Ռուսաստանում ընդդեմ ՆԱՏՕ-ի կստեղծվեն նոր ստորաբաժանումներ
Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հաղորդել է, որ ռուսական սահմաններին ՆԱՏՕ-ի ուժերի տեղակայմանը հակազդելու համար ստեղծվելու են երեք նոր ստորաբաժանումներ. Երկուսը` Արևմտյան ռազմական օկրուգում, մեկը` Հարավայինում: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` Ս. Շոյգուն նշել է, որ ներկա պահին ընթանում են այդ միավորումների տեղակայման վայրերի բարեկարգում:
«Խոսքը վերաբերում է մոդուլային կոնստրուկցիաներին: Մոդուլների զանգվածային արտադրության և մատակարարման տեխնոլոգիան թույլ է տալիս շինությունը կառուցել առավելագույնը երեքից չորս շաբաթվա ընթացքում»,- տեղեկացրել է ՌԴ ՊՆ նախարարը:
Վերջինս նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում շինությունը հնարավոր է օպերատիվ կերպով հավաքել և տեղափոխել նոր վայր: Միևնույն ժամանակ նույն օպերատիվությամբ կարգավորվում է ամբողջ համակարգը, այդ թվում նաև կաթսայատները:
Այսօր տեղեկացվել էր, որ ԱՄՆ-ն մտադիր է մեծացնել իր ռազմական ներկայությունը Եվրոպայում մոտ ապագայում «Ռուսաստանին զսպելու» համար:

В России создают новые дивизии против НАТО
Глава Минобороны России Сергей Шойгу сообщил, что для противодействия наращивания сил НАТО у российских границ будут созданы три новые дивизии - две в Западном военном округе, одна - в Южном, передает РИА Новости.
Шойгу рассказал, что в данный момент идет обустройство мест дислокации этих соединений.
"Речь идет о блочно-модульных конструкциях. Технология поточного производства и поставки модулей позволяет возводить здание в течение трех - максимум четырех недель", - сообщил министр.
Он отметил, что в случае необходимости здание можно оперативно разобрать и переместить на новое место. При этом таким же оперативным способом налаживается вся система обеспечения, включая котельные.
Сегодня сообщалось, что США намерены увеличить свой военный контингент в Европе в ближайшее время для "сдерживания России".