Թեհրանը պահուստում «ջերմամիջուկային զենք» ունի. Մեդվեդևը՝ Իրան–ԱՄՆ բանակցությունների մասին
Sputnik. Մեդվեդևը հուլիսի 3-ին այցելել է Իրան՝ մասնակցելու ԻԻՀ նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությանը, իսկ այնուհետև հանդիպում է ունեցել նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
ԱՄՆ-ի հետ հակամարտությունում Հորմուզի նեղուցը Իրանի համար դարձել է «միջուկային զենքից ոչ պակաս» զենք, բայց այն նաև ունի պահեստային «ջերմամիջուկային զենք»՝ Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցը։ Այս հայտարարությունն արել է Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
«Կարծում եմ, որ Իրանը պահուստում ունի ոչ միայն այդ միջուկային զենքը, այլև ջերմամիջուկային զենք, մասնավորապես՝ Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցը, որը կարող է օգտագործվել ռազմական հակամարտության դեպքում՝ ստեղծելով այնպիսի իրավիճակ, երբ բոլոր նավթային և այլ նավագնացությունները կարգելափակվեն», - ասել է Մեդվեդևը՝ Իրան կատարած այցից հետո պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
Նրա խոսքով` Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև փոխըմբռնման հուշագիրը հիմք է ստեղծում հետագա բանակցությունների համար, սակայն Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև վերջնական պայմանավորվածությունների հասնելու գործընթացը չափազանց բարդ կլինի:
«Բանակցությունը միշտ ավելի լավ էն, քան դրա բացակայությունը, բայց բանակցությունները պետք է ինչ-որ բանով ավարտվեն։ ԱՄՆ-ում ոչ բոլորն են ցանկանում չեղարկել Իրանի դեմ պատժամիջոցները։ Մի շարք դիրքորոշումների շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելը, ներառյալ, օրինակ, Իրանի վերականգնման համար գումար հատկացնելը, չափազանց դժվար կլինի», - ասել է Մեդվեդևը։
Նա նշել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ քննարկումները, որոնք ԱՄՆ-ի հարձակման առիթ են դարձել, սահմանափակվում են ընդհանուր դատողություններով, ոչ ոք ոչ ոքի այդպես էլ ոչինչ չի ներկայացրել: Այդ կապակցությամբ Ռուսաստանի անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը հավելել է, որ Մոսկվան դեռ առաջարկներ ունի (խոսքը Իրանից Ռուսաստան ուրանի արտահանման մասին է. խմբ․), որոնք կարող են լուծել իրանական միջուկային խնդիրը խաղաղ միջոցներով:
Անդրադառնալով ընդհանուր առմամբ Իրանում տիրող իրավիճակին՝ Մեդվեդևը նշել է, որ Թեհրանում տիրող իրավիճակն իր վրա բարենպաստ տպավորություն է թողել՝ նշելով, որ քաղաքն ապրում և զարգանում է, թեև շատ թաղամասեր ավերվել են հարվածների հետևանքով:
ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին է փոխանցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ցավակցությունը Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ:

Tehran has "thermonuclear weapons" in reserve. Medvedev on Iran-US negotiations.
Sputnik. Medvedev visited Iran on July 3 to participate in the farewell ceremony for former Supreme Leader Ali Khamenei of the Islamic Republic, and afterward had a meeting with President Masoud Pezeshkian.
In the conflict with the United States, the Strait of Hormuz has become a weapon for Iran "no less than nuclear weapons," but it also has a backup "thermonuclear weapon" in the Bab el-Mandeb Strait. This statement was made by Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Russian Security Council.
"I believe that Iran has not only that nuclear weapon in reserve but also thermonuclear weapons, specifically the Bab el-Mandeb Strait, which can be used in the event of military conflict by creating a situation where all oil and other shipping is blocked," Medvedev said in response to reporters' questions after his visit to Iran.
According to him, the memorandum of understanding between Iran and the United States creates a basis for further negotiations, but the process of reaching final agreements between Iran and the United States will be extremely complicated.
"Negotiation is always better than its absence, but negotiations must end with something. Not everyone in the United States wants to lift sanctions against Iran. Reaching agreements on a number of positions, including, for example, allocating funds for Iran's recovery, will be extremely difficult," Medvedev said.
He noted that discussions around Iran's nuclear program, which have become a pretext for a U.S. attack, are limited to general reasoning, and no one has presented anything to anyone. In this regard, the Deputy Chairman of the Russian Security Council added that Moscow still has proposals (referring to the export of uranium from Iran to Russia) that could resolve the Iranian nuclear issue through peaceful means.
Addressing the overall situation in Iran, Medvedev noted that the situation in Tehran left a favorable impression on him, stating that the city is living and developing, although many neighborhoods have been devastated by attacks.
The Deputy Chairman of the Russian Security Council conveyed the condolences of Russian President Vladimir Putin to Iranian President Masoud Pezeshkian regarding the death of former Supreme Leader Ali Khamenei.