Հնդկաստանի Պաշտպանական ազգային քոլեջի պատվիրակության հետ քննարկվել է ԱԲ ոլորտի ենթակառուցվածքների զարգացմանն առնչվող հարցեր
02-09-2026 16:24 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանն ընդունել է Հնդկաստանի Հանրապետության Պաշտպանական ազգային քոլեջի պատվիրակությանը՝ քոլեջի հրամանատար, ավիացիայի մարշալ Մանիշ Կումար Գուպտայի գլխավորությամբ։
«Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության և արհեստական բանականության նախարարության Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արամ Ջիվանյանը։
Քննարկման առանցքում են եղել բարձր տեխնոլոգիական արտադրության, արհեստական բանականության և դրա զարգացման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների, մարդկային տաղանդի զարգացման նախաձեռնությունների, պաշտպանական ոլորտի ծրագրերի, ինչպես նաև կիբեռանվտանգությանն առնչվող հարցերը։
Կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները՝ ընդգծելով բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության շարունակական զարգացման և նոր ուղղությունների ձևավորման կարևորությունը, այդ թվում՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման միջոցով»:

С делегацией Национального оборонного колледжа Индии обсуждены вопросы, касающиеся развития инфраструктуры в области АБ.
02-09-2026 16:24 Армения Пресс-релизы
Заместитель министра высоких технологий и искусственного интеллекта Армении Геворг Манташян принял делегацию Национального оборонного колледжа Республики Индия во главе с командиром колледжа, маршалом авиации Манишем Кумаром Гуптой.
«На встрече также присутствовал председатель Комитета по оборонной промышленности Министерства высоких технологий и искусственного интеллекта Армении Арам Дживанян.»
В центре обсуждения находились вопросы высокотехнологичного производства, искусственного интеллекта и необходимых для его развития инфраструктур, инициатив по развитию человеческих талантов, программы в области обороны, а также вопросы, касающиеся кибербезопасности.
Стороны высоко оценили партнерские отношения, сложившиеся между Арменией и Индией, подчеркнув важность дальнейшего развития сотрудничества и формирования новых направлений в области высоких технологий, искусственного интеллекта и оборонных технологий, в том числе через реализацию совместных программ и инициатив в направлениях, представляющих взаимный интерес»: