ԱԷՄԳ-ը գտնվում է ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների կուլիսներում. Գրոսսի
1lurer.am  Ատոմային էներգիյաի միջազգային կազմակերպությունը պաշտոնապես չի մասնակցում ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցություններին, սակայն գտնվում է «կուլիսներում»՝ հայտարարել է Ռաֆայել Գրոսսին:
«Ինչ-որ առումով մենք մի փոքր կուլիսներում ենք։ Թեև դա գաղտնիք չէ, բայց ֆորմալ առումով մենք բանակցությունների մասնակից չենք. դրանց մասնակցում են, իհարկե, Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը»,- նշել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենը:
Գրոսիի խոսքով՝ գործընթացում կարևոր միջնորդական դեր են խաղում Պակիստանն ու Կատարը։
«Չնայած այս փուլում ես դա հաստատ չգիտեմ՝ իմ տպավորությունն այն է, որ երբ վերջնական համաձայնություն ձեռք բերվի, մենք ստիպված կլինենք ներգրավված լինել արդեն ամբողջ ծավալով»,- հավելել է պաշտոնյան:

АЭМГ находится за кулисами переговоров между США и Ираном. Гросси
1lurer.am  Международная организация по атомной энергии официально не участвует в переговорах между США и Ираном, но находится в «закулисьях», заявил Рафаэль Гросси:
«В некотором смысле мы немного в закулисьях. Хотя это не секрет, формально мы не являемся участниками переговоров; в них участвуют, конечно, Соединенные Штаты и Иран»,- отметил генеральный директор МАГАТЭ:
По словам Гросси, важную посредническую роль в процессе играют Пакистан и Катар.
«Хотя на этом этапе я точно не знаю — у меня такое впечатление, что когда будет достигнуто окончательное соглашение, нам придется быть вовлеченными уже в полном объеме»,- добавил чиновник: