«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի էլցանցերի վաճառքի վերաբերյալ «Ինտեր ՌԱՕ»-ի տարածած տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը
• 30-09-2015 17:13:26   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
«Ինտերֆաքս»-ը չեղյալ է հայտարարել այն լուրը, թե «Տաշիր» խումբն ու «Ինտեր ՌԱՕ»-ն ստորագրել են Հայաստանի էլցանցերի առք ու վաճառքի վերաբերյալ պայմանագիր: Գործակալությունը ճշտել Է, որ հաղորդագրությունն ընկերության խնդրանքով չեղյալ Է հայտարարվում «այն բանի կապակցությամբ, որ մամուլի տեղեկագիրը սխալմամբ Է զետեղվել նրա կայքում»:
Ավելի վաղ գործակալությունը, հղում անելով «Ինտեր ՌԱՕ»-ի հաղորդագրությանը, գրել Էր, որ «Հայաստանի Էլեկտրացանցերը» վաճառված են «Տաշիր»-ին: Գործարքի գումարը չԷր բացահայտվում: Նշվում Էր, որ գործարքը կավարտվի Հայաստանի կառավարության կողմից հավանության արժանանալուց հետո:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ՀԾԿՀ-ն հունիսի 17-ին որոշում էր կայացրել բարձրացնելու էլեկտրաէներգիայի սակագինը` ՀԷՑ-ի նախաձեռնությամբ:
Հունիսի 19-ից քաղաքացիական նախաձեռնությունների հետ միասին հասարակությունն ի նշան բողոքի` անցկացրեց շուրջօրյա բողոքի ակցիաներ, որից հետո երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, որ ՀԷՑ-ում կանցկացվի միջազգային աուդիտ, իսկ մինչ դրա ավարտը կառավարությունն իր վրա կվերցնի հոսանքի նոր գնի սուբսիդավորումը:

«Интер РАО» ошибочно выпустила релиз о продаже «Электросетей Армении» Интерфакс
"Интерфакс" аннулировал сообщение о продаже "Электросетей Армении" (ЭСА) группе "Ташир", объяснив это ошибочным размещением пресс-релиза на сайте компании.
В релизе говорилось, что группа "Ташир" подписала с АО "Интер РАО" договор о покупке ЗАО "Электрические сети Армении". Сделка будет завершена после одобрения правительства Армении и решения Комиссии по регулированию общественных услуг.
Стороны договорились, следовало из ошибочного сообщения, что "Электрические сети Армении" и ОАО "Разданская ТЭС", являющиеся предметом сделки, продолжат исполнять взятые на себя обязательства в полном объеме.
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении 17 июня приняла решение значительно повысить тарифы на электроэнергию по инициативе ЭСА. С 19 июня армяне начали круглосуточные акции протеста.Президент страны Серж Саргсян после этого заявил, что в ЗАО "Электрические сети Армении" будет проведен международный аудит, а до его завершения правительство возьмет на себя "груз повышения тарифов" на электроэнергию. "Интер РАО" начала искать покупателя на актив.