Ռուսաստանը իսլամական արմատականության թիրախ է դառնում
1in.am  ՌԴ Ստավրոպոլի երկրամասի Պյատիգորսկ քաղաքում ահաբեկչություն է կանխվել, որ ծրագրել էր իրականացնել ծագումով Կենտրոնական Ասիայի մի երկրից անձը։ Նա Ռուսաստանում արգելված միջազգային ահաբեկչական կազմակերպություններից մեկի համակիր է։ Այդ մասին հուլիսի 3-ին հայտնել է ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության հանրային կապերի կենտրոնը։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, ահաբեկչության կազմակերպիչը գտնվել է Սիրիայում, որի հանձնարարությամբ անձը «երկաթուղային տրանպորտի օբյեկտը» պետք է հարձակման ենթարկեր «հրկիզող սարքի միջոցով»։ Նախաքննությունը պարզել է, որ նա «լուսանկարել է օբյեկտը, այնուհետև ձեռք է բերել քիմիական նյութեր, որպեսզի դյուրավառ հեղուկով շշեր պատրաստի»։ Ահաբեկչությունը իրականացնելուց հետո նա պետք է մեկներ Սիրիա։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր ՌԴ ԱԴԾ-ն գրեթե ամեն շաբաթ այս կարգի հաղորդագրություններ է տարածում։ Պյատիգորսկում ահաբեկչություն կանխելու մասին հաղորդագրությունը նախորդներից տարբերվում է նրանով, որ ձերբակալված անձի ծրագիրը կապվում է ոչ թե Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների, այլ Սիրիայում գործող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության հետ։
Ըստ երևույթին, խոսքը իսլամական ահաբեկչական կազմակերպություններից մեկի մասին է, որի համակիրն է ծագումով Կենտրոնական Ասիայից կասկածյալը։ Այսինքն, Պյատիգորսկի երկաթուղային կայարանը հրկիզելու գործողությունը ծրագրել են իսլամիստները։ Ստավրոպոլի երկրամասը սահմանակից է ՌԴ հյուսիսկովկասյան ինքնավարություններին։
Անցյալ ամիս Ռուսաստանում «վարչական իրավախախտումների» համար բերման են ենթարկվել ՌԴ Մուսուլմանների հոգեւոր վարչության մի քանի սպասավորներ։ Մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ նրանցից «առնվազն երկուսը կասկածվում են իսլամական արմատականության կենտրոնների հետ կապերի մեջ»։
Տարեսզբին Regnum-ի թղթակիցը այցելել է Դաղստան և տպավորություն ստացել, որ «ՌԴ այդ սուբյեկտում Պաղեստինի դրոշներն ավելի շատ են, քան Ռուսաստանինը»։

Russia is becoming a target of Islamic radicalism.
1in.am  A terrorist act has been prevented in the city of Pyatigorsk, Stavropol Krai, Russia, which was planned by an individual from a Central Asian country. He is an affiliate of one of the international terrorist organizations banned in Russia. This was reported on July 3 by the Public Relations Center of the Federal Security Service of the Russian Federation.
According to the official statement, the organizer of the terrorist act was located in Syria, who instructed the individual to attack a "railway transport facility" using an "incendiary device." The investigation has revealed that he "photographed the facility and then acquired chemical substances to prepare bottles with flammable liquid." After carrying out the terrorist act, he was supposed to travel to Syria.
Since the start of the Russo-Ukrainian war, the FSB of Russia has issued such statements almost every week. The report about preventing a terrorist act in Pyatigorsk differs from previous ones in that the arrested individual's plan is linked not to Ukrainian special services but to an international terrorist organization operating in Syria.
Apparently, this concerns one of the Islamic terrorist organizations, of which the suspect, originating from Central Asia, is an affiliate. That is, the act of setting fire to the Pyatigorsk railway station was planned by Islamists. Stavropol Krai borders the autonomous regions of North Caucasus in Russia.
Last month, several clerics from the Spiritual Administration of Muslims of Russia were detained for "administrative offenses." Reports have circulated in the media that "at least two of them are suspected of having connections with centers of Islamic radicalism."
At the beginning of the year, a correspondent from Regnum visited Dagestan and got the impression that "in this Russian subject, there are more Palestinian flags than Russian ones."