Ծիրանն արդեն սկսել է արտահանվել, նոր ենք սկսել և արդեն 162 տոննա ծիրան ենք արտահանել. Պապոյան
armtimes.com «Հունիսի 1-17-ը 411 տոննա ջերմատնային բանջարեղեն և ելակ, շուրջ 1.8 մլն հատ ծաղիկ ենք արտահանել»:
Այս մասին Կառավարության նիստում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Աշխարհագրությունը, ըստ ծավալների, հետևյալն է՝ Վրաստան, Ուզբեկստան, ԱՄԷ, ԻԻՀ, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա, Ռումինիա, Չեխիա, Ավստրիա, Նիդերլանդներ, Ֆրանսիա, Բելառուս, Ղազախստան»,- նշել է նա:
«Ես կարծում եմ, որ մենք խոսում ենք առաջին արտահանումների մասին, և համոզված եմ, որ մեր տնտեսվարողների գործընկերային հմտություններից է կախված, որ այդ ծավալները անխուսափելիորոն պետք է մեծանան»,- արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Էկոնոմիկայի նախարարը շարունակել է, որ նշվածը միայն ջերմատնային մշակաբույսերին է վերաբերում:
«Օրինակ՝ ծիրանն արդեն սկսել է արտահանվել, և 162 տոննա ծիրան ենք արտահանել, որը սրա մեջ չէր մտնում: Ընդ որում՝ ծիրանը, կարելի է ասել, երեկ նոր սկսել ենք. նոր-նոր սկսում է հասնել: Երեկ առաջին արտահանումներն ենք ունեցել Ուկրաինա, Վրաստան»,- նշել է էկոնոմիկայի նախարարը:

• 18-06-2026 15:28:04   | Armenia  |  Press of Diaspora
armtimes.com «From June 1-17, we exported 411 tons of greenhouse vegetables and strawberries, around 1.8 million flowers»:
The Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, stated this during a government meeting:
«The geography, according to volumes, is as follows: Georgia, Uzbekistan, UAE, Iran, Ukraine, Bulgaria, Cyprus, Latvia, Romania, Czech Republic, Austria, Netherlands, France, Belarus, Kazakhstan»,- he noted:
«I believe we are talking about the first exports, and I am confident that it depends on the partnership skills of our entrepreneurs that these volumes must inevitably increase»,- responded Prime Minister Nikol Pashinyan:
The Minister of Economy continued that the mentioned figures only pertain to greenhouse crops:
«For example, apricots have already started to be exported, and we have exported 162 tons of apricots, which were not included in this. Moreover, we can say that we just started yesterday. They are just beginning to ripen. Yesterday we had our first exports to Ukraine and Georgia»,- noted the Minister of Economy: