Ռուսաստանը սկսել է բենզին ներմուծել Հնդկաստանից. «Ռոյթերզ»
azatutyun.am Ռուսաստանը սկսել է ծովային ճանապարհով բենզին ներմուծել Հնդկաստանից, հաղորդում է «Ռոյթերզ»-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրների։
Վերջին շաբաթներին՝ ռուսական էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա ուկրաինական հարձակումների հետևանքով երկրում վառելիքի սուր պակաս է առաջացել, որն ուղեկցվում է բենզալցակայանների երկար հերթերով և բենզինի գների ռեկորդային աճով:
Կրեմլը երեկ հաստատել էր, որ Մոսկվան բանակցում է այլ երկրների հետ՝ բենզինի ներկրման հարցով, բայց թե որ երկրների՝ չէր հստակեցրել։
Ըստ «Ռոյթերզ»-ի, Հնդկաստանից Ռուսաստան է ուղարկվել երկու տանկեր՝ յուրաքանչյուրը 30,000-ից 40,000 տոննա վառելիքով:
Անցած կիրակի նախագահ Պուտինը խոստովանել էր, որ նավթավերամշակման գործարանների վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածները որոշ շրջաններում վառելիքի պակաս են առաջացրել, միաժամանակ հավելել, թե «զբաղվում են այդ հարցով»։

Россия начала импортировать бензин из Индии. «Рейтер»
azatutyun.am Россия начала импортировать бензин из Индии морским путем, сообщает «Ройтерз» со ссылкой на два источника.
В последние недели в стране возник острый дефицит топлива из-за украинских атак на российскую энергетическую инфраструктуру, что сопровождается длинными очередями на автозаправочных станциях и рекордным ростом цен на бензин:
Кремль вчера подтвердил, что Москва ведет переговоры с другими странами по вопросу импорта бензина, но какие именно страны не уточнил.
По данным «Ройтерз», из Индии в Россию отправлены два танкера, каждый из которых вмещает от 30,000 до 40,000 тонн топлива:
В прошлое воскресенье президент Путин признал, что удары украинских беспилотников по нефтеперерабатывающим заводам в некоторых регионах вызвали нехватку топлива, одновременно добавив, что «занимаются этим вопросом».