1in.am Եվրոպայում ադրբեջանական վտարանդիության համակարգող կենտրոնը Բաքու Եվրահանձնաժողովի նախագահի այցին ընդառաջ «բաց նամակով» դիմել է...
1in.am Եվրոպայում ադրբեջանական վտարանդիության համակարգող կենտրոնը Բաքու Եվրահանձնաժողովի նախագահի այցին ընդառաջ «բաց նամակով» դիմել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին։ Այդ մասին հայտնել է Ժողովրդական ճակատ ընդդիմադիր կուսակցության «Ազադլըգ» թերթի ֆեյսբուքյան էջը։ «Բաց նամակի» հեղինակները ֆոն դեր Լայենին վստահեցրել են, որ կողմ են Եվրամիություն-Ադրբեջան համագործակցությունը, ընդունում են, որ Ադրբեջանը «էներգետիկայի և հաղորդակցության ուղիների հարցում կարևոր գործընկեր» է։ Նրանք, սակայն, համոզված են, որ...
«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցում ընթացող վերականգնման և մաքրման աշխատանքների ժամանակ հետաքրքիր գտածոներ են հայտնաբերվել: Այս մասին...
«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցում ընթացող վերականգնման և մաքրման աշխատանքների ժամանակ հետաքրքիր գտածոներ են հայտնաբերվել: Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից։ Մասնավորապես ամրոցի ներքին աշտարակավոր պատի արտաքին կողմում՝ կենտրոնական հատվածից մոտ մեկ մետր դեպի արևելք, հայտնաբերվել է մարդկային կմախք։ Ոսկորների գրեթե 90 տոկոսը տեղում է, չեն գտնվել միայն ձեռքի մատները։ Ատամնաշարից ենթադրվում է, որ նա եղել է երիտասարդ, իսկ ոտքի ոսկորների...
Հունիսի 29-ի ցերեկը, 30-ին, հուլիսի 1-2-ը, 3-ի գիշերը հանրապետությունում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Հուլիսի...
Հունիսի 29-ի ցերեկը, 30-ին, հուլիսի 1-2-ը, 3-ի գիշերը հանրապետությունում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Հուլիսի 3-ի ուշ երեկոյան, 4-ին` գիշերը և կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում են կարճատև անձրև և ամպրոպ, առանձին վայրերում հնարավոր է նաև կարկուտ։ Քամին`հարավարևմտյան` 2-5 մ/վ, ամպրոպի ժամանակ սպասվում է նաև քամու ուժգնացում՝ 17-20 մ/վ արագությամբ։ Օդի ջերմաստիճանը հունիսի 29-ի ցերեկը, 30-ին, հուլիսի 1-3-ը աստիճանաբար կբարձրանա 4-6...
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրվել է լուսանկար եւ կից կատարվել հետևյալ գրառումը. «Գեղարքունիքի մարզում...
ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետի աշխատակազմի ֆեյսբուքյան էջում տեղադրվել է լուսանկար եւ կից կատարվել հետևյալ գրառումը. «Գեղարքունիքի մարզում մեկնարկեց 2026 թվականի ամառային զորակոչը։ Այսօր Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը Մարտունի համայնքում մասնակցեց զորակոչի միջոցառմանը, զրուցեց նորակոչիկների հետ, շնորհավորեց և մաղթեց խաղաղ ու անվտանգ ծառայություն։ Մարզպետի հորդորն էր՝ պատասխանատվությամբ մոտենալ ծառայությանը, լինել հոգատար ծառայակից ընկերների նկատմամբ և ձեռք բերած գիտելիքներն ու կարողությունները ծառայեցնել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը։ Վարդենիս համայնքում...
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ունդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ)...
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Առնակ Ավետիսյանը ունդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Հայաստանում մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Զոկուլսկիին։ Հանդիպման նպատակն էր «Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց և ընդունող համայնքների համար հիմնական ենթակառուցվածքների և սոցիալական ինտեգրման աջակցության ծրագրի» ամփոփումը և արդյունքների քննարկումը։ Երկամյա ծրագրի իրականացման շնորհիվ ՀՀ համայնքներում կառուցվել են 10 կացարաններ, վերանորոգվել են 10 գյուղական ամբուլատորիաներ, տեղադրվել են 74 էներգետիկ...
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից «Մասիսի արագիլ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը պատկանող հանրային սննդի օբյեկտում (Արարատի...
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից «Մասիսի արագիլ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը պատկանող հանրային սննդի օբյեկտում (Արարատի մարզ, ք․ Մասիս, Շիրազի փողոց, N 11) իրականացված ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ խախտվել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման պահանջները, մասնավորապես՝ – սննդի կառույցը նախագծված, կառուցված, տեղակայված չի եղել այնպես, որպեսզի բացառվի օդից փոխանցվող աղտոտումը, ապահովվի համարժեք աշխատանքային պայմաններ՝ գործողությունները հիգիենիկ պայմաններում կատարելու համար, – սննդի կառույցը...
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվիրակությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի գլխավորությամբ, Իտալիայի...
