ԱԷՄԳ-ը գտնվում է ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների կուլիսներում. Գրոսսի
1lurer.am  Ատոմային էներգիյաի միջազգային կազմակերպությունը պաշտոնապես չի մասնակցում ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցություններին, սակայն գտնվում է «կուլիսներում»՝ հայտարարել է Ռաֆայել Գրոսսին:
«Ինչ-որ առումով մենք մի փոքր կուլիսներում ենք։ Թեև դա գաղտնիք չէ, բայց ֆորմալ առումով մենք բանակցությունների մասնակից չենք. դրանց մասնակցում են, իհարկե, Միացյալ Նահանգներն ու Իրանը»,- նշել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրենը:
Գրոսիի խոսքով՝ գործընթացում կարևոր միջնորդական դեր են խաղում Պակիստանն ու Կատարը։
«Չնայած այս փուլում ես դա հաստատ չգիտեմ՝ իմ տպավորությունն այն է, որ երբ վերջնական համաձայնություն ձեռք բերվի, մենք ստիպված կլինենք ներգրավված լինել արդեն ամբողջ ծավալով»,- հավելել է պաշտոնյան:

The IAEA is involved in the behind-the-scenes negotiations between the US and Iran, Grossi said.
1lurer.am  The International Atomic Energy Agency is not officially participating in the negotiations between the US and Iran, but is in the "background," said Rafael Grossi.
"In a way, we are a bit in the background. Although it is not a secret, formally we are not participants in the negotiations; of course, the United States and Iran are participating," noted the Director General of the IAEA.
Grossi stated that Pakistan and Qatar play an important mediating role in the process.
"Although at this stage I cannot confirm that, my impression is that when a final agreement is reached, we will have to be fully involved," the official added.