«Վրաստանի Կառավարությունը դեռևս մտադիր չէ իր քաղաքացիներին կոչ անել խուսափել Թուրքիա ուղևորվելուց». Վրաց պատգամավոր
• 31-07-2015 11:35:17   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Վրաստանի Կառավարությունը դեռևս մտադիր չէ իր քաղաքացիներին կոչ անել խուսափել Թուրքիա ուղևորվելուց», -հուլիսի 30-ին հայտնել է Խորհրդարանական մեծամասնության պատգամավոր Անի Միտորաձեն: «Տվյալ պահին նման անհրաժեշտություն չկա: Մինչդեռ: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեզ համար թանկ է մեր քաղաքացիների կյանքը: Այդ պատճառով, եթե մենք տեսնենք, որ բախումը խորանում է և վտանգավոր բնույթ է կրում, ապա մեր Կառավարությունը համապատասխան վարք կդրսևորի»: Հիշեցնենք, որ թուրք զինվորները շարունակում են ավիա-ռմբակոծում իրականացնել երկրի քրդաբնակ շրջանների վրա: Իրենց հերթին քուրդ քաղաքական կուսակցություններն արդեն հայտարարել են, որ քուրդ ժողովուրդը թուրքական պետության հետ պատերազմական իրավիճակում է գտնվում և պատրաստվում է  ձեռնարկել համապատասխան քայլեր:
Վրաստանն աջակցել է Եվրամիության` Ռուսաստանի դեմ սանկցիաների կիրառման երկարաձգմանը: Այդ մասին խոսվում է Եվրոհաձնաժողովի «Ղրիմի և Սևաստոպոլի շուրջ տեղի ունեցող իրավիճակի պատճառով սահմանափակող քայլերին միանալու մասին» հռչակագիրը: Չորեքշաբթի` հուլիսի 29-ին հայտնի է դարձել, որ Ռուսաստանի հանդեպ Եվրամիության` տնտեսական սանկցիաների երկարաձգմանը միացել է ևս 7 երկիր` Մոնտենեգրոն, Ալբանիան, Իսլանդիան, Լիխտեյնշտեյնը, Նորվեգիան, Ուկրաինան և Վրաստանը: «Թեկնածու երկրներ Մոնտենեգրոն և Ալբանիան, ինչպես նաև Ազատ Առևտրի Եվրոպական Ասոցիացիայի անդամներ Իսլանդիան, Լիխտեյնշտեյնը և Նորվեգիան, Եվրոպական Տնտեսական գոտու անդամները, ինչպես նաև Ուկրաինան և Վրաստանը միանում են այդ հայտարարությանը», -ասվում է Եվրամիության պաշտոնական հայտարարությունում: «Իրականում ոչ մի նոր բան տեղի չի ունեցել: Դեռևս 2014թ. Եվրամիությունը որոշում է ընդունել սանկցիաներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ Ղրիմում և Արևելյան Ուկրաինայում նրա գործողությունների համար: Այդ օրերին մենք միացել ենք հակառուսական սանկցիաներին: 2015թ. հունիսի 19-ին Եվրամիությունը երկարացրել է սանկցիաների ժամկետը»: Համապատասխանաբար, Վրաստանը ևս միացել է սանկցիաների երկարաձգմանը: Եվրամիությունը Վրաստանի դեմ կիրառել է 12 տեսակ սանկցիա: Վրաստանը միացել է ընդամենը 1 տեսակի սանկցիային: Այնպես որ, ոչինչ նոր տեղի չի ունենում», -հուլիսի 30-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի առաջին փոխնախարար Դավիթ Դոնդուան:
