Ֆրանսիայում ավելի քան 2000 մարդ է մահացել սաստիկ շոգի պատճառով
1in.am Ֆրանսիայի առողջապահության նախարար Ստեֆանի Ռիստը հայտարարել է, որ երկրում ավելի քան 2000 մարդ է մահացել տապի ալիքի պատճառով։ Այս մասին նա ասել է TF1-ի եթերում:
Նա նշել է, որ հունիսի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում մահացությունների թիվը կազմել է 2025։
Նա նշել է, որ այս տեղեկատվությունը հիմնված է բոլոր մահվան վկայականների միայն 60%-ի վրա, ուստի վերջնական թիվը կարող է փոխվել։ Նա նաև նշել է 45 տարեկանից բարձր քաղաքացիների շրջանում մահացությունների աճ։
Սաստիկ շոգն ազդել է եվրոպական երկրների զգալի մասի վրա։ Ֆրանսիայի օդերևութաբանական ծառայությունը երկրի 96 դեպարտամենտներից 72-ում հայտարարել է եղանակային տագնապի ամենաբարձր՝ կարմիր մակարդակ։
Ջերմաստիճանը մոտեցել է 40 աստիճան Ցելսիուսի, իսկ որոշ տեղերում նույնիսկ գերազանցել է այն։ Իրավիճակը հատկապես ծանր է նաև Իսպանիայում, Պորտուգալիայում, Իտալիայում և Հունաստանում։

Во Франции более 2000 человек погибло от сильной жары
1in.am Министр здравоохранения Франции Стефани Рист заявила, что в стране более 2000 человек погибли из-за тепловой волны. Об этом она сказала в эфире TF1:
Она отметила, что с 22 по 28 июня количество смертей составило 2025.
Она также указала, что эта информация основана только на 60% всех свидетельств о смерти, поэтому окончательное число может измениться. Она также отметила рост смертности среди граждан старше 45 лет.
Сильная жара оказала влияние на значительную часть европейских стран. Метеорологическая служба Франции объявила о самом высоком, красном уровне погодной тревоги в 72 из 96 департаментов страны.
Температура приблизилась к 40 градусам Цельсия, а в некоторых местах даже превысила эту отметку. Ситуация особенно тяжелая также в Испании, Португалии, Италии и Греции.