Աննա Հակոբյանն ու «Libra Group»-ի գործադիր նախագահը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները
03-07-2026 17:45 ԱՄՆ Մեկնաբանություն
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը ֆեյսբուքի իր էջում տեսանյութ է հրապարակել և կից գրել.
«Հուլիսի 2-ին ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանի և հիմնադրամի փոխտնօրեն Թալին Թօփալաքեանի ուղեկցությամբ, հանդիպել է «Libra Group»-ի գործադիր նախագահ և «Libra Philanthropies» բարեգործական հիմնադրամի նախագահ Ջորջ Լոգոթետիսի հետ։
Բացի գործարարությունից՝ Լոգոթետիսը ակտիվորեն ներգրավված է բարեգործական և սոցիալական նախաձեռնություններում՝ «Libra Philanthropies»-ի միջոցով։ Նա ակտիվորեն համագործակցում է տարբեր երկրների ակադեմիական հաստատությունների և միջազգային կազմակերպությունների հետ։

Anna Hakobyan and the Executive Chairman of the "Libra Group" discussed opportunities for cooperation.
03-07-2026 17:45 USA A comment
The wife of the Prime Minister of Armenia, Anna Hakobyan, the executive director of the "My Step" foundation, has published a video on her Facebook page and added the following text.
On July 2, Anna Hakobyan, the wife of the Prime Minister of Armenia and executive director of the "My Step" foundation, met with George Logothetis, the executive chairman of the "Libra Group" and president of the "Libra Philanthropies" charitable foundation, accompanied by the Ambassador of Armenia to the USA, Narek Mkrtchyan, and the deputy director of the foundation, Talin Topalakean.
Apart from business, Logothetis is actively involved in charitable and social initiatives through "Libra Philanthropies." He collaborates closely with various academic institutions and international organizations from different countries.