«Անցյալ տարին շատ ծանր տարի էր: Տարածաշրջանի բոլոր երկրները փորձում էին իրենց սեփական ընտրությունը կատարել: Տարածաշրջանի բոլոր պետությունները փորձում էին ելք գտնել ճգնաժամից, փորձում էին ինքնահաստատվել: Իրավիճակը Ուկրաինայում լավատեսություն չի ներշնչում: Մենք բոլորս նորից ընտրության առջև ենք կանգնում… Յուրաքանչյուր երկիր, և ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, պետք է որոշի, թե ինչ անել հետո: Դա վերաբերում է ոչ միայն Թբիլիսիին, Կիևին, Բաքվին և Երևանին: Եվրոպան, ԱՄՆ-ն ևս պետք է ուղի ընտրեն, որին պետք է հետևեն: Մեր հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի և Եվրամիության հետ տարբեր են: Եվրամիությունն արդեն ընդունել է իր քաղաքական որոշումը Վրաստանի հետ հարաբերություններում: ՆԱՏՕ-ն դեռևս նման քայլ չի կատարել: Մենք արդեն իրականացրել ենք բոլոր տեխնիկական պահանջները և հիմա սպասում ենք մեր երկրին ՄԱՊ շնորհելու որոշմանը և ՆԱՏՕ-ին ապագա անդամակցության երաշխիքին: Մենք սպասում ենք նրան, ինչը մեզ խոստացել է ՆԱՏՕ-ն 2008թ.-ին Բուխարեստի գագաթաժողովի ընթացքում: Մենք չգիտենք, թե երբ կընդունվի քաղաքական որոշումը… Գուցե 10 տարի անց, գուցե 1 տարի անց, իսկ գուցեև վաղը… Մենք պետք է պատրաստ լինենք յուրաքանչյուր պահի, որպեսզի հնարավորությունը բաց չթողնենք: Բայց իրականում մենք այսօր հասել ենք այն փուլին, երբ այլևս չենք կարող սպասողի դերում լինել: Մեզ պատասխան է պետք: Ուկրաինայի պատերազմը ցույց տվեց ՆԱՏՕ-ի թույլ կողմերը: Եթե ՆԱՏՕ-ն Վրաստանին ՄԱՊ շնորհի, ապա դրանով իսկ ՆԱՏՕ-ն ավելի ուժեղ կդառնա: Մենք ՆԱՏՕ-ին ավելի շատ ենք պետք, քան նա մեզ: Եթե Վրաստանը ՄԱՊ չստանա, դա մեր երկրի համար վերջը չի լինի, բայց դա կլինի ողբերգություն», -շվեյցարական թերթի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին:
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տարածած տվյալների համաձայն` «2015թ. հունիսին 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ երկրի ՀՆԱ-ի աճի արագությունը կազմել է 3.1%: 2015թ. երկրորդ եռամսյակում Վրաստանի ՀՆԱ-ի աճի իրական արագությունը կազմել է 2.1%, իսկ տարվա սկզբից` 2.6%»:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել է լարիի փոխարժեքային կուրսը արտասահմանյան արժույթների հանդեպ հուլիսի 31-ի համար: Վաղը 1 դոլարը կարժենա 2.2792 լարի, իսկ 1 եվրոն 2.4987 լարի: Դորալի հանդեպ լարին շարունակում է արժեզրկվել:
Հուլիսի 30-ին վրացական «Georgian Airways» ավիաընկերությունը հայտարարել է, որ Թբիլիսիից Երևան չվերթների քանակությունը 2015թ. օգոստոսի 1-ից կշատանա: «Երևանի ուղղությամբ Թբիլիսիից տեղի կունենա շաբաթական 8 չվերթ, ներկայիս 4-ի փոխարեն», -ասված է ավիաընկերության հայտարարությունում:

«Правительство Грузии, пока что, не планирует призывать своих граждан воздержаться от поездок в Турцию», -30 июля заявила член парламентского большинства Ани Миторадзе. «На данный момент такой необходимости не существует. Однако. Хочу подчеркнуть –для нас ценны жизни наших граждан! По этому, если мы увидим, что конфликт углубляется и принимает опасные форму, то наше Правительство будет вести себя адекватно». Напомним, что турецкие войска продолжают совершать авиа-бомбардировки курдо-населенных регионов страны. В свою очередь курдские политические организации уже заявили, что курдский народ находиться в состоянии войны с турецким государством и будет предпринимать соответствующие меры.
