Ընտրելու համար անհրաժեշտ կլինի վերջին 2 տարում առնվազն 366 օր ապրել ՀՀ-ում. ԱԺ-ն ընդունեց նախագիծը
1in.am  Ազգային ժողովը 2-րդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունել է ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը։
Օրենսդրական փոփոխություններով՝ ԱԺ ընտրությունների և հանրաքվեների ժամանակ քվեարկելու հնարավորություն կունենան միայն ՀՀ այն քաղաքացիները, որոնք վերջին երկու տարվա ընթացքում ավելի քան մեկ տարին (730 օրից 366 օրը) ապրել են Հայաստանում, ընդ որում՝ ընտրությանը մասնակցելու իրավունք ստանալու համար ՀՀ քաղաքացին պետք է երկիր ժամանի ընտրություններից 48 օր առաջ (կամ արտահերթ ընտրություններից 28 օր առաջ)։
Փոփոխություններ կատարելու մասին նախագծի հեղինակներն են ՔՊ խմբակցության պատգամավորներ Ալխաս Ղազարյանը, Արուսյակ Մանավազյանը, Հասմիկ Հակոբյանը և Արուսյակ Ջուլհակյանը:

Для выбора необходимо будет прожить в Республике Армения не менее 366 дней за последние 2 года. Национальное собрание приняло законопроект.
03-07-2026 16:04 Армения Обзор прессы Диаспоры
1in.am Национальное собрание на втором чтении и в полном объеме приняло проект изменений в Избирательный кодекс РА.
Согласно законодательным изменениям, право голосовать на выборах в Национальное собрание и референдумах будут иметь только те граждане РА, которые в течение последних двух лет прожили в Армении более одного года (из 730 дней 366 дней), причем для получения права участвовать в выборах гражданин РА должен прибыть в страну за 48 дней до выборов (или за 28 дней до внеочередных выборов).
Авторами проекта изменений являются депутаты фракции КПА Алхас Газарян, Арусяк Манавазян, Хасмик Акопян и Арусяк Джулхакян: