հասցվել: Մինչդեռ, ինչպես հայտարարել է ինքը վկան, հաստատել, թե ե՞րբ, ի՞նչ պայմաններում, և ինչն էլ ամենահետաքրքիրն է, թե ո՞ւմ կողմից են հասցվել «տուժածների» հագուստին տվյալ վնասները, փորձաքննությունը չի կարողացել հաստատել:
Իրավիճակն ավելի ու ավելի է պարզվում… Ակնհայտ է, որ մեղադրող կողմը հենվում է «տուժած» ոստիկանների ընդամենը բանավոր ցուցմունքների վրա (որոնց ճշգրտությունը լուրջ կասկածի տակ դրվեց նախկին դատավարության ընթացքում), ինչպես նաև փորձաքննության տվյալների վրա, որոնք մեծ մասամբ ոչ մի կերպ չեն ապացուցում Բաբայանի և Օհանեզովի մեղքը: Ավելին, հաստատում է կեղծ մեղադրանքները և լուրջ կասկածի տակ է դնում «տուժած» ոստիկանների անկեղծությունը:
Դեռևս հայտնի չէ, թե ինչքան ժամանակ կշարունակվի դատական գործընթացը, մինչդեռ, մի բան պարզ է: Պետական մեղադրողին հարկ է մտածել մի հարցի շուրջ` օգուտ կբերի՞ արդյոք պետությանը այն փաստը, որ հասարակության մեջ հաստատվեն հիմնավորված կարծիքներ այն մասին, թե պետությունը կոծկում է հանցագործ ոստիկաններին:
Հիշեցնենք, որ Բաբայանն ու Օհանեզովը մեղադրվում են մի քանի ոստիկանների վրա հարձակում գործելու մեջ: Միաժամանակ մեղադրյալները չեն խոստովանում իրենց մեղքը: Ավելին, գոյություն ունեն տեսանյութեր, որոնք մի կողմից հաստատում են «մեղադրյալների» անմեղությունը, իսկ մյուս կողմից հաստատում են այն փաստը, որ ոստիկաններն իրենք են «մեղադրյալների» հանդեպ ֆիզիկական բռնություն գործադրել կտտանքային տարրեր գործադրելով: Բացի այդ, գոյություն ունի հիմնավորված ենթադրություն, որ «մեղադրյալների» և «տուժած» ոստիկանների միջև բախման պատճառը եղել է այն, որ ոստիկաններից մեկը Բաբայանին և Օհանեզովին վիրավորել է ազգային պատկանելության հիման վրա:
«Միություն»-ը կշարունակի հետևել տվյալ դատական գործընթացին և պարբերաբար ընթերցողին տեղեկություններ կհաղորդի իրադարձությունների զարգացման մասին:

Армяне –жертвы полицейского криминала выпущены под залог
27 июля в Городском Суде Тбилиси состоялось очередное заседание суда по делу «Бабаяна-Оганезова». В отличии от предыдущих заседаний, 27 июля судебное заседание продлилось недолго. Сразу же после начала заседания, судья выступила с предложением о изменении меры заключения под стражу для обвиняемых Бабаяна и Оганезова.
Основанием для данного предложения судьи стали поправки в законодательстве. Напомним, что еще 28 мая парламент страны принял ряд поправок к Судебно-процессуальному законодательству. Согласно принятым изменениям судьи получили обязанность раз в два месяца (в ходе судебного процесса, максимальный срок которого ограничился сроком в 9 месяцев –ред.) ставить вопрос о изменении меры предварительного заключения под стражу для обвиняемых. Судья выполнила возложенные на нее обязательства и внесла данный вопрос на обсуждение защитников и обвинения.
Сторона защиты выступила с просьбой освободить заключенных Бабаяна и Оганезова под залог, размером в 1 000 лари каждому. Как ни странно, прокуратура так же поддержала данную инициативу, однако настаивала, что бы сумма залога составила 10 000 лари, на каждого. После недолгого обсуждения судья приняла решение. Бабаян и Оганезов, которые с начала апреля находились под стражей, в тюрьме, за преступление, которое было совершенно против них же самих, были освобождены под залог, размером в 2 000 лари. Обвиняемые потерпевшие были тут же освобождены из под стражи. Судебное разбирательство продолжилось…
В зал суда пригласили свидетеля от стороны обвинения. Свидетель –специалист, который проводил экспертизу одежде «пострадавших» полицейских, дал показания, согласно которым выясняется, что одежде «пострадавших» полицейских действительно было нанесено повреждение. Однако, как заявил сам свидетель, установить –когда, при каких условиях, и что самое интересное –кем были нанесены данные повреждения одежде «пострадавших», экспертиза установить не смогла…
Ситуация все большее проясняется… Очевидно, что сторона обвинения опирается лишь на устные показания «пострадавших» полицейских (достоверность которых стала под серьезное сомнение в ходе предыдущего заседание суда), а так же на данные экспертизы, которая по большому счету никак не доказывает вину Бабаяна и Оганезова. Более того, подтверждает ложность обвинения и вызывает серьезные подозрения в искренности «потерпевших» полицейских.
Еще не известно -сколько времени продолжится судебное разбирательство, однако одно –ясно. Государственному обвинению стоит задуматься над вопросом –принесет ли государству пользу тот факт, что в обществе утвердиться обоснованное мнение о том, что государство покрывает полицейских-криминалов?
Напомним, что Бабаян и Оганезов обвиняются в нападении на нескольких полицейских. В то же время сами обвиняемые вину не признают. Более того, существуют видео материалы, которые с одной стороны подтверждают невиновность «обвиняемых», а с другой –подтверждают тот факт, что полицейские сами применили по отношению к «обвиняемым» физическое насилие с элементами пыток. Кроме этого, существуют обоснованное предположение, что конфликт между «обвиняемыми» и «пострадавшими» полицейскими возник из-за того, что один из полицейских оскорбил Бабаяна и Оганезова, по национальному признаку.
«Миутьюн» продолжит следить за данным судебным процессом и периодически будет предоставлять читателю информацию о ходе дел.