Грузия поддержала продление санкций Евросоюза против России. Об этом говорится в декларации Еврокомиссии «О присоединении к ограничительным мерам из-за ситуации вокруг Крыма и Севастополя». В среду, 29 июля, стало известно, что к продлению экономических санкций Евросоюза в отношении России присоединились еще семь стран -Черногория, Албания, Исландия, Лихтенштейн, Норвегия, Украина и Грузия. «Страны-кандидаты Черногория и Албания, а также члены Европейской ассоциации свободной торговли -Исландия, Лихтенштейн и Норвегия, члены Европейской экономической зоны, а также Украина и Грузия присоединяются к этому заявлению», -говорится в официальном заявлении Европейского Союза. «Ничего нового, на самом деле не произошло. Еще в 2014 году Европейский Союз принял решение о введении санкций против России, за ее действия в Крыму и в Восточной Украине. В те дни мы присоединились к антироссийским санкциям. 19 июня 2015 года Европейский Союз продлил действие санкций. Соответственно Грузия так же присоединилась к продленным санкциям. Европейский Союз ввел против России 12 видов санкций. Грузия же подключена лишь к одному виду санкций. Так что, ничего нового не происходит», -30 июля заявил первый заместитель министра Иностранных Дел Грузии –Давит Дондуа.
«Прошедший год был очень сложным годом. Все страны региона пытались сделать собственный выбор. Все страны региона пытались выйти из кризиса, пытались найти самих себя. Ситуация на Украине не внушает оптимизма. Мы все вновь стоим перед выбором… Каждая страна –и не только в нашем регионе, должна решить –что делать дальше? Это касается не только Тбилиси, Киева, Баку и Еревана! Европа, США –так же должны решить путь по которому надо двигаться. Наши отношения с НАТО и Европейским Союзам –различны. Европейский Союз уже принял политическое решение о будущем своих отношений с Грузией. НАТО такого шага пока, что не совершило. Мы уже выполнили все технические требования и сейчас ждем решения о предоставлении нашей стране программы МАП и гарантии будущего членства в НАТО. Мы ждем того, что нам обещали в ходе Бухарестского Саммита НАТО 2008 года. Мы не знаем –когда будет принято политическое решение… Может через 10 лет, может –через 1 год, а может быть завтра… Мы должны быть готовы в любой момент, что бы не упустить шанса. Но, на самом деле, сегодня мы дошли до той стадии, когда больше не можем находиться в режиме ожидания. Нам нужен ответ! Война на Украине показала слабые стороны НАТО. Если НАТО даст Грузии МАП, то тем самым НАТО станет сильнее. Мы нужны НАТО намного больше, чем нам нужно НАТО. Если Грузия не получит МАП, -это не станет концом для нашей страны, но это будет трагедией!», -в интервью с швейцарской газетой заявила министр Обороны Грузии Тинатин Хидашели.
Согласно данным. Распространенным Национальным Статистическим Агентством Грузии «в июне 2015 года, по сравнению с аналогичным периодом в 2014 году, темп роста ВВП страны составил 3,1%. В втором квартале 2015 года реальный темп роста ВВП Грузии составил 2,1%, а с начала года -2,6%»
Национальный Банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к иностранным валютам на 31 июля. Завтра 1 доллар будет стоить 2, 2792 лари, а 1 евро -2,4987 лари. По отношению к доллару лари продолжает обесцениваться.
30 июля грузинская авиакомпания «Georgian Airways» объявила, что количество авиарейсов из Тбилиси по направлению в Ереван, с 1 августа 2015 года, будет увеличено. «По направлению в Ереван из Тбилиси будет совершаться 8 рейсов в неделю, в место имеющихся 4», -сказано в заявлении авиакомпании.