Թեհրանի օդային տարածքը հուլիսի 6-ին ամբողջությամբ կփակվի Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության թափորի համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը։«Երկուշաբթի օրը, որը համընկնում է հանգուցյալ հեղափոխության առաջնորդի հուղարկավորության թափորի հետ, Թեհրանի օդային տարածքը ամբողջությամբ կփակվի, և թռիչքներ չեն թույլատրվի», - հայտարարել է կազմակերպությունը։
Փետրվարի 28-ին ամերիկա-իսրայելական հարվածներից զոհված գերագույն առաջնորդի հրաժեշտի արարողությունները տեղի կունենան հուլիսի 4-8-ը՝ Իրանի և Իրաքի տարբեր քաղաքներում, որտեղ գտնվում են շիաների գլխավոր սրբավայրերը։
Իսկ թաղման արարողությունը տեղի կունենա հուլիսի 9-ին՝ Խամենեիի հայրենի Մաշհադ քաղաքում։ Երկրի իշխանությունների գնահատմամբ՝ Ալի Խամենեիի հուղարկավորության արարողությանը կմասնակցի 15-20 միլիոն մարդ։

Tehran's airspace will be completely closed on July 6 for the funeral procession of Ali Khamenei.
Tehran's airspace will be completely closed on July 6 for the funeral procession of Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei.
According to "Armenpress", this was announced by Iran's Civil Aviation Organization. "On Monday, which coincides with the funeral procession of the deceased revolutionary leader, Tehran's airspace will be completely closed, and flights will not be allowed," the organization stated.
The farewell ceremonies for the Supreme Leader, who was killed in American-Israeli strikes on February 28, will take place from July 4-8 in various cities of Iran and Iraq, where the main shrines of the Shiites are located.
The burial ceremony will take place on July 9 in Khamenei's hometown of Mashhad. According to the country's authorities, 15-20 million people are expected to participate in Ali Khamenei's funeral.