Թուրքական գազատարի շինարարությունը սկսվելու է 2018 թվականին
«Թուրքական հոսք» գազատարի շինարարությունը սկսվելու է 2018 թվականին: korrespondent.net-ի փոխանցմամբ` այդ մասին հայտնել է Գազպրոմի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը:
«Ծրագրի իրականացման սկզբի մասին համաձայնագիրն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից: Ծրագրի իրականացման մեկնարկը տրված է: Մեր ծրագրով` շինարարությունը սկսվելու է 2018 թվականին»,- ասել է Միլլերը:
Գազպրոմի ղեկավարը նշել է, որ գազատարի ծովային հատվածն ամբողջությամբ պատկանելու է Ռուսաստանին, որը նույնպես իր վրա է վերցնելու շինարարության երկու ճյուղերի ֆինանսավորումը:
Թուրքիայի տարածքում գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքը կառուցելու է արդեն թուրքական Botas-ը:
Միլլերի խոսքերով, Թուրքիայում եվրոպացի սպառողների համար գազի մատակարարման տարանցիկ ենթակառուցվածքներ կառուցելու նպատակով ստեղծվելու է համատեղ ձեռնարկություն:
Նա նաև հաղորդել է, որ Թուրքիայի համար գազի արժեքի զեղչայի համակարգը պայմանավորված կլինի մատակարարումների ծավալով:

Турецкий поток начнут строить в 2018 году
Строительство газопровода Турецкий поток начнется в 2018 году. Об этом сообщил глава Газпрома Алексей Миллер, передает РИА Новости.
"Соглашение в части начала реализации проекта, та статья, которая говорит о начале реализации и строительства проекта, вступает в силу с момента его подписания… Дан старт реализации проекта. По нашему плану, непосредственно строительство начнется в 2018 году", - рассказал Миллер.
Глава Газпрома уточнил, что морской участок газопровода будет полностью принадлежать России, которая также возьмет на себя финансирование строительства двух веток.
Газотранспортную инфраструктуру на территории Турции от приемного терминала будет строить уже турецкая Botas.
Для создания в Турции транзитной инфраструктуры для поставки газа европейским потребителям будет создано совместное предприятие, добавил Миллер.