«Էրազմուս+» ծրագրեր՝ կրթության, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում կայացել է «Էրազմուս+» նախագծերի հանրայնացման համաժողովը, որի ընթացքում ներկայացվել են 2025 թվականի մրցույթի արդյունքներով ֆինանսավորված նախագծերը։
Համաժողովին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի համակարգող Մարիանա Սարգսյանը, ինչպես նաև շահակից կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման նպատակն է հանրայնացնել Հայաստանի մասնակցությամբ իրականացվող «Էրազմուս+» նոր նախագծերից ակնկալվող արդյունքները և համագործակցության նոր հնարավորությունները, ներկայացնել դրանց բովանդակային ուղղությունները և խթանել տարբեր ոլորտների դերակատարների միջև համագործակցությունը։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով համագործակցությունը Եվրոպական միության հետ՝ որպես հավելյալ արժեք ստեղծելու հիմնարար հնարավորություն:
«Էրազմուս+» ծրագրերը՝ համագործակցության հարթակ
«Միջազգային գործընկերների հետ կայուն համագործակցությունը մեզ պարտավորեցնում է խթանել նաև տարբեր հաստատությունների և կառույցների միջև ներքին համագործակցությունը: «Էրազմուս+» ծրագրերի արդյունավետության առումով հատկապես ուրախալի է, որ բացի բարձրագույն կրթությունից՝ նաև միջին մասնագիտական հաստատությունները, երիտասարդական կենտրոններն ու սպորտային կազմակերպություններն են ներգրավված տարբեր նախագծերում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Ըստ նրա՝ այդ ծրագրերի իրականացումը Կառավարության առաջնահերթությունների և ռազմավարությունների օրակարգում է՝ առանցքում ունենալով մարդկային կապիտալի զարգացումը՝ որպես հանրային և տնտեսական կյանքի զարգացման կարևոր հիմքերից մեկը:
ԱԲ գործիքները կարևոր են դարձնում ստեղծագործելու ունակությունը
«Տեխնոլոգիական առաջընթացի դարում, երբ արհեստական բանականության գործիքակազմերը ներդրվում են տարբեր ոլորտներում, պետք է հաշվի առնել, որ դրանք ոչ թե չեղարկում են մարդու գործոնը, այլ այն ավելի կարևոր են դարձնում՝ ընդլայնելով ստեղծագործելու ունակությունը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերին՝ ուսումնական հաստատություններին, մասնակից կազմակերպություններին, փորձագետներին, միջազգային գործընկերներին: Նա ընդգծել է, որ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում համագործակցության արդյունքները շոշափելի և տեսանելի են ոչ միայն պետական կառույցների, այլև մեր հանրության համար՝ որպես թափանցիկության կարևոր ցուցիչ:
ԵՄ-ն կարևորում է մարդկային կապիտալի զարգացումը
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է Էրազմուս+ ծրագրի արդյունավետ ընթացքը՝ ընդգծելով, որ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակում մարդկային կապիտալի զարգացումն ունի առաջնային նշանակություն։
«Կրթության ոլորտում կատարվող ներդրումները նպաստում են պետության և հասարակության դիմակայունության և կայուն զարգացման բերելավմանը։ Վերջին տարիներին ԵՄ-ն շուրջ 70 միլիոն եվրո ծավալով աջակցություն է ցուցաբերել Հայաստանի կրթության ոլորտում ընթացող բարեփոխումներին»,- ընդգծել է դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Ներկայացվել են «Էրազմուս+» ծրագրերը՝ ըստ ոլորտների
Հայաստանում «Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի գործունեությունը միտված է Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից կրթության, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում իրականացվող ծրագրերին հայաստանյան շահակիցների առավել լայն և ներառական մասնակցության խթանմանը։
Համաժողովի շրջանակում ըստ ոլորտների ներկայացվել են «Էրազմուս+» մի շարք նախագծեր․
EU BRIDGE-Հայաստանում եվրոպական նախագծերի կառավարման համար բարձրագույն կրթության կարողությունների հզորացում,
DIGITECH-Նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրում տեխնոլոգիական գործընթացների և արտադրության թվայնացման ոլորտում,
VET-Caucasus-Հայաստանի և Վրաստանի մասնագիտական կրթության և ուսուցման համակարգերի հզորացում՝ հմտությունների և աշխատուժի զարգացման նպատակով,
PLANETONE- Երիտասարդների ներգրավում հանուն կլիմայի պաշտպանություն,
EcoCivic-Երիտասարդական վիրտուալ փոխանակումներ՝ հանուն կլիմայական գործողությունների և քաղաքացիական մասնակցության։
Անդրադարձ է եղել նաև սպորտի ոլորտում կարողությունների զարգացմանը։ Ներկայացվել են CC4C նախագիծը՝ ուղղված փոփոխությունների առաջնորդների ձևավորմանը, ինչպես նաև Cycle Paths նախագիծը, որը վերաբերում է հեծանվավազքի միջոցով ներառականության և բարեկեցության խթանմանը։
Համաժողովը նաև հնարավորություն է՝ մեկ հարթակում համախմբելու կրթության, երիտասարդության, սպորտի, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային համագործակցության ոլորտների ներկայացուցիչներին։

«Эразмус+» программы в области образования, молодежи и спорта
В Государственном экономическом университете Армении состоялась конференция по популяризации проектов «Эразмус+», на которой были представлены проекты, финансируемые по результатам конкурса 2025 года.
