Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Թովթ Սորենսենի հետ
02-07-2026 17:02 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Թովթ Սորենսենի հետ։
Ողջունելով դեսպանին՝ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նրան Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ընթացքում իրականացրած աշխատանքի, ինչպես նաև Հայաստան և Դանիա հարաբերությունների զարգացման, քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և երկկողմ համագործակցության ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ներդրման համար։ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Դանիայի շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին և հաջողություններ մաղթել դեսպանին հետագա գործունեության ընթացքում։
Դեսպան Անն Թովթ Սորենսենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության, ինչպես նաև իր առաքելության ողջ ընթացքում Հայաստանի պետական մարմինների կողմից ցուցաբերված արդյունավետ համագործակցության և աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև ձևավորված փոխվստահության մթնոլորտը նպաստել է համատեղ նախաձեռնությունների առաջմղմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան և Դանիա հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր, անդրադարձ է կատարվել քաղաքական, տնտեսական և այլ ոլորտներում համագործակցության ընթացքին և դրա ընդլայնման հնարավորություններին։ Կարևորվել է բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և այլընտրանքային էներգետիկայի ոլորտներում առկա համագործակցային ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործումը՝ դանիական առաջատար փորձի և նորարարական լուծումների կիրառմամբ։
Զրուցակիցներն ընդգծել են փոխայցելությունների շարունակականության, գործարար շրջանակների միջև անմիջական կապերի ակտիվացման և նոր տնտեսական նախաձեռնությունների խթանման կարևորությունը։ Այս համատեքստում շեշտվել է նաև Հայաստանի տնտեսական կապերի ընդլայնման նշանակությունը Դանիայի և Եվրոպական միության անդամ մյուս երկրների հետ՝ ի նպաստ փոխշահավետ համագործակցության խորացման և նոր ներդրումային հնարավորությունների ձևավորման։

Vahagn Khachaturyan has had a farewell meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Denmark, Anne Tovt Sorensen, in Armenia.
02-07-2026 17:02 Armenia Press release
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, has held a farewell meeting with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kingdom of Denmark to Armenia, Anne Tovt Sørensen.
Welcoming the ambassador, the president expressed gratitude for her work during her diplomatic mission in Armenia, as well as for her significant contribution to the development of relations between Armenia and Denmark, the activation of political dialogue, and the strengthening of bilateral cooperation. The President of the Republic highly appreciated Denmark's continued support for democratic reforms in Armenia and wished the ambassador success in her future endeavors.
Ambassador Anne Tovt Sørensen thanked the president for the reception and for the effective cooperation and support provided by Armenian state bodies throughout her mission, emphasizing that the atmosphere of mutual trust established between the two countries has facilitated the advancement of joint initiatives.
During the meeting, issues related to the agenda of Armenia-Denmark relations were discussed, and attention was drawn to the progress of cooperation in political, economic, and other fields, as well as the possibilities for its expansion. The more effective use of the existing collaborative potential in high technology, agriculture, and alternative energy sectors was emphasized, with the application of Danish leading experience and innovative solutions.
The interlocutors highlighted the importance of the continuity of mutual visits, the activation of direct ties between business circles, and the promotion of new economic initiatives. In this context, the significance of expanding Armenia's economic ties with Denmark and other member countries of the European Union was also emphasized, in favor of deepening mutually beneficial cooperation and creating new investment opportunities.