Հայաստանն առաջին անգամ կընդունի բասկետբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունը
Հուլիսի 4-12-ը Երևանում կկայանա բասկետբոլի Եվրոպայի մինչև 16 տարեկանների C դիվիզիոնի առաջնությունը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի և մի շարք գործընկեր կազմակերպությունների համագործակցությամբ։
Հայաստանն առաջին անգամ է հյուրընկալում այս տարիքային խմբի առաջնությունը: Եվրոպայի C դիվիզիոնում Հայաստանի Մ16 տարեկանների հավաքականն ընդգրկվել է B խմբում, որտեղ կմրցի Ջիբրալթարի, Մալթայի, Անդորրայի և Մոնակոյի հավաքականների դեմ:
ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Նարինե Շահբազյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ընդգծել է, որ խաղային մարզաձևերի զարգացման պետական քաղաքականությունն ամրագրված է ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների զարգացման ռազմավարությամբ։
«Նախորդ տարի Երևանում անցկացվել է մինչև 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության B դիվիզիոնի մրցաշարը: Նմանօրինակ միջոցառումները նպաստում են մարզական ենթակառուցվածքների զարգացմանը, միջազգային փորձի կուտակմանը և Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանը՝ որպես խոշոր մրցաշարեր ընդունող երկրի։ Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի հավաքականը կկարողանա բարձրանալ B դիվիզիոն։ Դա լուրջ խթան կլինի պատանեկան բասկետբոլի զարգացման համար, որը մեզ համար կարևոր ուղղություն է»,- նշել է Նարինե Շահբազյանը՝ ընդգծելով նաև Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի և ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպայի բասկետբոլի ֆեդերացիայի (FIBA Europe) կողմից Հայաստանի նկատմամբ ցուցաբերվող բարձր վստահությունը, ինչպես նաև պետության որդեգրած քաղաքականությունը հնարավորություն են տալիս երկրում շարունակաբար հյուրընկալել միջազգային մրցաշարեր։ Մինչև 16 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության C դիվիզիոնի ավարտից հետո կքննարկվեն հաջորդ ամառվա ծրագրերը, որոնց շրջանակում հնարավոր է դիտարկել Երևանում կանանց տարիքային խմբերից մեկի Եվրոպայի առաջնության անցկացման հնարավորությունը։
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ կանանց բասկետբոլը նույնպես ունենա զարգացման նույն հնարավորությունները և առաջընթացը, ուստի այդ ուղղությամբ աշխատանքները ևս օրակարգում են»,- ասել է ԿԳՄՍՆ սպորտի քաղաքականության վարչության պետը:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանի խոսքով՝ առաջնության անցկացման համար հիմք է հանդիսացել նախորդ տարվա հաջող փորձը: Նրա խոսքով՝ առաջնությունից առաջ ԿԳՄՍ նախարարությունն անհրաժեշտ ներդրումներ է կատարել՝ բարելավելով Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակառուցվածքները։
«Փորձը ցույց տվեց, որ նման միջոցառումները դրական ազդեցություն են ունենում ոչ միայն բասկետբոլի զարգացման, այլև երկրի տնտեսության, զբոսաշրջության և Հայաստանի միջազգային հեղինակության վրա, ուստի փորձում ենք պահպանել ձևավորված տեմպը»,- նշել է Արթուր Նազարյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ հավաքականում ընդգրկված են մինչև 16 տարեկան մի շարք տաղանդավոր բասկետբոլիստներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից և Ռուսաստանից։ Մարզչական շտաբը երկար ժամանակ հետևել է թեկնածուներին և ընտրել լավագույններին։
«Անցյալ տարի մինչև 16 տարեկանների հավաքականը Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում զբաղեցրեց երրորդ տեղը և շատ մոտ էր եզրափակիչ դուրս գալուն։ Այս տարի հույս ունենք ավելի հաջող հանդես գալ և պայքարել չեմպիոնության համար, առավել ևս, որ խաղալու ենք սեփական երկրպագուների աջակցությամբ։ Սա շատ կարևոր տարիքային փուլ է, քանի որ բասկետբոլիստների առաջին պաշտոնական միջազգային փորձը սկսվում է մինչև 16 տարեկանների հավաքականից»,- ներկայացրել է Արթուր Նազարյանը՝ հավելելով, որ ձևավորվել է բավական մրցունակ թիմ։
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է նաև հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նարեկ Կապուշյանին, որն աշխատում է ԱՄՆ-ում, ունի պատանեկան բասկետբոլում աշխատանքի մեծ փորձ և հաջող արդյունքներ։ Նա վստահություն է հայտնել՝ Կապուշյանի փորձը կօգնի նաև Հայաստանի հավաքականին։
Ասուլիսում անդրադարձ է կատարվել նաև մարզաձևի մասսայականացմանը՝ կարևորելով վարչապետի հովանու ներքո անցկացվող «Դպրոցակաների բասկետբոլի լիգա» մրցաշարը, որին նախորդ տարի հազարավոր երեխաներ են մասնակցել:
Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության շրջանակում ընդհանուր առմամբ կանցկացվի 24 հանդիպում: Բոլոր խաղերը տեղի կունենան Սպորտի կառավարման կենտրոնի ենթակայությամբ գործող մարզահամալիրում (հասցե՝ Մանանդյան 41): Մուտքն ազատ է:
Հայաստանի Մ16 հավաքականը խմբային փուլի շրջանակում հուլիսի 4-ին կմրցի Անդորրայի, հուլիսի 5-ին՝ Ջիբրալթարի, հուլիսի 8-ին՝ Մալթայի, իսկ հուլիսի 9-ին՝ Մոնակոյի Մ16 տարեկանների հավաքականների հետ: Բոլոր խաղերը կմեկնարկեն ժամը 19:00-ին։ Առաջնության եզրափակիչը նախատեսված է հուլիսի 12-ին:
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի Մ16 հավաքականը նախորդ երկու տարիներին դարձել է Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնության բրոնզե մեդալակիր։

Армения впервые примет чемпионат Европы по баскетболу среди юношей до 16 лет в дивизионе C
С 4 по 12 июля в Ереване пройдет чемпионат Европы по баскетболу среди юношей до 16 лет в дивизионе C при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и в сотрудничестве с Федерацией баскетбола Армении и рядом партнерских организаций.
