ԶՀԳ-Ն ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ 2 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐՈՎ<br /> ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԻ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՔԱՌԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐ<br />
ԶՀԳ-Ն ՀԲ-Ի ՏՐԱՄԱԴՐԱԾ 2 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ ԴՐԱՄԱՇՆՈՐՀԱՅԻՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐՈՎ
ԿԻՐԱԿԱՆԱՑՆԻ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՔԱՌԱՄՅԱ ԾՐԱԳԻՐ
• 21-12-2007 21:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Զարգացման հայկական գործակալությունը (ԶՀԳ) Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հետ սկզբունքային պայմանավորվածություն է ձեռք բերել առաջիկա 4 տարիներին դրամաշնորհային տեխնիկական աջակցություն ստանալու վերաբերյալ: Այս մասին դեկտեմբերի 21-ին հայտնեց ԶՀԳ-ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը` պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, ԶՀԳ-ին ՀԲ-ի միջոցով տարեկան 500 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ տեխնիկական աջակցության տրամադրման համաձայնություն է հայտնել Նիդեռլանդների կառավարությունը: Վերջինս եւ ՀԲ-ն արդեն ստորագրել են համապատասխան համաձայնագիր: ՀԲ-ում նշված տեխնիկական աջակցության ծրագրի իրականացման ընթացակարգերի հաստատումից հետո` 2008թ.-ի սկզբին, ՀԲ-ի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ կկնքվի համապատասխան պայմանագիր: Այդ ծրագրի շրջանակներում ԶՀԳ-ն աջակցություն կստանա արտահանման խթանման, ներդրումների ներգրավման, գործարար համաժողովների, մարքեթինգային հետազոտությունների կազմակերպման համար: «Այդ ռեսուրսի առկայության պարագայում մեր հզորությունները գրեթե կկրկնապաըկվեն, քանի որ 2007թ.-ին մեք աշխատել ենք միայն պետբյուջետային ֆինանսավորմամբ, որը բավականին սահմանափակ է»,- նշեց ԶՀԳ-ի գլխավոր տնօրենը: Նշենք, որ 2003-05թթ.-ին ՀԲ-ի 1 մլն դոլար վարկային միջոցներով իրականացվել է «Արտահանման խթանման եւ ներդրումների ներգրավման» ծրագիրը: Ըստ Տ.Դավթյանի, վերջին մի քանի ամիսներին ԶՀԳ-ն աջակցություն ստանալու հարցերով ինտենսիվ բանակցություններ է վարել Հայաստանում գործող նաեւ այլ «առեւտրատնտեսական եւ ֆինանսատնտեսական միջազգային կազմակերպությունների հետ, եւ գրեթե բոլորի հետ ձեռք են բերվել նախնական սկզբունքային պայմանավորվածություններ կամ ստորագրվել են որոշակի փաստաթղթեր»: Մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ պայմանանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստանի մարզերի տնտեսական զարգացման, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հետ` մշակվող «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հայեցակարգ»-ով նախանշվելիք ծրագրերի իրականացման համար տեխնիկական աջակցություն ստանալու հարցում:

ADA TO IMPLEMENT 4-YEAR TECHNICAL ASSISTANCE PROGRAM WITH<br /> WORLD BANK'S GRANT RESOURCES OF 2 MILLION USD <br />
ADA TO IMPLEMENT 4-YEAR TECHNICAL ASSISTANCE PROGRAM WITH
WORLD BANK'S GRANT RESOURCES OF 2 MILLION USD
• 21-12-2007 21:40:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, DECEMBER 21, NOYAN TAPAN. The Armenian Development Agency (ADA) has reached a principal agrrement with the World Bank (WB) on receiving technical assistance in the form of granst in the next 4 years. The director general of ADA Tigran Davtian stated this at the December 21 press conference dedicated to his 100 days in office. In his words, the Dutch government has agreed to provide annual technical assistance of 500 thousand USD to ADA through WB. The Dutch government and WB have alerady signed the respective agreement. After the approval of the implementation procedures of the indicated technical assiastance program by WB - in early 2008, the respective agreement will be signed between the WB and the Armenian government. Under this program, ADA will receive assistance for promotion of exports, attraction of investments, and organization of business forums and market studies. "In case of availability of this resource, our capacities will almost double as in 2007 we worked only with the state budget's financing which was quite limited," the director general of ADA said. To recap, in 2003-2005, the program on exports promotion and investment attraction was implemented with WB credit resources of 1 million USD. According to T. Davtian, over the last few months, with the aim of receiving assistance, ADA was conducting intense negotiaions with other "trade-economic and financial-economic international organizations operating in Armenia, and preliminary principal agreements were reached or some documents were signed with almost all of them". In particular, an agreement on development of Armenian marzes has been reached with the UNDP, another agreement - with the USAID on receiving technical assistance for implementation of the programs to be included in the IT Sector Development Concept which is currently being developed.