Թեհրանի օդային տարածքը հուլիսի 6-ին ամբողջությամբ կփակվի Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության թափորի համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը։«Երկուշաբթի օրը, որը համընկնում է հանգուցյալ հեղափոխության առաջնորդի հուղարկավորության թափորի հետ, Թեհրանի օդային տարածքը ամբողջությամբ կփակվի, և թռիչքներ չեն թույլատրվի», - հայտարարել է կազմակերպությունը։
Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական հարվածներից զոհված գերագույն առաջնորդի հրաժեշտի արարողությունները տեղի կունենան հուլիսի 4-8-ը՝ Իրանի և Իրաքի տարբեր քաղաքներում, որտեղ գտնվում են շիաների գլխավոր սրբավայրերը։
Իսկ թաղման արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 9-ին՝ Խամենեիի հայրենի Մաշհադ քաղաքում։ Երկրի իշխանությունների գնահատմամբ՝ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության արարողությանը կմասնակցի 15-20 միլիոն մարդ։

Воздушное пространство Тегерана будет полностью закрыто 6 июля для похоронной процессии верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи.
По информации «Арменпрес», об этом заявила организация гражданской авиации Ирана. «В понедельник, который совпадает с похоронной процессией покойного лидера революции, воздушное пространство Тегерана будет полностью закрыто, и полеты не будут разрешены», - заявила организация.
Церемонии прощания с верховным лидером, погибшим от американско-израильских ударов, состоятся с 4 по 8 июля в различных городах Ирана и Ирака, где находятся главные святыни шиитов.
А похороны состоятся 9 июля в родном городе Хаменеи Мешхеде. По оценкам властей страны, на похоронах Али Хаменеи примут участие от 15 до 20 миллионов человек.