Բանգլադեշում ձերբակալվել են 10 հազարից ավելի արմատականներ փոքրամասնությունների վրա հարձակվելու համար
• 15-06-2016 12:19:51   | Բանգլադեշ  |  Հասարակություն
Բանգլադեշում համազգային գործողության շրջանակներում արմատական իսլամի 10 հազարից ավելի կողմնակիցներ են ձերբակալվել կրոնական, ազգային և սեռական փոքրամասնությունների և հասարակական գործիչների վրա կատարված հարձակմանը մասնակցելու համար: tass.ru-ի փոխանցմամբ` այդ մասին չորեքշաբթի հայտնել է Բանգլադեշի ոստիկանության գլխավոր տեսուչի տեղակալ Շահիդուր Ռահմանը:
«Ամբողջ երկրի տարածքում անցկացված ստուգումների արդյունքում վերջին 72 ժամվա ընթացքում ձերբակալվել է 10 հազարից ավելի մարդ, որոնք մասնակցություն են ունեցել անկարգությունների կազմակերպմանը»,- տեղեկացրել է նա` հավելելով, որ ձերբակալվածների թվում հայտնաբերվել են 159 զինյալներ:
Վերջին երկու տարիների ընթացքում արմատական իսլամիստների ձեռքերով ընդհանուր առմամբ սպանվել է 50-ից ավելի մարդ, որոնց թվում են քրիստոնյա և հինդու տաճարների սպասավորներ, բլոգերներ և լրագրողներ, հասարակական գործիչներ և փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ:
Հանցագործությունների մեծ մասի պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը և «Ալ Քաիդայի» հարավ-ասիական մասնաճյուղը:

Свыше 10 тысяч радикалов арестовано в Бангладеш за нападения на меньшинства
Свыше 10 тысяч сторонников радикального ислама арестованы за участия в нападениях на представителей религиозных, национальных и сексуальных меньшинств и общественных деятелей в Бангладеш в рамках общенациональной операции. Об этом сообщил в среду заместитель генерального инспектора полиции Бангладеш Шахидур Рахман.
"В ходе рейдов по всей стране после серии нападений на представителей национальных, религиозных меньшинств и активистов за последние 72 часа нами было задержано свыше 10 тысяч причастных к организации беспорядков, - сообщил он. - В числе задержанных удалось выявить 159 боевиков, начато расследование".
На прошлой неделе страну потрясло сообщение об убийстве пожилого индуистского священника и монастырского рабочего.
Всего за последние два года от рук радикальных исламистов погибло свыше 50 человек. В числе жертв радикалов служители и прихожане христианских и индуистских храмов, блоггеры и журналисты, общественные деятели и представители меньшинств. Ответственность за большинство преступлений взяли на себя террористическая группировка "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ) и южно-азиатский филиал "Аль-Каиды" (запрещена в РФ).