Նվեր-տուփերը շարունակում են իրենց ճանապարհորդությունը դեպի սեր-Արցախ
Սա է «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի կողմից նախաձեռնած «Սեր Արցախ» բարեգործական ծրագրի կարգախոսը. սեր բերել բոլոր այն ընտանիքներ, որոնք հայտնվել են նման դժվարին պայմաններում:
«Սեր Արցախ» ծրագրի շրջանակներում Արցախի ծննդկան մայրիկներին տրամադրվող նվեր-տուփերի մեջ ներառված պարագաները՝ գիշերանոցը, քնապարկը, սրբիչները, վերմակը, խնամքի հիմնական պարագաները (անձեռոցիկներ, մանկական շամպուն, ջերմաչափ և ծծակ), ծննդկանի համար նախատեսված հիգիենայի պարագաները, ինչպես նաև Հայաստանում անհատական պատվերով նախագծված փափուկ մանկական գրքերը և փայտե անիվներով խաղալիքները պատրաստվում են Հայաստանում և Արցախում: Արցախում հոգատարությամբ հավաքվում և ուղարկվում են ծննդատներ` սպասելու հերթական բալիկի ծննդյան պահին:
Ծննդատները երեքն են` Մարտակերտում, Մարտունիում և Ստեփանակերտում: Ծրագրի մեկներկից ի վեր արդեն 161 երեխա, որոնցից 10-ը Մարտակերտում, 6-ը` Մարտունիում, ստացել է իր նվեր-տուփը: Նորածինների մեջ եղել են նաև 2 երկվորյակներ` գեղեցկուհի զույգ քույրերը և իրենց պապերի ուժը ժառանգած զույգ եղբայրները:
Տարածված անուններից է Վիկտորիան. ծնողները հույս ունեն, որ երեխայի անվան ընտրությունը բախտորոշիչ կլինի ինչպես բալիկի, այնպես էլ Արցախի ճակատագրում:
«Ամենաշատն ինձ ուրախացրեց մեկ օրում 18 տուփի նվիրման մասին լուրը: Այն պահին, երբ մայրերից տեղեկացա, թե որքան օգտակար են մեր նվեր-տուփերն իրենց բալիկներին մեծացնելու համար, հասկացա սփյուռքի համար այս ծրագրը շարունակական պահելու կարևորությունը»- նշեց «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի նախագահ Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթը և հավելեց,- «Չնայած Բաքվից փախստականի իմ մանկությանը, ծնողներս ինձ սովորեցրել են միշտ ձգտել ավելիին կյանքում: Իմ այս նախագծով ես ընտրում եմ նույնը անել Արցախում։ Հայրենիքումս ապրող երեխաները մշտապես իմ ուշադրության կենտրոնում են: Ես երբեք չեմ դադարի աշխատել նրանց համար ավելի լավ ապագա ստեղծելու ուղղությամբ»:
Յուրաքանչյուր ծննդկանի նկատմամբ ցուցաբերվում է անհատական մոտեցում: Համագործակցելով Արցախի Առողջապահության նախարարության հետ` հիմնադրամը տեղեկանում է` երբ են մայրերը դուրս գրվելու հիվանդանոցներից:
Հիմնադրամի համար կարևոր է, որ ծնված ոչ մի փոքրիկ ծննդատնից դուրս չգա առանց նվեր-տուփը ստանալու:
«Մայրիկները նվերը միշտ ընդունում են շնորհակալությամբ: Շատերը նույնիսկ սպասում են մեր նվեր-տուփերին: Եղել է դեպք, երբ մեզ հետ կապ է հաստատել հղի կին և տեղեկացրել, որ մի քանի ամիս հետո ծնվելու է իր երեխան: Մեզ խնդրել է չմոռանալ իր բալիկի մասին և անպայման այցելել իրեն»,- ժպիտով հիշում է «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի Արցախի ներկայացուցիչ Արմինե Վարդանյանը:
Աննա Աստվածատուրյան Թերքոթը ամերիկաբնակ հայ գրող, բարերար, իրավաբան, Վեստբրուկ բնակավայրի քաղխորհրդի ընտրված նախագահ, «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամի նախագահն է: Աննան նաև «Ոչ մի տեղ․ արտաքսման մի պատմություն» (անգլ.՝ Nowhere, a Story of Exile) ինքնակենսագրական գիրքի հեղինակն է` հիմնված 11 տարեկանում գրված իր օրագրի վրա, որում նա ներկայացնում է Բաքվում հայերի ջարդերից փախչող իր ընտանիքի պատմությունը: 2013 թվականին նա Մենում հաջողությամբ աշխատել է օրենսդիր մարմնի կողմից Արցախի Հանրապետության պաշտոնապես ճանաչման ուղղությամբ: Դրանից ի վեր Աստվածատուրյան Թերքոթը Հայաստանում և Արցախում իրականացրել է բարեգործական մի շարք ծրագրեր: 2020թ. հիմնել է «Աննա Աստվածատուրյան» բարեգործական հիմնադրամը: Հիմադրամի խոշոր նախագծերից է 44-օրյա պատերազմից հետո իրականացված «Արցախյան պատերազմ 2020. կորուստներ, մարտահրավերներ և դիմակայության զարգացման հնարավորություններ» հետազոտությունը: Այժմ «Աննա Աստվածատուրյան» հիմնադրամը մեկնարկում է «Սեր Արցախ» ծրագիրը, որն ուղղված է Արցախում նորածին երեխաներ ունեցող ընտանիքների աջակցությանը:

