«ArtԱրվեստ» մշակութային կրթության ծրագրում ընդգրկված է երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի 150 դպրոց
24-06-2026 17:36:01 | Հայաստան | Մշակույթ
Մեկնարկել է «ArtԱրվեստ» մշակութային կրթության զարգացման ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ՝ «Արտպրոգրես» մշակութային հասարակական կազմակերպության կողմից։
Երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցների մանկավարժների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը միտված ծրագրում ընդգրկված են Երևանի և մարզերի ավելի քան 150 դպրոց, 900-ից ավելի մանկավարժներ և ավելի քան 2600 աշակերտներ։
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայում հրավիրված մամուլի ասուլիսով ազդարարվել է ծրագրի մեկնարկը: Ասուլիսի բանախոսները ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, ծրագրի ղեկավար, Երևանի Ա. Բաբաջանյանի անվան պետական երաժշտամանկավարժական քոլեջի տնօրեն Արտյոմ Հարությունյանը, ծրագրի համակարգող, Երևանի Ռ. Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջի տնօրեն Վարազդատ Խաչումյանը, դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ծրագրի հրավիրյալ մասնագետ Հայկ Մելիքյանը ներկայացրել են միջոցառման բովանդակությունը։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, ողջունելով ներկաներին, նշել է, որ «ArtԱրվեստ» մշակութային կրթության զարգացման ծրագիրն առանցքային նշանություն ունի և միտված է Երևան քաղաքի և մարզերի երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի և պարարվեստի դպրոցների մանկավարժների դասավանդման հմտությունների կատարելագործմանը, մասնագիտական աճին, ինչպես նաև շնորհալի երեխաների ունակությունների բացահայտմանն ու զարգացմանը:
Նախարարի տեղակալի նշմամբ՝ ուսումնամեթոդական այս ծրագիրն իրականացվում է տարիներ ի վեր, սակայն վերանայվել է բովանդակության արդյունավետությունը և վերլուծությունների արդյունքում բարելավումների անհրաժեշտություն է առաջացել։ Այդ նպատակով մրցութային կարգով ընտրվել է ծրագիրն իրականացնող նոր կառույց՝ «Արտպրոգրես» մշակութային հասարակական կազմակերպությունը:
«Մշակույթի, արվեստի բոլոր ծրագրերում պետք է պարտադիր ունենալ կրթական բաղադրիչ, քանի որ չկա մշակույթ առանց կրթության և չկա կրթություն առանց մշակույթի։ Այս մոտեցումը նախարարության ռազմավարության կարևոր թիրախներից է: Վերանայելով նախկին ծրագիրը՝ ներդրվել է նոր մեթոդաբանություն, ներմուծվել են նորարարություններ, ուսուցիչների հետ աշխատելու նոր մոտեցումներ, նոր գրականություն, ուղեցույցներ, որոնք առավել կամրացնեն ծրագրի բովանդակությունը։ Արտասահմանյան կրթական մեթոդաբանութան տեղայնացումը ևս բարենպաստ ազդեցություն կթողնի երեխաների մշակութային կրթության բարելավման և առաջընթացի վրա»,- նշել է նախարարի տեղակալը և հավելել, որ մրցույթով ընտրված կառույցում ընդգրկված են մեծ փորձառություն ունեցող երաժշտական երկու քոլեջների տնօրենները։
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ մոնիթորինգի արդյունքում պետք է ուսումնասիրել ուսուցման որակը տարբեր բնակավայրերում և մարզերում, որպեսզի հաջորդաբար գործնական աշխատանք տարվի նոր մեթոդաբանության ներդրման ուղղությամբ:
Դանիել Դանիելյանն ուրախությամբ ընդգծել է նաև, որ հանակրթության և նախադպրոցական կրթության համակարգում վերջին տարիներին հաջողությամբ իրականացված «300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ» ծրագրի նմանությամբ Կառավարությունը նախաձեռնել է 100 երաժշտական, արվեստի, գեղարվեստի, մարզական դպրոցների հիմնանորոգման, վերանորոգման նոր ծրագիր։ Շենքային պայմաններին զուգընթաց՝ արվեստի դպրոցները կապահովվեն նոր բովանդակությամբ, կհամալրվեն երաժշտական գործիքներով, անհրաժեշտ գույքով և տեխնիկայով: Նախարարի տեղակալը վստահություն է հայտնել, որ առաջին արդյունքները կունենանք արդեն մոտ ապագայում:
Ծրագրի ղեկավար, Երևանի Ա. Բաբաջանյանի անվան պետական երաժշտամանկավարժական քոլեջի տնօրեն Արտյոմ Հարությունյանը, ծրագրի համակարգող, Երևանի Ռ. Մելիքյանի անվան պետական երաժշտական քոլեջի տնօրեն Վարազդատ Խաչումյանը, դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ծրագրի հրավիրյալ մասնագետ Հայկ Մելիքյանը ողջունել են ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ և կարևորել ծրագրի իրականացումը՝ շեշտելով, որ այն կապահովի ուսումնական գործընթացի բարձր արդյունավետությունն ու կրթության որակի կայուն բարելավումը։

«ArtԱրվեստ» культурная образовательная программа включает 150 школ музыки, искусства, изобразительного искусства и танца.
