Հետաքրքիր գտածոներ, այդ թվում՝ բացառիկ արժեք ներկայացնող Թամար թագուհու մետաղադրամը Ամբերդի ամրոցում
29-06-2026 15:56 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցում ընթացող վերականգնման և մաքրման աշխատանքների ժամանակ հետաքրքիր գտածոներ են հայտնաբերվել:
Այս մասին հայտնում են ԿԳՄՍՆ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ից։
Մասնավորապես ամրոցի ներքին աշտարակավոր պատի արտաքին կողմում՝ կենտրոնական հատվածից մոտ մեկ մետր դեպի արևելք, հայտնաբերվել է մարդկային կմախք։ Ոսկորների գրեթե 90 տոկոսը տեղում է, չեն գտնվել միայն ձեռքի մատները։ Ատամնաշարից ենթադրվում է, որ նա եղել է երիտասարդ, իսկ ոտքի ոսկորների համեմատությամբ ունեցել է իր ժամանակաշրջանի համար բավականին բարձր հասակ (մոտ 1.80 մետր)։
Բայց սա դեռ ամենը չէ. մաքրման աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել են նաև միջնադարում կիրառվող (ենթադրյալ) զբաղմունքի վկայություն հանդիսացող տամա խաղի (շաշկիի նման) մասունքներ և բացառիկ արժեք ներկայացնող Թամար թագուհու մետաղադրամը։
Ամբերդում մաքրման և պեղման աշխատանքները շարունակվում են՝ բացահայտելով նոր մանրամասներ ամրոցի պատմությունից ու կյանքից:

Interesting finds, including a coin of Queen Tamar that represents exceptional value, at the Amberd Fortress.
29-06-2026 15:56 Armenia Press release
"Amberd Fortress" historical and cultural reserve has revealed interesting finds during the ongoing restoration and cleaning works.
This is reported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports' "Preservation Service" State Non-Commercial Organization.
In particular, on the outer side of the internal tower wall of the fortress, about one meter east of the central section, a human skeleton has been discovered. Almost 90 percent of the bones are in place, with only the fingers missing. From the dental structure, it is presumed that the individual was young and had a relatively tall stature for their time (about 1.80 meters) compared to the leg bones.
But that's not all. During the cleaning works, remnants of a game called "tama," which is believed to have been played in the Middle Ages (similar to checkers), and a coin of Queen Tamar, which holds exceptional value, were also found.
Cleaning and excavation works in Amberd continue, revealing new details about the history and life of the fortress.