“To honor and support the heroic, inspiring, and strong people of Artsakh who choose to raise future generations in their Homeland”
This is the motto of the "Ser Artsakh" charity program initiated by "Anna Astvatsaturian" Foundation: to bring love to all those Artsakh families living in such difficult conditions.
All the items included in the gift boxes that are provided to the mothers of Artsakh in the framework of the "Ser Artsakh" Program: onesies, pajama sets, sleeping sacks, towels and blankets, health care essentials (diapers, wipes, baby shampoo, thermometer and pacifier), as well as maternity hygiene necessities for the new mother, custom-made soft baby book and a wooden wheeled toy are made in Armenia or Artsakh. In Artsakh, they are carefully packaged and delivered to maternity hospitals right in time for the next baby to be born.
There are three maternity hospitals in Artsakh: Martakert, Martuni and Stepanakert. Since the launch of the program, 161 children, 10 of them in Martakert, 6 in Martuni, have received their gift-boxes. Among the newborns were 2 sets of twins, a pair of beautiful sisters and a pair of brothers with their grandfather's strength in the veins.
Victoria is one of the most common names: parents hope that the choice of the child's name will be decisive in the fate of both the child and Artsakh.
"The news about the donation of 18 boxes in one day made me very happy. When mothers told me how helpful these items are for them to raise these babies that was the moment when I realized how important for the diaspora to keep donating to maintain the continuity of this project," said Anna Astvatsaturian Turcotte, president of the "Anna Astvatsaturian" Foundation, and added, "Despite my childhood of a refugee from Baku, I was taught by my parents to always work toward more out of life. With this project, I choose to do the same in Artsakh. Armenian children and their future are my constant focus and I will never stop expecting and working toward a better future for them.”
An individualized approach is taken with each mother. Working with Ministry of Health of Artsakh the Foundation is aware when these mothers will be checking out of the hospital. It is important to the Foundation that no baby leaves the hospital without receiving a gift box.
"Mothers always accept the gift with gratitude. Many are even waiting for our gift boxes. There was a case when a pregnant woman contacted us and informed that her child will be born in a few months. She asked us not to forget about her baby and to visit her with a box as well," Armine Vardanyan, representative of the "Anna Astvatsaturian" Foundation in Artsakh, recalls with a smile.
Anna Astvatsaturian Turcotte is an American-Armenian writer, philanthropist, lawyer, elected official, president of the Westbrook City council and the president of the "Anna Astvatsaturian'' foundation. Anna also is an author of a book "Nowhere, a Story of Exile, 2012"based on her diaries which she wrote as an 11 year old child escaping the Baku massacres. In 2013 Anna spearheaded a successful recognition of Artsakh at the state of Maine legislature. Since then Astvatsaturian Turcotte has implemented a number of charitable programs in Armenia and Artsakh. In 2020 she founded the Anna Astvatsaturian Charitable Foundation. One of the fund's major projects is the "Artsakh War 2020: Losses, Challenges - Opportunities for resistance development'' survey conducted after the 44-day war.