ՀԷՑ-ի 2025 թվականի ֆինանսական արդյունքները գերազանցել են նախորդ տարվա ֆինանսական ցուցանիշները
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ Ընկերության 2025 թվականի ֆինանսական արդյունքները գերազանցել են նախորդ ֆինանսական տարվա ցուցանիշները։
««Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ Ընկերության 2025 թվականի տարեկան ֆինանսական արդյունքների վերաբերյալ աուդիտավորված հաշվետվության տվյալները փաստում են, որ 2024 թվականի համեմատ Ընկերության հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները 2025 թվականի ընթացքում զգալիորեն բարելավվել են։
Մասնավորապես 2025 թվականին Ընկերության զուտ շահույթը (ֆինանսական արդյունքը) 2024 թվականի համեմատ աճել է շուրջ 3.0 մլրդ ՀՀ դրամով (16,5%-ով)՝ կազմելով 21 մլրդ ՀՀ դրամ։
Միաժամանակ հարկ է նշել, որ գնված էլեկտրաէներգիայի դիմաց կատարված վճարումները նվազել են 9.4 մլրդ ՀՀ դրամով, ինչի արդյունքում Ընկերության մարժան նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 5.2 մլրդ ՀՀ դրամով (5,7 %-ով)։
Դրական աճ է արձանագրվել նաև «Գործառնական գործունեության արդյունքներ» ցուցանիշի գծով, որը 2025 թվականին 2024 թվականի համեմատ ավելացել է 4.3 մլրդ ՀՀ դրամով (13,7 %-ով)։
Վերոնշյալ ցուցանիշները ներկայացնում են Ընկերության 2025 թվականի ֆինանսական արդյունքների ամբողջական և փաստացի պատկերը՝ համաձայն հրապարակված աուդիտավորված հաշվետվության։
ՀԷՑ ՓԲԸ-ի 2025 թվականի ֆինանսական հաշվետվությունների վերաբերյալ հրապարակված աուդիտորական եզրակացությանը կարող եք ծանոթանալ ստորև ներկայացված հղմամբ՝ www.ena.am»:

The financial results of HETC for the year 2025 have exceeded the financial indicators of the previous year.
03-07-2026 18:42 Armenia Press release
"The financial results of the "Armenian Electric Networks" CJSC for 2025 have exceeded the indicators of the previous financial year."
"The data from the audited report on the annual financial results of the "Armenian Electric Networks" CJSC for 2025 indicate that the Company's key financial indicators have significantly improved during 2025 compared to 2024."
In particular, the Company's net profit (financial result) in 2025 increased by about 3.0 billion AMD (16.5%) compared to 2024, amounting to 21 billion AMD.
At the same time, it should be noted that payments made for purchased electricity decreased by 9.4 billion AMD, resulting in the Company's margin increasing by about 5.2 billion AMD (5.7%) compared to the previous year.
A positive growth has also been recorded in the "Operational Performance Results" indicator, which increased by 4.3 billion AMD (13.7%) in 2025 compared to 2024.
The above indicators present a complete and factual picture of the Company's financial results for 2025, according to the published audited report.
You can familiarize yourself with the published auditor's conclusion regarding the financial reports of HEC CJSC for 2025 through the link provided below: www.ena.am."