24-06-2026 17:36 Армения Культура
Запущена программа развития культурного образования «ArtԱրվեստ», которая реализуется при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА культурной общественной организацией «Արտպրոգրես».
В программе, направленной на развитие профессиональных навыков педагогов музыкальных, художественных и танцевальных школ, участвуют более 150 школ Еревана и регионов, более 900 педагогов и более 2600 учеников.
На пресс-конференции, состоявшейся в Государственной филармонии Армении, был объявлен старт программы. Спикеры конференции, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Даниел Даниелян, руководитель программы, директор Государственного музыкально-педагогического колледжа имени А. Бабаджаняна в Ереване Артем Харутюнян, координатор программы, директор Государственного музыкального колледжа имени Р. Меликяна в Ереване Варздат Хачумян, пианист, заслуженный артист РА, приглашенный специалист программы Гайк Меликян представили содержание мероприятия.
Заместитель министра образования и науки Даниел Даниелян, приветствуя присутствующих, отметил, что программа развития культурного образования «ArtԱրվեստ» имеет ключевое значение и направлена на совершенствование навыков преподавания педагогов музыкальных, художественных и танцевальных школ Еревана и регионов, профессиональный рост, а также на выявление и развитие способностей одаренных детей.
По словам заместителя министра, эта учебно-методическая программа реализуется на протяжении многих лет, однако была пересмотрена эффективность содержания, и в результате анализа возникла необходимость в улучшениях. С этой целью был выбран новый исполнительный орган программы — культурная общественная организация «Արտպրոգրես» на конкурсной основе.
«Во всех программах культуры и искусства обязательно должен быть образовательный компонент, поскольку нет культуры без образования и нет образования без культуры. Этот подход является одной из важных целей стратегии министерства. Пересмотрев предыдущую программу, была внедрена новая методология, введены инновации, новые подходы к работе с учителями, новая литература, руководства, которые укрепят содержание программы. Локализация зарубежной образовательной методологии также окажет благоприятное влияние на улучшение и прогресс культурного образования детей», — отметил заместитель министра и добавил, что в выбранной по конкурсу организации участвуют директора двух музыкальных колледжей с большим опытом.
Заместитель министра подчеркнул, что в результате мониторинга необходимо изучить качество обучения в различных населенных пунктах и регионах, чтобы последовательно провести практическую работу по внедрению новой методологии.
Даниел Даниелян с радостью отметил также, что в системе общего и дошкольного образования в последние годы успешно реализован проект «300 школ и 500 детских садов», и правительство инициировало новую программу капитального ремонта 100 музыкальных, художественных, художественно-спортивных школ. В дополнение к условиям зданий художественные школы будут обеспечены новым содержанием, будут дополнены музыкальными инструментами, необходимым оборудованием и техникой. Заместитель министра выразил уверенность, что первые результаты мы увидим уже в ближайшем будущем.
Руководитель программы, директор Государственного музыкально-педагогического колледжа имени А. Бабаджаняна в Ереване Артем Харутюнян, координатор программы, директор Государственного музыкального колледжа имени Р. Меликяна в Ереване Варздат Хачумян, пианист, заслуженный артист РА, приглашенный специалист программы Гайк Меликян приветствовали старт программы и подчеркнули важность ее реализации, отметив, что она обеспечит высокую эффективность учебного процесса и стабильное улучшение качества образования.