Հորմուզի նեղուցում նավագնացության ակտիվությունը  վերջին շաբաթվա ընթացքում զգալիորեն աճել է. FT
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Financial Times-ը։Հրապարակման մեջ նշվում է, որ նավագնացության ակտիվության աճը «վկայում է, որ նավերի սեփականատերերը կարծում են, որ այժմ կարող են անվտանգ անցնել նեղուցով»։
Ընդ որում, ցուցանիշները նախկինի նման մնում են զգալիորեն ավելի ցածր, քան մինչև փետրվարի 28-ին Իրանի դեմ ամերիկա-իսրայելական ռազմական գործողությունների սկիզբը։
Հունիսի 18-ին Միացյալ Նահանգները և Իրանը հեռակա կարգով ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը բաղկացած է 14 կետից: Հուշագրի հինգերորդ կետի համաձայն՝ դրա ստորագրումից անմիջապես հետո Իրանը պետք է միջոցներ ձեռնարկի Հորմուզի նեղուցով 60 օր անվտանգ և անվճար անցումն ապահովելու համար, մինչ կողմերի միջև բանակցություններ են ընթանում:

Активность судоходства в Ормузском проливе значительно возросла за последнюю неделю. FT
«Арменпресс»- сообщает, что об этом пишет Financial Times. В публикации отмечается, что рост активности в судоходстве «свидетельствует о том, что владельцы судов считают, что теперь могут безопасно проходить через пролив».
При этом показатели по-прежнему остаются значительно ниже, чем до начала американско-израильских военных операций против Ирана 28 февраля.
18 июня Соединенные Штаты и Иран подписали удаленно меморандум о взаимопонимании, состоящий из 14 пунктов. Согласно пятому пункту меморандума, сразу после его подписания Иран должен предпринять меры для обеспечения безопасного и свободного прохода через Ормузский пролив в течение 60 дней, пока продолжаются переговоры между сторонами.