Թեհրանը պահուստում «ջերմամիջուկային զենք» ունի. Մեդվեդևը՝ Իրան–ԱՄՆ բանակցությունների մասին
Sputnik. Մեդվեդևը հուլիսի 3-ին այցելել է Իրան՝ մասնակցելու ԻԻՀ նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությանը, իսկ այնուհետև հանդիպում է ունեցել նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
ԱՄՆ-ի հետ հակամարտությունում Հորմուզի նեղուցը Իրանի համար դարձել է «միջուկային զենքից ոչ պակաս» զենք, բայց այն նաև ունի պահեստային «ջերմամիջուկային զենք»՝ Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցը։ Այս հայտարարությունն արել է Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
«Կարծում եմ, որ Իրանը պահուստում ունի ոչ միայն այդ միջուկային զենքը, այլև ջերմամիջուկային զենք, մասնավորապես՝ Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցը, որը կարող է օգտագործվել ռազմական հակամարտության դեպքում՝ ստեղծելով այնպիսի իրավիճակ, երբ բոլոր նավթային և այլ նավագնացությունները կարգելափակվեն», - ասել է Մեդվեդևը՝ Իրան կատարած այցից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով` Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը հիմք է ստեղծում հետագա բանակցությունների համար, սակայն Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև վերջնական պայմանավորվածությունների հասնելու գործընթացը չափազանց բարդ կլինի:
«Բանակցությունը միշտ ավելի լավ էն, քան դրա բացակայությունը, բայց բանակցությունները պետք է ինչ-որ բանով ավարտվեն։ ԱՄՆ-ում ոչ բոլորն են ցանկանում չեղարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցները։ Մի շարք դիրքորոշումների շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելը, ներառյալ, օրինակ, Իրանի վերականգնման համար գումար հատկացնելը, չափազանց դժվար կլինի», - ասել է Մեդվեդևը։
Նա նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ քննարկումները, որոնք ԱՄՆ-ի հարձակման առիթ են դարձել, սահմանափակվում են ընդհանուր դատողություններով, ոչ ոք ոչ ոքի այդպես էլ ոչինչ չի ներկայացրել: Այդ կապակցությամբ Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը հավելել է, որ Մոսկվան դեռ առաջարկներ ունի (խոսքը Իրանից Ռուսաստան ուրանի արտահանման մասին է. խմբ․), որոնք կարող են լուծել իրանական միջուկային խնդիրը խաղաղ միջոցներով:
Անդրադառնալով ընդհանուր առմամբ Իրանում տիրող իրավիճակին՝ Մեդվեդևը նշել է, որ Թեհրանում տիրող իրավիճակն իր վրա բարենպաստ տպավորություն է թողել՝ նշելով, որ քաղաքն ապրում և զարգանում է, թեև շատ թաղամասեր ավերվել են հարվածների հետևանքով:
ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ցավակցությունը Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ:

Тегеран запасает «термоядерное оружие». Медведев о переговорах Иран–США
Sputnik. Медведев 3 июля посетил Иран для участия в церемонии прощания с бывшим верховным лидером Ирана Али Хаменеи, а затем встретился с президентом Масудом Пезешкяном.
Для Ирана Ормузский пролив стал «оружием не менее мощным, чем ядерное оружие» в конфликте с США, но у него также есть резервное «термоядерное оружие» — пролив Баб-эль-Мандеб. Об этом заявил заместитель председателя Совета безопасности России Дмитрий Медведев.
«Я считаю, что Иран имеет в запасе не только это ядерное оружие, но и термоядерное оружие, в частности, пролив Баб-эль-Мандеб, который может быть использован в случае военного конфликта, создавая такую ситуацию, когда все нефтяные и другие морские перевозки будут заблокированы», — сказал Медведев, отвечая на вопросы журналистов после визита в Иран.
По его словам, меморандум о взаимопонимании между Ираном и США создает основу для дальнейших переговоров, однако процесс достижения окончательных соглашений между Ираном и США будет крайне сложным.
«Переговоры всегда лучше, чем их отсутствие, но они должны чем-то завершиться. Не все в США хотят отменить санкции против Ирана. Достичь соглашений по ряду позиций, включая, например, выделение средств на восстановление Ирана, будет крайне сложно», — сказал Медведев.
Он отметил, что обсуждения вокруг ядерной программы Ирана, ставшие поводом для нападения США, ограничиваются общими рассуждениями, никто никому так и не представил ничего конкретного. В этой связи заместитель председателя Совета безопасности России добавил, что у Москвы все еще есть предложения (речь идет о экспорте урана из Ирана в Россию — прим. ред.), которые могут решить иранскую ядерную проблему мирным путем.
Комментируя общую ситуацию в Иране, Медведев отметил, что обстановка в Тегеране произвела на него благоприятное впечатление, подчеркнув, что город живет и развивается, хотя многие районы разрушены в результате ударов.
Заместитель председателя Совета безопасности РФ передал президенту Ирана Масуду Пезешкяну соболезнования президента РФ Владимира Путина в связи со смертью бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи.