ԵՄ-ն հավատում է Հարավային Կովկասի խաղաղ, բարգավաճ և լուսավոր ապագային. Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահն աշխատանքային այցով ժամանել է Ադրբեջան
01-07-2026 18:30 Ադրբեջան Քաղաքականություն
tert.am Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը հուլիսի 1-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Ադրբեջան Հանրապետություն: Այս մասին փոխանցում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները:
Օդանավակայանում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին դիմավորել են Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը, Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը և այլ պաշտոնատար անձինք:
Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը Բաքու կատարած այցին նվիրված գրառում է արել, որում գրված է. «Եվրոպական միությունը հավատում է Հարավային Կովկասի խաղաղ, բարգավաճ և լուսավոր ապագային: Մենք ցանկանում ենք օգնել կառուցել այս ապագան։ Ես այստեղ եմ նաև ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև գործընկերությունն էլ ավելի խորացնելու համար՝ առևտրից մինչև տրանսպորտ, էներգետիկայից մինչև տնտեսություն»:

The EU believes in a peaceful, prosperous, and bright future for the South Caucasus. The President of the European Commission has arrived in Azerbaijan on a working visit.
01-07-2026 18:30 Azerbaijan Politics
tert.am On July 1, the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, arrived in the Republic of Azerbaijan on a working visit. This was reported by Azerbaijani media.
At the airport, the President of the European Commission was welcomed by Azerbaijan's Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the EU Commissioner for Enlargement Olivér Várhelyi, and other officials.
Ursula von der Leyen made a statement dedicated to her visit to Baku, in which she wrote: “The European Union believes in a peaceful, prosperous, and bright future for the South Caucasus. We want to help build this future. I am also here to deepen the partnership between the EU and Azerbaijan, from trade to transport, from energy to the economy.”