Դանակահшրել են Ջրաշենի նախկին վարչական ղեկավարին և նրա ծնողներին․ բժիշկները պայքարում են նրանց կյանքի համար
04-07-2026 17:24 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
Այսօր՝ հուլիսի 4-ին, Լոռու մարզում ժամը 14։40-ի սահմաններում «Սպիտակ» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել 3 քաղաքացի՝ դանակահարված վիճակում։
Shamshyan.com-ի տեղեկություններով՝ վիրավորները Սպիտակ խոշորացված համայնքի Ջրաշեն բնակավայրի նախկին վարչական ղեկավար Արմեն Եղիազարյանը, նրա հայրն ու մայրն են։
Այս պահին քրեական և համայնքային ոստիկանները պարզում են, թե որտեղ են նրանք դանակահարվել։
Դեպքի փաստով ոստիկանության Սպիտակի բաժում փաստաթղթեր են կազմվել, որոնք հնարավոր է փոխանցվեն ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Սպիտակի քննչական բաժին։

The former administrative head of Jrarashen and his parents have been stabbed; doctors are fighting for their lives.
04-07-2026 17:24 Armenia Press of Diaspora
Today, on July 4, around 14:40, three citizens were transferred to the "Spitak" medical center in Loru Province with stab wounds.
According to information from Shamshyan.com, the injured are Armen Yeghiazaryan, the former administrative head of the Jrashen community in Spitak, along with his father and mother.
At this moment, criminal and community police are investigating where they were stabbed.
Documents have been prepared at the Spitak division of the police regarding the incident, which may be transferred to the Spitak investigative division of the Lori regional investigative department of the RA Investigative Committee.