Արուս Աճեմյանի մենահամերգը՝ խաչատրյանական փառատոնի շրջանակում
Հոկտեմբերի 7-ին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում կամերային երաժշտության երեկո էր. տեղի ունեցավ ՀՀ Նախագահի մրցանակակիր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դաշնակահարուհի Արուս Աճեմյանի մենահամերգը՝ նվիրված երաժշտագետ Աննա Բարսամյանի 100-ամյակին։
Արուս Աճեմյանը բարձր է գնահատում Խաչատրյանի անվան փառատոնի անցկացումը, քանի որ հայ մեծ կոմպոզիտորի անունը հայերիս այցեքարտն է, հատկապես դրսում, և պետք է նրա անունն է′լ ավելի լայն շրջանակների ճանաչելի դարձնել։ Ըստ երաժշտի՝ այս գործում մեծ է խաչատրյանական փառատոնի դերը։ Խոսելով համերգային ծրագրի մասին՝ դաշնակահարուհին նշում է, որ ընտրել է իրեն հոգեհարազատ երաժշտություն՝ Ֆրեդերիկ Շոպեն (Բալլադ թիվ 4), Մարտին Վարդազարյան (Դաշնամուրի սոնատ), Կլոդ Դեբյուսի (Պրելյուդ ՙՀրավառություն՚), Սերգեյ Ռախմանինով (Դաշնամուրի սոնատ թիվ 2)։
Արուս Աճեմյանը նաև ընդգծում է, որ արդեն մի քանի տարի է, ինչ համագործակցում է Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ, ում աշխատանքը շատ բարձր է գնահատում այսօրվա մեր մշակութային կյանքում։
«Կյանքիս մեծագույն սերը` հայրենիք» խորագրով (ի դեպ, սրանք Խաչատրյանի խոսքերն են) անցկացվող Խաչատրյանի անվան 3-րդ փառատոնն ունկնդրին է առաջարկում հետաքրքիր, հագեցած երաժշտական երկու ամիսներ՝ հստակ ձևաչափով. ամեն չորեքշաբթի՝ կամերային, իսկ ամեն շաբաթ օր՝ սիմֆոնիկ համերգներ։ Կհնչեն համաշխարհային և հայաստանյան պրեմիերաներ, Երևանը կհյուրընկալի մեծանուն երաժիշտների։
Ի դեպ, Մեծ Բրիտանիայից փառատոնին իր ողջույններն է հղել DJ Switch-ը, ով 2014-ին Երիտասարդական նվագախմբի հետ նորարարական նախագծով բացեց խաչատրյանական 2-րդ փառատոնը։ «Ես շատ ուրախ եմ 2014-ի սեպտեմբերին Սերգեյ Սմբատյանի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ ելույթ ունենալու համար. այս իրադարձությունը մեկն է իմ ամենասիրելիներից, որտեղ ես հնարավորություն եմ ունեցել ներկայանալու: Կազմակերպիչների, նվագախմբի երաժիշտների և լսարանի կողմից այսչափ ջերմ ընդունելության արժանանալով՝ ես անհամբերությամբ եմ սպասում իմ հաջորդ այցին»,- իր ողջույնի խոսքում, մասնավորապես, ասել է DJ Switch-ը:
Նշենք, որ Խաչատրյանի անվան փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնը հովանավորել են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ» ընկերությունը, «Ջերմուկ գրուպը» և «Անի պլազան»։
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հնարավորություն է տալիս փառատոնին հետևել աշխարհի ցանկացած ծայրից՝ առցանց SYOA TV-ի միջոցով։

Сольный концерт Арус Аджемян в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна
7 октября, в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна, в Доме- музее Арама Хачатуряна состоялся вечер камерной музыки. Обладатель Президентской премии РА, заслуженный артист, пианистка Арус Аджемян выступила с концертом, посвященным 100-летию музыковеда Анны Барсамян.
Арус Аджемян высоко ценит Международный фестиваль имени Хачатуряна, а имя великого композитора является визитной карточкой для всех армян, особенно за рубежом. Имя этого великого композитора должно быть узнаваемым в более широких кругах. По словам музыканта, осуществление Хачатуряновского фестиваля имеет большое значение в этом вопросе. Говоря о концерте, пианистка отметила, что выбранный репертуар очень близок ее сердцу: Фредерик Шопен (Баллада № 4), Мартин Вардазарян (Соната для фортепиано), Клод Дебюсси (Прелюдия "Фейерверк") и Сергей Рахманинов (Соната для фортепиано № 2).
Арус Аджемян подчеркнула, что она сотрудничает с Государственным молодежным оркестром Армении в течение нескольких лет, и что деятельность этого оркестра в целом высоко ценится в нашей сегодняшней культурной жизни.
Фестиваль, который проводится под слоганом «Любовь всей моей жизни - Родина» (высказывание Хачатуряна), представит интересную, насыщенную программу в конкретном формате в течение двух месяцев: камерные концерты по средам и  симфонические по субботам.
В концерте прозвучат мировые и армянские премьеры,  Ереван примет известных музыкантов.
Фестиваль получил теплые поздравления от DJ Switch-а из Соединенного Королевства, который вместе с Молодежным оркестром открывал 2-й Международный фестиваль имени Хачатурян в 2014 году: «Я очень рад, что у меня была возможность выступить с Государственным молодежным оркестром Армении и с Сергем Смбатяном в сентябре 2014 года. Это событие является одним из моих любимых. Удостоившись такого теплого приема со стороны организаторов, музыкантов и зрителей, я с нетерпением жду своего следующего визита»,- отметил DJ Switch  в своем послании.
Фестиваль проводится под патронажем президента РА Сержа Саргсяна.
Этот музыкальный праздник воплотили в жизнь Государственный молодежный оркестр Армении (генеральный партнер ВиваСелл-МТС), при содействии Министерства культуры и НПО «Поддержка классической музыки». Фестиваль  спонсируется благотворительным фондом «Пюник», компанией «Лудинг»,  «Джермук Групп» и «Ани Плаза».
Государственный молодежный оркестр Армении дает возможность следить за концертами фестиваля онлайн, на SYOA TV.