Աֆղանստանի հյուսիս-արևմուտքում թալիբների դեմ ռազմական գործողություններ են սկսվել
Աֆղանստանի նախագահի առաջին տեղակալ, Աֆղանստանի ազգային իսլամական շարժման առաջնորդ, գեներալ Աբդուլռաշիդ Դուստումը գլխավորում է Շեբերգան քաղաքի ծայրամասերում «Թալիբան»-ի գրոհայինների դեմ սկսված ռազմական գործողությունները: Interfax.ru-ի փոխանցմամբ` ցամաքային և օդային ուժերի օգտագործմամբ երկուշաբթի սկսված գործողությունները շարունակվելու են մինչև շաբաթվա վերջ:
Դուստումի շտաբի տվյալներով` գործողությունների առաջին օրվա արդյունքներով` զոհվել է 15 գրոհային, 7-ը` վիրավորվել են, իսկ 16-ը գերեվարվել են: «Թալիբները խնդրել են դադարեցնել կրակը: Մենք կողմ են արյունահեության դադարեցման  գաղափարին, բայց կրակի դադարեցումը պետք է լինի երկու կողմից»,- հայտարարել է Դուստումը տեղի ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում:
Վերջինիս գրասենյակից տեղեկացրել են, որ Ջաուզջանում գործողությունների ավարտից հետո նա մտադիր է Սարի Պաուլում ևս նոր ռազմական գործողություններ սկսել գրոհայինների դեմ:

Операция против талибов началась на северо-западе Афганистана
Первый заместитель президента Афганистана, глава Национального исламского движения Афганистана генерал Абдулрашид Дустум возглавляет войсковую операцию против боевиков "Талибана" в окрестностях города Шеберган (центр провинции Джаузджан на северо-западе Афганистана), передают местные СМИ.
Согласно сообщениям, операция с использованием наземных и воздушных сил началась в понедельник и продолжится до конца недели. По результатам первого дня операции, по данным штаба Дустума, убито 15 боевиков, семь ранены, 16 захвачены в плен.
"Талибы запросили прекращения огня. Мы поддерживаем идею прекратить кровопролитие. Но прекращение огня должно быть по всей стране", - заявил Дустум в интервью местным телеканалам.
В штабе Дустума сообщают, что после завершения операции в Джаузджане он намерен провести операцию против боевиков на территории провинции Сари-Пуль.