Քննարկվել է Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման ծրագրի ընթացքը
02-07-2026 17:26 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Նարեկ Ապիտոնյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է Իրան-Հայաստան 400 կՎ էլեկտրահաղորդման օդային գծի և համապատասխան ենթակայանի կառուցման ծրագրի ընթացքը։
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ կապալառու Սանիր կազմակերպությունը ծրագիրը ժամանակին և պատշաճ կերպով կհասցնի ավարտին։

The progress of the construction project for the 400 kV overhead power transmission line and the corresponding substation between Iran and Armenia has been discussed.
02-07-2026 17:26 Armenia Press release
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Narek Apitonyan, has received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Islamic Republic of Iran in Armenia, Khalil Shirgolami.
During the meeting, the progress of the Iran-Armenia 400 kV overhead power transmission line and the construction of the corresponding substation was discussed.
The Deputy Minister expressed hope that the contractor, Sanir company, will complete the project on time and properly.