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվիրակությունը՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանի գլխավորությամբ, Իտալիայի Ստրեզա քաղաքում մասնակցել է «Քաղաքականությունների լաբորատորիա․ կրթական բարեփոխումներն Արևելյան գործընկերության երկրներում. համատեղ դասեր, համատեղ ապագա» տարածաշրջանային միջոցառմանը։ Այն միջազգային կրթական քաղաքականությունների բարեփոխումների փորձի փոխանակման և փոխադարձ ուսուցման հարթակ է, որի շրջանակում մասնակից երեք պետությունները՝ Հայաստանը, Մոլդովան և Ուկրաինան, ներկայացրել են կրթական համակարգերում իրականացված բարեփոխումները, ինչպես նաև...
shantnews.am Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիան և Արեգակնային-երկրային ֆիզիկայի ինստիտուտը հայտնել...
shantnews.am Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիան և Արեգակնային-երկրային ֆիզիկայի ինստիտուտը հայտնել էին, որ 4478 արեգակնային բծերի խումբը 2026 թվականին հասել է ամենամեծ չափին։ Երկուշաբթի և երեքշաբթի արեգակնային բռնկումների ակտիվությունը, կանխատեսվում է, որ կլինի ցածրից մինչև միջին, բայց բարձր՝ X դասի բռնկումների հնարավորությամբ, հայտնել են ՏԱՍՍ-ին։ Գիտնականների կարծիքով, դրա բծերի խմբի մակերեսը կազմում է մոտավորապես 1200 արեգակնային բիծ։ Նախորդ...
Էկոնոմիկայի նախարարությունը ներկայացրել է արտահանման խթանման ծրագրերի ամփոփաթերթը, որտեղ ներկայացված են արտահանման ոլորտի պետական աջակցության...
Էկոնոմիկայի նախարարությունը ներկայացրել է արտահանման խթանման ծրագրերի ամփոփաթերթը, որտեղ ներկայացված են արտահանման ոլորտի պետական աջակցության գործող ծրագրերը։ Ամփոփաթերթին կարող եք ծանոթանալ...

1in.am In Europe, the coordinating center of the Azerbaijani diaspora has addressed a "open letter"...
1in.am In Europe, the coordinating center of the Azerbaijani diaspora has addressed a "open letter" to Ursula von der Leyen ahead of the visit of the President of the European Commission to Baku. This was reported by the Facebook page of the "Azadlyg" newspaper of the Popular Front opposition party. The authors of the "open letter" assured von der Leyen that...
"Amberd Fortress" historical and cultural reserve has revealed interesting finds during the ongoing restoration and...
"Amberd Fortress" historical and cultural reserve has revealed interesting finds during the ongoing restoration and cleaning works. This is reported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports' "Preservation Service" State Non-Commercial Organization. In particular, on the outer side of the internal tower wall of the fortress, about one meter east of the central section, a human skeleton has been discovered....
On June 29 during the day, on the 30th, and on July 1-2, as well...
On June 29 during the day, on the 30th, and on July 1-2, as well as on the night of the 3rd, dry weather is expected in the republic. In the late evening of July 3, on the night of the 4th, and in the afternoon, brief rain and thunderstorms are expected in some areas, with the possibility of hail...
The photo has been posted on the Facebook page of the Gegharkunik Regional Governor's Office,...
The photo has been posted on the Facebook page of the Gegharkunik Regional Governor's Office, along with the following caption. «The summer conscription for 2026 has started in the Gegharkunik region. Today, Gegharkunik Governor Karen Sargsyan participated in the conscription event in the Martuni community, talked to the recruits, congratulated them, and wished them a peaceful and safe service. The governor urged them...
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Arnak Avetisyan,...
The Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, Arnak Avetisyan, received the Deputy Resident Representative of the UN Development Programme (UNDP) in Armenia, Konstantin Zokulsky. The purpose of the meeting was to summarize and discuss the results of the "Support Program for Basic Infrastructure and Social Integration for Displaced Persons from Nagorno-Karabakh and Host Communities." As a...
The inspection conducted by the Food Safety Inspection Body at the public catering facility owned...
The inspection conducted by the Food Safety Inspection Body at the public catering facility owned by "Masisi Aragi" Limited Liability Company (Ararat Province, Masis city, Shirazi Street, N 11) revealed that the requirements of the decision of the Government of the Republic of Armenia have been violated, specifically: – the food structure was not designed, constructed, or located in a way...
The delegation of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of...
The delegation of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, led by Deputy Minister Araksia Svajyan, participated in the regional event titled "Policy Laboratory: Educational Reforms in Eastern Partnership Countries. Joint Lessons, Joint Future" held in the city of Stresa, Italy. It is a platform for exchanging experiences and mutual learning on international educational policy...
shantnews.am The Solar Astronomy Laboratory of the Institute of Space Research of the Russian Academy...
shantnews.am The Solar Astronomy Laboratory of the Institute of Space Research of the Russian Academy of Sciences and the Institute of Solar-Terrestrial Physics have reported that the group of 4478 solar spots reached its largest size in 2026. On Monday and Tuesday, the activity of solar flares is expected to be low to medium, but with a high possibility of X-class...
The Ministry of Economy has presented a summary sheet of export promotion programs, which outlines...
The Ministry of Economy has presented a summary sheet of export promotion programs, which outlines the current state support programs in the export sector. You can familiarize yourself with the summary sheet here.* This text was automatically translated by Artificial Intelligence...