ԱՌԱՋԻՆ ԿԻՍԱՄՅԱԿՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆԻ ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԲԱՐԵԿԱՐԳՄԱՆ<br /> ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼ ԵՆ ՄՈՏ 12 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ<br />
ԱՌԱՋԻՆ ԿԻՍԱՄՅԱԿՈՒՄ ԵՐԵՎԱՆԻ ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԲԱՐԵԿԱՐԳՄԱՆ
ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ԻՐԱԿԱՆԱՑՎԵԼ ԵՆ ՄՈՏ 12 ՄԼՆ ԱՄՆ ԴՈԼԱՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐ
• 09-07-2007 15:55:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի առաջին կիսամյակում Երեւանի շինարարության եւ բարեկարգման բնագավառում իրականացվել են 4 մլրդ 249 մլն դրամի (մոտ 12 մլն ԱՄՆ դոլար) աշխատանքներ: Ինչպես հուլիսի 9-ի ասուլիսում հայտնեց քաղաքապետարանի Շինարարության, բարեկարգման եւ կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Ֆրունզ Բասենցյանը, արդեն ավարտվել են երրորդ աստիճանի վթարայնության 3 շենքերի ամրացման աշխատանքները, իսկ մինչեւ տարեվերջ կամրացվեն եւս 5 վթարային շենքեր: Ըստ Ֆ.Բասենցյանի, այս ժամանակատվածում իրականացվել են 22 փողոցների արտաքին լուսավորության ցանցերի հիմնանորոգման, Սեբաստիա փողոցի կապիտալ վերանորոգման, 315 հազ. քմ ասֆալտապատման, ինչպես նաեւ Աջափնյակ համայնքի ոռոգման նոր ցանցի կառուցման աշխատանքները: Նրա խոսքերով, մայրաքաղաքում մինչեւ տարեվերջ կիրականացվի եւս 105 հազ. քմ ասֆալտապատման, 4 փողոցների կապիտալ նորոգման, 5 ստորգետնյա եւ վերգետնյա անցումների կառուցման, ինչպես նաեւ «Լամբադա» կամուրջի վերանորոգման աշխատանքներ: Նշվեց նաեւ, որ սեպտեմբերին նախատեսվում է ավարտել Հանրապետության հրապարակի շատրվանների վերանորոգումը:

ACTIVITIES AMOUNTING TO NEARLY 12 M USD IMPLEMENTED IN<br /> YEREVAN'S CONSTRUCTION AND DEVELOPMENT SPHERE IN FIRST SIX<br /> MONTHS<br />
ACTIVITIES AMOUNTING TO NEARLY 12 M USD IMPLEMENTED IN
YEREVAN'S CONSTRUCTION AND DEVELOPMENT SPHERE IN FIRST SIX
MONTHS
• 09-07-2007 15:55:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JULY 9, NOYAN TAPAN. Activities amounting to nearly 4 b 249 m drams (nearly 12 m USD) have been implemented in the first six months of 2007 in Yerevan's construction and development sphere. Frunz Basentsian, the Head of the Construction, Development and Communal Utilities Department of Yerevan Mayor's Office, reported at the July 9 press conference that reinforcement measures of three accident-prone buildings of third degree have been already completed, and five more accident-prone buildings will be reinforced by the end of the year. F. Basentsian said that light networks of 22 streets were repaired, Sebastia street was fundamentally repaired, 315 sq. m. was asphalted, as well as a new irrigation network of the Achapniak community was built in that period. In his words, another 105 sq. m. will be asphalted, 4 streets will be fundamentally repaired, 5 underground passages and street crossings will be built, as well as the Lambada bridge will be repaired by the end of the year. It was also mentioned that it is envisaged to complete restoration of Hanrapetutiun Square's fountains in September.