Ռուսաստանը իսլամական արմատականության թիրախ է դառնում
1in.am  ՌԴ Ստավրոպոլի երկրամասի Պյատիգորսկ քաղաքում ահաբեկչություն է կանխվել, որ ծրագրել էր իրականացնել ծագումով Կենտրոնական Ասիայի մի երկրից անձը։ Նա Ռուսաստանում արգելված միջազգային ահաբեկչական կազմակերպություններից մեկի համակիր է։ Այդ մասին հուլիսի 3-ին հայտնել է ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության հանրային կապերի կենտրոնը։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, ահաբեկչության կազմակերպիչը գտնվել է Սիրիայում, որի հանձնարարությամբ անձը «երկաթուղային տրանպորտի օբյեկտը» պետք է հարձակման ենթարկեր «հրկիզող սարքի միջոցով»։ Նախաքննությունը պարզել է, որ նա «լուսանկարել է օբյեկտը, այնուհետև ձեռք է բերել քիմիական նյութեր, որպեսզի դյուրավառ հեղուկով շշեր պատրաստի»։ Ահաբեկչությունը իրականացնելուց հետո նա պետք է մեկներ Սիրիա։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից ի վեր ՌԴ ԱԴԾ-ն գրեթե ամեն շաբաթ այս կարգի հաղորդագրություններ է տարածում։ Պյատիգորսկում ահաբեկչություն կանխելու մասին հաղորդագրությունը նախորդներից տարբերվում է նրանով, որ ձերբակալված անձի ծրագիրը կապվում է ոչ թե Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների, այլ Սիրիայում գործող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության հետ։
Ըստ երևույթին, խոսքը իսլամական ահաբեկչական կազմակերպություններից մեկի մասին է, որի համակիրն է ծագումով Կենտրոնական Ասիայից կասկածյալը։ Այսինքն, Պյատիգորսկի երկաթուղային կայարանը հրկիզելու գործողությունը ծրագրել են իսլամիստները։ Ստավրոպոլի երկրամասը սահմանակից է ՌԴ հյուսիսկովկասյան ինքնավարություններին։
Անցյալ ամիս Ռուսաստանում «վարչական իրավախախտումների» համար բերման են ենթարկվել ՌԴ Մուսուլմանների հոգեւոր վարչության մի քանի սպասավորներ։ Մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ նրանցից «առնվազն երկուսը կասկածվում են իսլամական արմատականության կենտրոնների հետ կապերի մեջ»։
Տարեսզբին Regnum-ի թղթակիցը այցելել է Դաղստան և տպավորություն ստացել, որ «ՌԴ այդ սուբյեկտում Պաղեստինի դրոշներն ավելի շատ են, քան Ռուսաստանինը»։

1in.am В городе Пятигорск Ставропольского края предотвращен теракт, который планировал осуществить человек, происходящий из одной из стран Центральной Азии. Он является сторонником одной из международных террористических организаций, запрещенных в России. Об этом 3 июля сообщила пресс-служба Федеральной службы безопасности России.
Согласно официальному сообщению, организатор теракта находился в Сирии, по указанию которого человек должен был атаковать «объект железнодорожного транспорта» «с помощью зажигательного устройства». Предварительное следствие установило, что он «сфотографировал объект, а затем приобрел химические вещества, чтобы изготовить бутылки с легковоспламеняющейся жидкостью». После осуществления теракта он должен был выехать в Сирию.
С момента начала российско-украинской войны ФСБ России почти каждую неделю распространяет сообщения подобного рода. Сообщение о предотвращении теракта в Пятигорске отличается от предыдущих тем, что план задержанного связан не с украинскими спецслужбами, а с международной террористической организацией, действующей в Сирии.
По всей видимости, речь идет об одной из исламских террористических организаций, сторонником которой является подозреваемый, происходящий из Центральной Азии. То есть, акт поджога железнодорожной станции в Пятигорске планировался исламистами. Ставропольский край граничит с автономиями Северного Кавказа России.
В прошлом месяце в России по «административным правонарушениям» были задержаны несколько служителей Духовного управления мусульман России. В прессе появилась информация, что «по меньшей мере двое из них подозреваются в связях с центрами исламского радикализма».
В начале года корреспондент Regnum посетил Дагестан и получил впечатление, что «в этом субъекте РФ флаги Палестины более распространены, чем российские».