Իսպանիայում հայտնաբերել են ժամանակին անհետացած հռոմեական քաղաք
Հետազոտողների և հնագետների բազմապրոֆիլ խումբն Իսպանիայում հայտնաբերել հռոմեական Կարակա քաղաքը: tass-ի փոխանցմամբ` հայտնագործությունը կատարվել է Դրիաբեսի քաղաքապետարանի շրջանում, իսկ որոնողական աշխատանքները սկսվել են նախորդ տարվա հոկտեմբերին:
Հայտնաբերված քաղաքը, որի մակերեսը կազմում է շուրջ 12 հա, գտնվում է գետնի տակ մինչև 70 սմ խորության վրա: Այն հնարավոր է դարձել հայտնաբերել ժամանակակից տեխնոլոգիաների, մասնավորապես, երկրաբանական ռադարի օգտագործմամբ:
Նշվում է, որ Կարական հրաշալի կերպով պահպանվել է, քանի որ բնակավայրն ունի իր փողոցները, տներն ու տաճարները: Դրիաբեսի քաղաքապետ Պեդրո Ռինկոնը պատմել է, որ փորձագետները քաղաքի գոյության մասին տեղեկություններ ունեցել են, սակայն թե կոնկրետ որտե՞ղ է այն գտնվել, չեն իմացել:
«Զարմանալի է, որ 21-րդ դարում այն ավելի վաղ չի հայտնաբերվել»,- նշել է հնագետ Խավիեր Ֆերնանդեսը` ընդգծելով, որ որոնումների արդյունքներն ավելի լավ են ստացվել, քան պատկերացնում էին:

• 23-02-2017 15:22:25   |   |  Новости науки и технологии
Многопрофильная команда исследователей и археологов обнаружила в Испании римский город Карака. Об этом сообщило агентство EFE.
По его информации, находка была сделана в районе муниципалитета Дриебес (автономное сообщество Кастилия-Ла- Манча). Работы по поиску начались в октябре прошлого года. Город, площадь которого составляет около 12 га, находится под землей на глубине около 70 см. Обнаружить его удалось благодаря использованию современных технологий, в частности, георадара.
Отмечается, что Карака прекрасно сохранился, в населенном пункте есть свои улицы, дома, храмы. Мэр муниципалитета Педро Ринкон рассказал, что специалисты располагали сведениями о существовании города, однако не знали, где именно он находится. "Удивительно, что в XXI веке это не было обнаружено раньше, - отметил археолог Хавьер Фернандес. - Результат поиска стал гораздо лучше, чем мы ожидали".