Армения впервые принимает чемпионат среди этой возрастной группы. В дивизионе C сборная Армении U16 включена в группу B, где будет соревноваться с командами Гибралтара, Мальты, Андорры и Монако.
Руководитель управления спортивной политики Министерства образования, науки, культуры и спорта Нарины Шахбазян на пресс-конференции, состоявшейся сегодня, подчеркнула, что государственная политика развития игровых видов спорта закреплена в стратегии развития физической культуры и спорта РА на 2024-2030 годы.
«В прошлом году в Ереване прошел чемпионат Европы среди молодежи до 20 лет в дивизионе B. Подобные мероприятия способствуют развитию спортивной инфраструктуры, накоплению международного опыта и повышению репутации Армении как страны, принимающей крупные соревнования. Мы ожидаем, что сборная Армении сможет подняться в дивизион B. Это будет серьезным стимулом для развития юношеского баскетбола, который является для нас важным направлением», - отметила Нарины Шахбазян, также подчеркнув эффективное сотрудничество Федерации баскетбола Армении и Министерства образования, науки, культуры и спорта.
По ее словам, высокая степень доверия со стороны Европейской федерации баскетбола (FIBA Europe) к Армении, а также политика государства позволяют стране постоянно принимать международные соревнования. После завершения чемпионата Европы в дивизионе C среди юношей до 16 лет будут обсуждены планы на следующее лето, в рамках которых возможно рассмотреть возможность проведения чемпионата Европы среди одной из женских возрастных групп в Ереване.
«Для нас очень важно, чтобы женский баскетбол также имел равные возможности для развития и прогресса, поэтому работа в этом направлении также в повестке дня», - сказала руководитель управления спортивной политики Министерства образования, науки, культуры и спорта.
Генеральный секретарь Федерации баскетбола Армении Артур Назарян отметил, что основанием для проведения чемпионата послужил успешный опыт прошлого года. По его словам, перед чемпионатом Министерство образования, науки, культуры и спорта сделало необходимые инвестиции для улучшения инфраструктуры Центра управления спортом.
«Опыт показал, что подобные мероприятия оказывают положительное влияние не только на развитие баскетбола, но и на экономику страны, туризм и международную репутацию Армении, поэтому мы стараемся поддерживать заданный темп», - отметил Артур Назарян.
По его информации, в сборной представлены несколько талантливых баскетболистов до 16 лет из Армении, США и России. Тренерский штаб долгое время следил за кандидатами и выбрал лучших.
«В прошлом году сборная до 16 лет заняла третье место на чемпионате Европы в дивизионе C и была очень близка к выходу в финал. В этом году мы надеемся выступить более успешно и бороться за чемпионство, тем более что будем играть с поддержкой своих болельщиков. Это очень важный возрастной этап, так как первый официальный международный опыт баскетболистов начинается с сборной до 16 лет», - представил Артур Назарян, добавив, что сформирована достаточно конкурентоспособная команда.
Генеральный секретарь федерации также отметил главного тренера сборной Нарека Капушяна, который работает в США, имеет большой опыт работы в юношеском баскетболе и успешные результаты. Он выразил уверенность, что опыт Капушяна также поможет сборной Армении.
На пресс-конференции также обсуждалась популяризация вида спорта, подчеркивая важность турнира «Лига школьного баскетбола», проводимого под патронажем премьер-министра, в котором в прошлом году участвовали тысячи детей.
В рамках чемпионата Европы в дивизионе C будет проведено всего 24 матча. Все игры состоятся в спортивном комплексе, находящемся под управлением Центра управления спортом (адрес: Манандян 41). Вход свободный.
Сборная Армении U16 в групповом этапе 4 июля сыграет с командой Андорры, 5 июля - с Гибралтаром, 8 июля - с Мальтой, а 9 июля - с командой Монако U16. Все игры начнутся в 19:00. Финал чемпионата запланирован на 12 июля.
Напоминаем, что сборная Армении U16 в последние два года становилась бронзовым призером чемпионата Европы в дивизионе C.