Արմեն Մուրադյանը վերընտրվել է ԵՊԲՀ ռեկտորի պաշտոնում
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի ռեկտորի ընտրության արդյունքները։ Հարցը զեկուցել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ բժշկական համալսարանի հիմնադիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է՝ ի դեմս Կառավարության։ Ռեկտորի ընտրության մրցույթն ընթացել է՝ համաձայն բուհի կանոնադրության և հոգաբարձուների խորհրդի հաստատած կանոնակարգի 2026 թվականի հունիսի 26-ին։
Մրցույթին մասնակցելու համար գրանցվել է մեկ հավակնորդ՝ բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Աբգարի Մուրադյանը: Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների քվեարկությամբ Արմեն Մուրադյանը վերընտրվել է ԵՊԲՀ ռեկտորի պաշտոնում՝ 5 տարի ժամկետով:
Նախարարի նշմամբ՝ բժշկական համալսարանը հանրապետության ամենաակտիվ բուհերից է. մասնավորապես՝ առաջատարն է միջազգային ուսանողների թվով, որը բարձրագույն կրթության ոլորտում պետական ռազմավարության կարևորագույն ուղղություններից է. «Բուհերի վարկանիշավորման համակարգում առաջընթացի կարևորագույն ցուցանիշ է միջազգային ուսանողների ներգրավվածության համամասնությունը, և կարծում եմ, որ այդ իմաստով բժշկական համալսարանի փորձը նաև օրինակելի է մեր մյուս բուհերի համար։ Բուհն այս ընթացքում գրանցել է նաև բազմաթիվ այլ արդյունքներ և հաջողություններ: Կարծում եմ, որ Արմեն Մուրադյանը հաջողությամբ կշարունակի այս բնականոն գործընթացը, իհարկե, նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» նոր օրենքի և «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում»:
Ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար՝ ներկայացնելով համալսարանի վերջին ձեռքբերումները միջազգայնացման ուղղությամբ։

Armen Muradyan has been re-elected as the rector of Yerevan State Medical University.
The Armenian government has approved the results of the rector election of the "Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi" foundation during today's meeting. The issue was reported by Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasian, emphasizing that the founder of the medical university is the Republic of Armenia, represented by the Government. The rector election competition was conducted in accordance with the university's charter and the regulations approved by the Board of Trustees on June 26, 2026.
One candidate registered to participate in the competition: Doctor of Medical Sciences, Professor Armen Abgary Muradyan. By the voting of the members of the Board of Trustees, Armen Muradyan has been re-elected as the rector of YSMU for a term of 5 years.
According to the minister, the medical university is one of the most active universities in the republic; in particular, it is a leader in the number of international students, which is one of the key directions of the state strategy in higher education. "The proportion of international students' involvement is a crucial indicator of progress in the university ranking system, and I believe that in this sense, the experience of the medical university is also exemplary for our other universities. During this period, the university has also recorded many other achievements and successes. I believe that Armen Muradyan will successfully continue this normal process, of course, also within the framework of the new law on 'Higher Education and Science' and the 'Academic City' program."
Rector Armen Muradyan expressed gratitude for the trust, presenting the university's recent achievements in the direction of internationalization.
Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated the newly elected rector and wished for an effective tenure.