Հորմուզի նեղուցում նավագնացության ակտիվությունը  վերջին շաբաթվա ընթացքում զգալիորեն աճել է. FT
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Financial Times-ը։Հրապարակման մեջ նշվում է, որ նավագնացության ակտիվության աճը «վկայում է, որ նավերի սեփականատերերը կարծում են, որ այժմ կարող են անվտանգ անցնել նեղուցով»։
Ընդ որում, ցուցանիշները նախկինի նման մնում են զգալիորեն ավելի ցածր, քան մինչև փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների սկիզբը։
Հունիսի 18-ին Միացյալ Նահանգները և Իրանը հեռակա կարգով ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը բաղկացած է 14 կետից: Հուշագրի հինգերորդ կետի համաձայն՝ դրա ստորագրումից անմիջապես հետո Իրանը պետք է միջոցներ ձեռնարկի Հորմուզի նեղուցով 60 օր անվտանգ և անվճար անցումն ապահովելու համար, մինչ կողմերի միջև բանակցություններ են ընթանում:

The number of ships passing through the Strait of Hormuz has quadrupled in the past week.
According to “Armenpress”, this is reported by the Financial Times. The publication notes that the increase in maritime activity “indicates that shipowners believe they can now safely pass through the strait.”
However, the figures remain significantly lower than before the start of the American-Israeli military operations against Iran on February 28.
On June 18, the United States and Iran signed a memorandum of understanding remotely, consisting of 14 points. According to the fifth point of the memorandum, immediately after its signing, Iran must take measures to ensure safe and free passage through the Strait of Hormuz for 60 days while negotiations are ongoing between the parties.
According to the text of the memorandum, Iran will negotiate with Oman regarding the future of the strait.