Երկրի վրա հզոր մագնիսական փոթորիկ է սկսվել
shantnews.am Երկրի վրա սկսվել է G3.33 մակարդակի հզոր գեոմագնիսական փոթորիկ, հայտնել է Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիան։
«Փոթորիկն ուժգնացել է մինչև G3.33 մակարդակ։ Սա տարվա ընթացքում նմանատիպ երկրորդ դեպքն է», -հայտնել են հաստատությունից:
Նշվում է, որ երևույթը սկսվել է մեկօրյա ուշացումով։ Մոտ 24 ժամ շարունակ Երկրի մագնիսական դաշտը դիմակայել է արեգակնային զանգվածի արտանետումների ճնշմանը, սակայն ի վերջո տեղի է տվել։
Արեգակնային բռնկումները, ըստ իրենց ռենտգենյան ճառագայթման ինտենսիվության, դասակարգվում են հինգ կատեգորիայի՝ A, B, C, M և X։ Դրանք կարող են Երկրի վրա մագնիսական փոթորիկներ առաջացնել, որոնք խաթարում են էլեկտրացանցերի աշխատանքը և ազդում թռչունների ու կենդանիների միգրացիոն ուղիների վրա։

shantnews.am A powerful geomagnetic storm of level G3.33 has begun on Earth, reported the Laboratory of Solar Astronomy of the Institute of Space Research of the Russian Academy of Sciences.
«The storm has intensified to level G3.33. This is the second similar case this year,» the institution reported.
It is noted that the phenomenon began with a one-day delay. For about 24 hours, the Earth's magnetic field resisted the pressure of solar mass ejections, but eventually gave way.
Solar flares are classified into five categories based on their X-ray radiation intensity: A, B, C, M, and X. They can cause magnetic storms on Earth, disrupting the operation of electrical grids and affecting the migratory paths of birds and animals.