В конференции приняли участие министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, посол Европейского Союза в Армении Василис Марагос, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, ректор Государственного экономического университета Армении Армен Григорян, координатор национального офиса «Эразмус+» в Армении Мариана Саргсян, а также представители заинтересованных организаций.
Цель мероприятия - популяризация ожидаемых результатов новых проектов «Эразмус+», реализуемых с участием Армении, и новых возможностей для сотрудничества, представление их содержательных направлений и стимулирование сотрудничества между участниками из различных сфер.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян приветствовала присутствующих, подчеркивая сотрудничество с Европейским Союзом как основную возможность создания добавленной стоимости:
«Программы «Эразмус+» - платформа для сотрудничества
«Устойчивое сотрудничество с международными партнерами обязывает нас также стимулировать внутреннее сотрудничество между различными учреждениями и структурами. Особенно радует, что помимо высшего образования, в различных проектах участвуют также средние профессиональные учреждения, молодежные центры и спортивные организации»,- сказала Жанна Андреасян:
По ее словам, реализация этих программ находится в повестке приоритетов и стратегий правительства, сосредоточив внимание на развитии человеческого капитала как одной из важных основ для развития общественной и экономической жизни:
Инструменты АБ делают важным способность к творчеству
«В эпоху технологического прогресса, когда инструменты искусственного интеллекта внедряются в различные сферы, следует учитывать, что они не отменяют человеческий фактор, а делают его более важным, расширяя способность к творчеству»,- сказала Жанна Андреасян, поблагодарив всех участников процесса - учебные заведения, участвующие организации, экспертов, международных партнеров. Она подчеркнула, что результаты сотрудничества в рамках программы «Эразмус+» ощутимы и видимы не только для государственных структур, но и для нашего общества как важный показатель прозрачности:
ЕС подчеркивает важность развития человеческого капитала
Глава делегации ЕС Василис Марагос отметил эффективность программы «Эразмус+», подчеркнув, что развитие человеческого капитала в рамках сотрудничества Армения-ЕС имеет первостепенное значение.
«Инвестиции в образование способствуют повышению устойчивости государства и общества и устойчивому развитию. В последние годы ЕС оказал поддержку реформам в сфере образования в Армении на сумму около 70 миллионов евро»,- подчеркнул посол Василис Марагос.
Представлены программы «Эразмус+» по секторам
Деятельность национального офиса «Эразмус+» в Армении направлена на содействие более широкому и инклюзивному участию армянских заинтересованных сторон в проектах, реализуемых Европейской комиссией в области образования, молодежи и спорта.
В рамках конференции были представлены несколько проектов «Эразмус+» по секторам:
EU BRIDGE - укрепление потенциала высшего образования для управления европейскими проектами в Армении,
DIGITECH - внедрение инновационных технологий в области цифровизации технологических процессов и производства,
VET-Caucasus - укрепление систем профессионального образования и обучения Армении и Грузии с целью развития навыков и рабочей силы,
PLANETONE - вовлечение молодежи в защиту климата,
EcoCivic - молодежные виртуальные обмены в целях климатических действий и гражданского участия.
Также обсуждалось развитие потенциала в сфере спорта. Были представлены проект CC4C, направленный на формирование лидеров изменений, а также проект Cycle Paths, касающийся стимулирования инклюзивности и благосостояния через велоспорт.
Конференция также предоставляет возможность объединить на одной платформе представителей сфер образования, молодежи, спорта, гражданского общества и международного сотрудничества.