Բիշքեկում վարչական 15 շենք է շրջափակվել․ ռումբի սպառնալիքների ահազանգեր են եղել
armtimes.com Ղրղզստանի իրավապահ մարմիններն ավելի քան 15 հաղորդագրություն են ստացել պետական մարմինների շենքերում իբր ռումբերի տեղադրված լինելու մասին, անցկացվում են ստուգումներ։
Այս մասին հայտնել է Բիշքեկի ներքին գործերի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունը:
Ականապատման մասին առաջին սպառնալիքը վերաբերել է «Մանաս» օդանավակայանին, որտեղից տարհանվել են աշխատակիցներն ու ուղևորները: Ավելի ուշ տարհանում է սկսվել ԱԳՆ շենքում և խորհրդարանում։ Ռումբի առկայության մասին ահազանգեր են ստացվել նաև պետական գույքի կառավարման գործակալությունում, «Ուչկուն» տպարանում, պետական հիփոթեքային ընկերության գլխամասային գրասենյակում և «Գոսստրախում»:
«Ոստիկանության աշխատակիցները շրջափակել են տարածքները, կազմակերպվել է աշխատակիցների, այցելուների և քաղաքացիների տարհանում։ Իրականացվում են ստուգման աշխատանքներ տվյալ օբյեկտներում և հարակից տարածքներում»,-հայտնել են մամուլի ծառայությունից:
Նշված վայրերի մեծ մասում ստուգումներն ավարտվել են։ Պայթուցիկ սարքերի առկայությունը չի հաստատվել։ Մնացած վայրերում ստուգումները շարունակվում են։

22-06-2026 19:35:41 | | Press of Diaspora
armtimes.com The law enforcement agencies of Kyrgyzstan have received more than 15 reports about alleged bomb placements in government buildings, and inspections are being conducted.
This was reported by the press service of the Main Department of Internal Affairs of Bishkek:
The first bomb threat was related to Manas Airport, from where employees and passengers were evacuated. Later, evacuations began in the Ministry of Foreign Affairs building and the parliament. Alerts about the presence of a bomb were also received from the State Property Management Agency, Uchkun printing house, the headquarters of the state mortgage company, and Gosstrakh.
"The police have cordoned off the areas, and evacuations of employees, visitors, and citizens have been organized. Inspection work is being carried out in the specified facilities and adjacent areas," the press service reported.
Inspections have been completed in most of the mentioned locations. The presence of explosive devices has not been confirmed. Inspections continue in the remaining areas.