ԸՍՏ ՀՏՖ-Ի «ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՄԱՆ ԶԵԿՈՒՅՑ. 2008»-Ի,<br /> ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՄԱՆ ՀԱՄԱԹՎՈՎ ԱՌԱՋԻՆՆ է ԱՊՀ-ՈՒՄ<br />
ԸՍՏ ՀՏՖ-Ի «ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՄԱՆ ԶԵԿՈՒՅՑ. 2008»-Ի,
ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԱՌԵՎՏՐԻ ԽԹԱՆՄԱՆ ՀԱՄԱԹՎՈՎ ԱՌԱՋԻՆՆ է ԱՊՀ-ՈՒՄ
• 17-06-2008 21:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ըստ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի (ՀՏՖ) «Համաշխարհային առեւտրի խթանման զեկույց. 2008»-ի, Հայաստանը առեւտրի խթանման մակարդակի համաթվով 118 երկրների մեջ զբաղեցնում է 61-րդ տեղը` գրավելով առաջին տեղը ԱՊՀ երկրների միջեւ եւ գերազանցելով Ուկրաինայի (68), Ադրբեջանի (78) եւ Ռուսաստանի (103) ցուցանիշները: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին հայտնեցին ՀՏՖ-ի Համաշխարհային մրցունակության ցանցի հայաստանյան գործընկեր «Տնտեսություն եւ արժեքներ» հետազոտական կենտրոնից, ՀՏՖ-ի կողմից առաջին անգամ հրատարակված զեկույցը վերլուծում է երկրների միջեւ ապրանքների ազատ հոսքերի հիմքում ընկած գործոնների արդյունավետությունն ապահովելու պայմաններն ուսումնասիրված երկրներում: Ըստ Զեկույցի շուկայի մուտքի ազատության ենթահամաթվի, որով Հայաստանը զբաղեցնում է 43-րդ տեղը, երկրում իրականացվող տնտեսական քաղաքականությունը բավականաչափ խթանում է օտարերկրյա արտադրանքի ներհոսքը երկիր: Մյուս կողմից, հատկապես անբարենպաստ է սահմաններում կարգավորման ազդեցությունը առեւտրի վրա (87-րդ տեղ): Տրանսպորտի եւ հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքը բնութագրող ենթահամաթվով Հայաստանը 77-րդն է, իսկ ոլորտի գործարար միջավայրի համաթվով` 53-րդը: Ըստ ենթահամաթվերի բնութագրիչ առանձին 10 հենասյուների, միջազգային առեւտուրը պայմանավորող գործոններից Հայաստանում հատկապես արդյունավետ են տարիֆային եւ ոչ տարիֆային սահմանափակումները (14-րդ տեղ) եւ գործարար միջավայրը կարգավորող օրենսդրական դաշտը (47-րդ տեղ): Համաձայն Զեկույցի, ոլորտում Հայաստանի ցուցաբերած արդյունքներից առավել խոցելի են մաքսային կարգավորման արդյունավետությունը (103-րդ տեղ), սահմաններում կարգավորող մարմինների գործունեության թափանցիկությունը (92-րդ տեղ), փոխադրամիջոցների առկայությունը եւ որակը (89-րդ տեղ), ինչպես նաեւ տեղեկատվական եւ հաղորդակցման միջոցների հասանելիությունը եւ որակը (86-րդ տեղ): Առեւտրի խթանման համաթվով համաշխարհային առաջատարներ են Հոնկոնգը եւ Սինգապուրը, որոնք առաջատար դիրքեր են գրավում միջազգային առեւտրի բացությամբ եւ ներդրումներ ներգրավելու կարողությամբ:

BY WEF'S 2008 REPORT ON WORLD TRADE PROMOTION, ARMENIA IN<br /> FIRST PLACE AMONG CIS COUNTRIES BY TRADE PROMOTION INDEX<br />
BY WEF'S 2008 REPORT ON WORLD TRADE PROMOTION, ARMENIA IN
FIRST PLACE AMONG CIS COUNTRIES BY TRADE PROMOTION INDEX
• 17-06-2008 21:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JUNE 17, NOYAN TAPAN. By the 2008 Report on World Trade Promotion of the World Economic Forum (WEF), Armenia is in 61st place among 118 countries by the trade promotion index, taking the first place among CIS countries and exceeding the indices of Ukraine (68), Azerbaijan (78) and Russia (103). NT was informed by the Economy and Values research center - partner of the WEF's Global Competitiveness Network that this report was published by the WEF for the first time and analyses the conditions of ensuring efficiency of the factors forming the basis of free commodity flow among countries - in each of the examined countries. According to the report, Armenia is in 43rd place by the market entrance freedom index: the economic policy conducted in Armenia sufficiently promotes the foreign production inflow. On the other hand, the impact of regulation on the country's borders on trade is especially unfavorable (87th place). Armenia is in 77th position by the index determining the transport and communication infrastructures and in 53rd position by the index of the sector's business environment. Out of the factors influencing international trade, the tariff and nontariff restrictions (14th place) and the legislative field on business environment (47th place) are especially effective. It is said in the report that among Armenia's results in the sector, the most vulnerable ones are the efficiency of customs regulation (103rd place), transparency of the activities of the regulatory bodies on the borders (92nd place), the availability and quality of transport means (89th place), and the access and quality of information and communication means (86th place). Hong Kong and Singapore are the world leaders by their trade promotion indices: they are in leading positions in terms of international trade openness and investment attraction ability.