Վրաստանում մանգան արտադրող հանքերից մեկում պայթյուն է տեղի ունեցել. տուժել է երկու բանվոր
Պայթյունի արդյունքում հանքում տուժել է երկու բանվոր, որոնցից մեկն ամբողջությամբ կորցրել է տեսողությունը: «Տվյալ հանքում պայթյուն է տեղի ունենում արդեն երկրորդ անգամ: Ամեն օր հանքերում աշխատող բանվորները մահացու վտանգի են ենթարկվում», -ասված է Վրաստանի Միավորված Պրոֆմիությունների հայտարարությունում:
Վատ նորություն ծխողների և ալկոհոլ օգտագործողների համար: Վրաստանի Կառավարության որոշման համաձայն` 2016թ. հունվարի 1-ից կթանկանան ծխախոտի և ալկոհոլային խմիչքների ակցիզները: «Ակցիզի մասին կանոնակարգման փոփոխության նպատակն է ծխախոտային և ալկոհոլային ապրանքների շրջանառության վերահսկողության խստացումը: Մեր նպատակն է մոտենալ Եվրոպական չափանիշներին», -ասված է պաշտոնական տեղեկության մեջ: 2016թ. հունվարի 1-ից ծխախոտը միջինը կթանկանա 20-30 թեթրիով (0,2-0,3 լարի):
Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարության հայտարարության համաձայն` «Վրաստանում ավելի շատ օգտագործում են օղի, քան գինի: Դրանք շատ տխուր թվեր են: Վրաստանում օղի են խմում 7 անգամ ավելի շատ, քան գինի», -հայտարարել է Վրաստանի Գյուղատնտեսության նախարարը:
«Երկրի Կառավարությունը պարտավոր է արձագանքել այն հարցերին, որոնք առաջարկում է երկրի նախագահը», -նոյեմբերի 20-ին հայտարարել է սահմանադրագետ Վախուշթի Մենաբդեն: «Կառավարության անդամները, այդ թվում նաև երկրի վարչապետը, նախագահի` կառավարությանը հավաքվելու և ինչ-որ հարց քննարկելու կոչ անելու դեպքում, Կառավարությունը պետք է, պարտավոր է հավաքվել: Վարչապետը պատասխանատու է Կառավարության գործունեության համար: Համապատասխանաբար, եթե նա Կառավարության աշխատանքային օրակարգում չի ներառում նախագահի ներկայացրած հարցերը, նշանակում է հենց նա է խախտում երկրի Սահմանադրությունը: Վարչապետին իմպիչմենտ հայտարարելու նախադրյալներ են երևան գալիս: Ի հայտ են գալիս հիմնավորված կասկածանքներ, որ Վրաստանի վարչապետը խախտում է երկրի Սահմանադրությունը», -հայտնել է սահմանադրագետ Վախուշթի Մենաբդեն: Հիշեցնենք, որ երկրի նախագահի վաչության հայտարարության համաձայն` նախագահը երկրի Կառավարության ուսումնասիրման է ուղղարկել 4 հարց, մինչդեռ, նախագահի դիմումն այդպես էլ մնացել է անպատասխան:

События дня. 20 ноября, Грузия
20 ноября на одной из Чиатурских шахт добывающих марганец, произошел взрыв. В результате взрыва на шахте пострадало два рабочих, один из которых полностью потерял зрение. «Взрыв на этой шахте происходит уже второй раз. Все дело в том, что в шахтах не соблюдены минимальные нормы безопасности рабочих. Ежедневно, работающие в шахтах рабочие подвергаются смертельной опасности», -сказано в заявлении Объединенных Профсоюзов Грузии.
Плохая новость для курильщиков и потребителей алкогольных напитков. Согласно решению Правительства Грузии, с 1 января 2016 года подорожает акциза на сигареты и алкогольные напитки. «Цель изменения регуляции о акцизе –ужесточение контроля за оборотом табачных и алкогольной продукции. Наша цель приблизиться к Европейским стандартам», -сказано в официальной информации. С 1 января 2016 года сигареты в среднем подорожают на 20-30 тетри.
Согласно заявлению министра Сельского хозяйства Грузии «в Грузии употребляют на много больше водки, чем вина. Это очень грустные цифры. Водку в Грузии пьют в 7 раз больше, чем вина», -заявил министр сельского хозяйства Грузии
«Правительство страны обязано реагировать на вопросы, которые предлагает президент страны», -20 ноября заявил конституционалист Вахушти Менабде. «Члены Правительства, в том числе и премьер министр страны, обязаны выполнять требования Конституции Грузии. Согласно Конституции Грузии –в случае, если президент призывает правительство собраться и обсудить какой то либо вопрос, Правительство должно, обязано собраться. Премьер министр является ответственным, за деятельность Правительства. Соответственно, если он не вносит вопросы, представленные президентом, на повестку дня работы Правительства, значит именно он нарушает Конституцию страны. Появляются предпосылки для объявления импичмента премьер министру. Появляются обоснованные подозрения, что премьер министр Грузии нарушает Конституцию страны», -заявил конституционалист Вахушти Менабде. Напомним, что согласно заявлению администрации Президента Грузии, президент направил Правительству страны на рассмотрение 4 вопроса, однако обращение президента так и осталось без ответа.