Ֆրանսիայում ավելի քան 2000 մարդ է մահացել սաստիկ շոգի պատճառով
1in.am Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Ստեֆանի Ռիստը հայտարարել է, որ երկրում ավելի քան 2000 մարդ է մահացել տապի ալիքի պատճառով։ Այս մասին նա ասել է TF1-ի եթերում:
Նա նշել է, որ հունիսի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում մահացությունների թիվը կազմել է 2025։
Նա նշել է, որ այս տեղեկատվությունը հիմնված է բոլոր մահվան վկայականների միայն 60%-ի վրա, ուստի վերջնական թիվը կարող է փոխվել։ Նա նաև նշել է 45 տարեկանից բարձր քաղաքացիների շրջանում մահացությունների աճ։
Սաստիկ շոգն ազդել է եվրոպական երկրների զգալի մասի վրա։ Ֆրանսիայի օդերևութաբանական ծառայությունը երկրի 96 դեպարտամենտներից 72-ում հայտարարել է եղանակային տագնապի ամենաբարձր՝ կարմիր մակարդակ։
Ջերմաստիճանը մոտեցել է 40 աստիճան Ցելսիուսի, իսկ որոշ տեղերում նույնիսկ գերազանցել է այն։ Իրավիճակը հատկապես ծանր է նաև Իսպանիայում, Պորտուգալիայում, Իտալիայում և Հունաստանում։

More than 2000 people have died in France due to extreme heat.
1in.am The French Minister of Health, Stéphanie Rist, has announced that more than 2000 people have died due to the heatwave in the country. She stated this during a broadcast on TF1:
She noted that the number of deaths from June 22 to 28 amounted to 2025.
She mentioned that this information is based on only 60% of all death certificates, so the final number may change. She also pointed out an increase in mortality among citizens over the age of 45.
The extreme heat has affected a significant part of European countries. The French meteorological service has declared the highest weather alert, red level, in 72 of the country's 96 departments.
Temperatures have approached 40 degrees Celsius, and in some places, they have even exceeded that. The situation is particularly severe in Spain, Portugal, Italy, and Greece.