Թալին-Լանջիկ ճանապարհահատվածի վերակառուցման նպատակով 276 միավոր հողամասերի ազդակիր հատվածներ կճանաչվեն հանրության գերակա շահ
• 18-06-2026 15:43:02   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Գործադիրն ընդունել է «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագիր – Ծրագիր 3-ի շրջանակներում ՀՀ Արագածոտնի և Շիրակի մարզերի վարչական սահմաններում գտնվող որոշ տարածքների նկատմամբ հանրության գերակա շահ ճանաչելու մասին» որոշում։
Որոշմամբ առաջարկվում է Թալին- Լանջին ճանապարհահատվածի վրա առկա հաղորդակցուղիների տեղափոխման համար անհրաժեշտ՝ Թալին, Մաստարա բնակավայրերի և Անի համայնքի Լանջիկ, Սառնաղբյուր բնակավայրերի տարածքում գտնվող ընդհանուրը 276 միավոր հողամասերի ազդակիր հատվածները ճանաչել հանրության գերակա շահ և հաստատել դրանց օտարման գոտին։ Օտարվող սեփականության օտարման գործընթացը սկսելու վերջնաժամկետն է սահմանվել 2027 թ. մարտի 1-ը։
Ըստ հիմնավորման՝ ՀՀ-ի համար առաջնահերթ ռազմավարական խնդիրներից է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի, այդ թվում՝ Թալին-Լանջիկ 18.7 կմ երկարությամբ ճանապարհի վերակառուցման ծրագրի իրագործումը։
Ծրագրի նպատակն է վերականգնել և արդիականացնել հյուսիսից հարավ ձգվող ճանապարհը՝ առկա երկուղի ճանապարհը վերածելով միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող 1-ին կարգի քառուղի ճանապարհի, ներառյալ նոր արհեստական կառույցների, տրանսպորտային հանգույցների կառուցումը, ճանապարհահատվածի կարևորագույն տեղամասերի և հիմնական հանգույցների լուսավորության իրականացում։

• 18-06-2026 15:43:02   | Армения  |  Пресс-релизы
Исполнительная власть приняла решение о признании общественных интересов в отношении некоторых территорий, расположенных в административных границах Армавирской и Ширакской областей в рамках инвестиционной программы «Север-Юг транспортного коридора – Программа 3».
Решением предлагается признать общественными интересами затрагиваемые участки общей площадью 276 земельных участков, необходимых для переноса существующих коммуникаций на участке дороги Талин-Ланджин, расположенных на территориях населенных пунктов Талин, Мастара и Ланджик, Сарнагбюр Анийской общины. Срок начала процесса отчуждения изымаемой собственности установлен на 1 марта 2027 года.
Согласно обоснованию, одной из приоритетных стратегических задач для Армении является реализация инвестиционной программы Север-Юг транспортного коридора, включая проект реконструкции дороги длиной 18,7 км Талин-Ланджик.
Цель программы заключается в восстановлении и модернизации дороги, протянувшейся с севера на юг, превращении существующей двухполосной дороги в четырехполосную дорогу первого класса, соответствующую международным стандартам, включая строительство новых искусственных сооружений, транспортных узлов и освещение ключевых участков и основных узлов дороги.