Հովհաննես Իգիթյան. Շարունակում են չլուծված մնալ<br /> քաղբանտարկյալների, հանրահավաքների անցկացման, ԶԼՄ-ների ազատության<br /> եւ մարտի 1-ի բացահայտման խնդիրները<br />
Հովհաննես Իգիթյան. Շարունակում են չլուծված մնալ
քաղբանտարկյալների, հանրահավաքների անցկացման, ԶԼՄ-ների ազատության
եւ մարտի 1-ի բացահայտման խնդիրները
• 31-03-2009 16:55:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) մոնիտորինգի հանձնաժողովի մարտի 30-ի նիստում 225-րդ եւ 300-րդ քրեական հոդվածների վերաշարադրման մասին հայկական պատվիրակության նախագահ Դավիթ Հարությունյանի զեկույցը եվրոպացիներն ընկալել են որպես առաջընթաց: Այսպիսի տեսակետ հայտնեց «Հայոց համազգային շարժում» կուսակցության վարչության անդամ Հովհաննես Իգիթյանը մարտի 31-ի ասուլիսում` նշելով, որ այդ կարծեցյալ առաջընթացի մասին պատկերացումը եվրոպական պաշտոնյաների մոտ ձեւավորվել է Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի, Ազգային Ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Դ.Հարությունյանի շնորհիվ: «Երբ ԵԽԽՎ-ի համազեկուցողները եկան Ա.Հովսեփյանի մոտ, նա բողոքեց նշված հոդվածներից եւ ասաց, որ դրանք հնարավորություն չեն տալիս նորմալ մեղադրանքներ առաջադրել»,- ասաց Հ.Իգիթյանը: Դրանից հետո, նրա խոսքերով, համազեկուցողներն այցելեցին Հ.Աբրահամյանին, ինչի արդյունքում ԱԺ-ն Դ.Հարությունյանի միջոցով փոխեց քրհոդվածները: Հ.Իգիթյանը նշեց, որ «արդյո՞ք Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման ուղղությամբ առաջընթաց է գրանցվել» հարցի պատասխանը ի վերջո պետք է տա հայ հասարակությունը: Իսկ հասարակությունը, ինչպես ընդգծեց ՀՀՇ-ի ներկայացուցիչը, շատ լավ գիտի, թե ինչ է կատարվել մարտի 1-ին, ով է սպանել 10 քաղաքացիներին, ում հրամանով, ովքեր են եղել Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աշխատասենյակում 2008թ.-ի փետրվարի 29-ին` խաղաղ ցուցարարներին ցրելու մասին քննարկումների ժամանակ: Նա, սակայն, չմասնավորեցրեց, թե ովքեր են եղել Ռ.Քոչարյանի աշխատասենյակում: Հ.Իգիթյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում առկա չորս հիմնական խնդիրները շարունակում են մնալ չլուծված` քաղբանտարկյալները ազատ արձակված չեն, հանրահավաքները չեն թույլատրվում, լրատվամիջոցները ազատ չեն գործում, մարտի 1-ի դեպքերի մեղավորները պաշտոնապես բացահայտված եւ պատժված չեն:

Hovhannes Igitian: Problems of political prisoners, holding<br /> rallies, media freedom, and disclosure of March 1 events remain<br /> unsolved<br />
Hovhannes Igitian: Problems of political prisoners, holding
rallies, media freedom, and disclosure of March 1 events remain
unsolved
• 31-03-2009 16:55:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, MARCH 31, NOYAN TAPAN. The report of David Haroutiunian, the head of the Armenian delegation in PACE, on restating Articles 225 and 300, RA Criminal Code at the PACE Monitoring Committee March 30 meeting was perceived as progress by the Europeans. Hovhannes Igitian, a Board member of the Armenian National Movement (ANM) party, expressed such an opinion at the March 31 press conference saying that the European officials formed an idea about that imaginary progress thanks to RA Prosecutor General Aghvan Hovsepian, NA Speaker Hovik Abrahamian, and D. Haroutiunian. "When PACE Co-rapporteurs came to A. Hovsepian, he complained of the above mentioned articles and said that they do not give a possibility to bring normal accusations," H. Igitian said. After that, according to him, the Co-rapporteurs visited H. Abrahamian, as a result of which NA changed the Criminal Code articles with the help of D. Haroutiunian. H. Igitian said that the answer to the question of whether progress was recorded in the direction of establishment of democracy in Armenia after all should be given by Armenian society. And society, as the ANM representative emphasized it, knows very well what took place on March 1, who killed the ten citizens, by whose order, who were in former RA President Robert Kocharian's office on February 29, 2008, during discussions on dispersing the peaceful demonstrants. However, he did not render it more clear, who were in R. Kocharian's office. H. Igitian stated that the four main problems existing in Armenia remain unsolved: the political prisoners have not been released, rallies are not permitted, media are not free, those guilty of the March 1 events have not been officiall disclosed and punished.