Եգիպտոսի նախագահը շնորհավորել է ՀՀ վարչապետին ընտրություններում հաղթանակի առթիվ
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ էլ-Սիսին շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանում ընտրություններում տարած հաղթանակի առիթով: Ուղերձում ասված է.
«Ուրախ եմ Ձերդ Գերազանցությանը փոխանցել իմ անկեղծ շնորհավորանքները՝ խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր կուսակցության տարած հաղթանակի կապակցությամբ: Այս հաղթանակը արտացոլում է բարեկամ հայ ժողովրդի վստահությունը Ձեր ղեկավարության և Ձեր տեսլականի նկատմամբ՝ առաջ շարժվելով՝ իրականացնելու զարգացմանը, կայունությանն ու բարգավաճմանն ուղղված իր ձգտումները: Մաղթում եմ Ձերդ Գերազանցությանը շարունակական հաջողություններ՝ բարեկամ Հայաստանի Հանրապետությունը դեպի հետագա առաջընթաց և բարգավաճում առաջնորդելու գործում:
Օգտվելով այս հնարավորությունից՝ վերահաստատում եմ, որ Եգիպտոսը հպարտ է մեր երկու երկրները միավորող խորը արմատներ ունեցող պատմական հարաբերություններով և բարեկամության առանձնահատուկ կապերով: Մենք հանձնառու ենք շարունակել մեր համատեղ ջանքերը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության մակարդակը բարձրացնելու և հարաբերություններում աճող դրական դինամիկան զարգացնելու համար՝ ի շահ մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների: Մեծ հաճույքով եմ հիշում 2023 թ. հունվարին Ձեր բարեկամ երկիր կատարած իմ այցը, որի արդյունքներն արտացոլում էին մեր երկու ժողովուրդների համատեղ քաղաքական կամքը՝ ամրապնդելու մեր գործընկերությունը և տարբեր ոլորտներում համագործակցության նոր հորիզոններ բացելու համար: Ես նաև երախտագիտությամբ եմ հիշում 2024 թ. մարտին Եգիպտոս կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր հնարավորություն էր՝ հետևելու երկկողմ համագործակցության և համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային հարցերի համակարգման ոլորտում ձեռք բերված առաջընթացին: Այս առումով ես կցանկանայի գնահատել Եգիպտոսի հայ համայնքի կարևոր դերը՝ որպես մեր երկու բարեկամ ժողովուրդներին կապող մշակութային և մարդկային կամուրջ:
Ես անհամբերությամբ սպասում եմ առաջիկայում Ձեր երկրի հետ սերտ համագործակցությանը և համակարգմանը, որը կնպաստի եգիպտա-հայկական հարաբերությունների, երկկողմ գործընկերության ամրապնդմանը և մեր երկու բարեկամ ժողովուրդների համար հետագա առաջընթացին և բարգավաճմանը»:

The President of Egypt has congratulated the Prime Minister of Armenia on the occasion of victory in the elections.
02-07-2026 19:17 Armenia Press release
The President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi, has congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on the occasion of the victory in the elections in Armenia. The message states:
«I am pleased to convey my sincere congratulations to Your Excellency on the occasion of your party's victory in the parliamentary elections. This victory reflects the trust of the friendly Armenian people in your leadership and vision as they move forward to realize their aspirations for development, stability, and prosperity. I wish Your Excellency continued success in leading the friendly Republic of Armenia towards further progress and prosperity:»
Taking this opportunity, I reaffirm that Egypt is proud of the historically deep-rooted relations and special bonds of friendship that unite our two countries. We are committed to continuing our joint efforts to elevate the level of bilateral cooperation in various fields and to develop the growing positive dynamics in our relations for the benefit of our two friendly peoples. I fondly recall my visit to your friendly country in January 2023, the results of which reflected the shared political will of our two peoples to strengthen our partnership and open new horizons for cooperation in various fields. I also gratefully remember your visit to Egypt in March 2024, which was an important opportunity to follow up on the progress made in the areas of bilateral cooperation and coordination on regional and international issues of mutual interest. In this regard, I would like to appreciate the important role of the Armenian community in Egypt as a cultural and human bridge connecting our two friendly peoples:
I eagerly look forward to close cooperation and coordination with your country in the near future, which will contribute to strengthening Egyptian-Armenian relations, enhancing bilateral partnership, and further progress and prosperity for our two friendly peoples.»